PLZ - KLA 2:1sn - Plzeň vyhrála až v nájezdech, výrazná herní převaha k zisku všech bodů nestačila

Plzeň - Po vlažné první třetině se domácí ve druhé části herně výrazně zvedli a svého soupeře přestříleli v poměru 13:2. Ale byli to Kladenští, kteří se jako jediní radovali z branky. Ve 24. minutě ujel Patera a poslal hosty do vedení, které udrželi až do 53. minuty, kdy Vlasák konečně proměnil v pořadí až 6. přesilovku svého týmu. Plzeň spálila neskutečné množství obrovských šancí hlavně v početní převaze. Bod navíc zajistil domácím v nájezdech Jan Kovář. Plzeň by si ale za svůj výkon zasloužila body všechny 3, poměr střel 38:11 hovoří za vše.

HC Škoda Plzeň - Rytíři Kladno

2:1sn
0:0, 0:1, 1:0 - 1:0sn

Branky a nahrávky: 53. Vlasák (Jeřábek, Hanzlík), rozhodující nájezd Kovář - 24. Patera (Bicek, Kuchler). Rozhodčí: Minář, Šír - Bryška, Dřínovský. Vyloučení: 1:6. Využití: 1:0. Diváci: 7298. Střely na branku: 38:11. Průběh utkání: 0:1, 2:1.

Horčička - Dresler, Jeřábek, St. Pierre, Hanzlík, Benák, Frolo, Modrý - Vostřák, Kovář, Vlasák - Rachůnek, Straka, Svačina - Lammers, Heřman, Johnson - Plášek (od 22. Stránský), Haman, Dvořák

Cikánek - Procházka, Drtina, Smoleňák, Nedvěd, Šmach, Piskáček, Růžička, Kameš - Bicek, Patera, Kuchler - Smoleňák, Bělohlav, Bílek - Látal, Melka, Hovorka - Valský, Kotrla, Eberle

Pavel Vostřák 0 0 0 -1 0

Plzeň vstoupila do utkání s Kladnem velmi aktivně a od úvodních vteřin soupeře drtila v jeho obranném pásmu. Jednu z největších šancí první pětiminutovky si připsal po střele St. Pierra dorážející Plášek, ale jeho dorážka nenašla svůj cíl. V 7. minutě zůstal na ledě ležet L. Procházka. Pokoušel se zastavit Straku, ale spíše ublížil sám sobě. Na pomoc přispěchal plzeňský lékař a hostující obránce byl dopraven na střídačku, kde se pokračovalo v ošetřování. Před polovinou třetiny si připsal další velkou šanci indián Rachůnek. Ale ani on proti Cikánkovi neuspěl.

V přesilovce mezi 12. a 14. minutou ostřelovali domácí Cikánka ze všech možných pozic, ale ani jeden z pokusů se neujal. V kladenské přesilovce o pár minut později se blýskl Horčička proti střele Drtiny, kterou ukryl plzeňský gólman do lapačky. Domácí hráli ke konci třetiny ještě jednu přesilovku, v poslední vteřině už byl na střelu připravený Straka, ale čas byl proti. První dvacetiminutovka skončila 0:0, přestože střely byly v poměru 11:4.

Hned na začátku druhé části chybnou rozehrávku Plzně vystihl Pavel Patera a řítil se v oslabení sám na Horčičku. Brankář i za drobné pomoci obránce Hanzlíka tento únik zneškodnil. Další nepřesná rozehrávka se ve 24. minutě domácím ale už vymstila. Prakticky dva kladenští útočníci ujížděli nikým příliš neatakovaní na Horčičku. A tentokrát už Pavel Patera po sporně neodpískaném ofsajdu propasíroval puk mezi betony domácího brankáře - 0:1. Ve 28. minutě byl nejprve Dvořák velmi tvrdě naražen na mantinel, což rozhodčí nepotrestal, ale jak se zvedal, kladenská obrana na něj pozapomněla a útočník měl možnost vyrovnat. Zamířil však pouze do betonů Cikánka.

Ve 33. minutě hrála Plzeň už pátou přesilovku v zápase. ČEZ Aréna málem už křičela gól, ale ránu Vlasáka zastavil Bělohlav vlastním tělem těsně před brankovou čarou. To ale také byla jediná plzeňská šance v této početní výhodě. Početní převahy při pátečním večeru indiánům příliš nesedly. Vlasák neuspěl ani ve 37. minutě, po něm spálil svou příležitost i Vostřák. Ve 39. minutě stál Hanzlík na hranici brankoviště, ale místo střely ještě nepochopitelně přihrával, ze šance tak opět nebylo nic. Velkou šanci měla Plzeň opět v poslední vteřině. Modrý střílel z velké dálky, puk Cikánkovi propadl, ale zamířil nakonec těsně vedle branky. Domácí ani ve druhé třetině gól nedali, přestože vystřelil třináctkrát, zatímco Kladno pouze dvakrát.

Jak spálit i velkou šanci předvedl Frolo. Přebíral přihrávku zpoza kladenské brány, která byla úplně prázdná, obránce vypálil, ale trefil pouze vracejícího se Cikánka. Na druhé straně dobrou příležitost Látalovi vypracoval Melka. Ale Horčička se podruhé překonat nenechal. Zasáhl i ve 44. minutě proti teči Kuchlera, puk vytěsnil mimo tři tyče vyrážečkou. Poté zase střílela Plzeň. Hráči vyslyšeli rady z publika a pálili téměř z každé pozice. Ale ani jedna rána nenašla svůj cíl. V 50. Minutě ujížděl po obrovské chybě domácí obrany Látal s Melkou dva na Horčičku, ale Látalovi po celé akci nezbylo nic jiného než se chytit za hlavu. Úplně sám před Horčičkou totiž zamířil příliš vysoko – až do ochranné sítě.

V 52. minutě spálili indiáni další gólovku. Frolo dorážel Strakovu střelu, ale přestřelil. Zaradovat se diváci mohli až v minutě 53. To když Tomáš Vlasák za vydatné pomoci Lukáše Cikánka propasíroval puk do kladenské branky a využil tak konečně jednu z přesilových her - 1:1. V 56. Minutě se probojoval do šance Heřman, ale v rozhodující chvíli nejspíše podklouzl a vzal s sebou i Cikánka. Z gólové příležitosti tak nakonec nic nebylo.

Plzni dnes chybělo střelecké štěstí a především vinou toho se hrálo v Západních Čechách prodloužení. V jeho druhé minutě prokličkoval Michal Dvořák až před Cikánka, kladenský gólman mu velmi nejistým zákrokem nakonec přece jen šanci sebral. To byla v podstatě jediná větší šance nastaveného času. Za zmínku snad stojí ještě pokus o únik Smoleňáka, který ale překazil Straka. Podruhé za sebou si tak indiáni vyzkoušeli samostatné nájezdy.

Nájezdy rozhodl ve prospěch domácích už v prvním kole Jan Kovář, po jehož nepříliš povedeném blafáku puk i s gólmanem doklouzal za brankovou čáru. Na hostující straně se neprosadil ani Patera ani velmi překvapivě zvolený Jaroslav Nedvěd. Jiří Hanzlík ve druhé sérii nic nevymýšlel, vypálil mezi betony a bylo hotovo. Plzeň vítězí 2:1sn.

Milan Razým (HC Plzeň 1929): Věděli jsme, že nás čeká nesmírně těžké utkání. Měli jsme herní převahu, soupeře jsme přestříleli, ale nemohli jsme se střelecky prosadit. Děkujeme divákům, že s námi měli trpělivost. Jsme rádi za jeden bod za remízu po základní hrací době, a to, že se nám podařil získat druhý bonusový po nájezdech, je pro nás samozřejmě plus.

Jiří Kopecký (HC Vagnerplast Kladno): V posledních zápasech jsme trochu ve střelecké krizi, vstřelili jsme dvě branky, z čehož jsme ale vytěžili dva body, což nás těší. Oba dva týmy měly o co hrát – Plzeň o desítku, my o náskok na Boleslav. Plzeň měla víc ze hry, ale my jsme si také vypracovali pár šancí. I ten jeden bod je ale pro nás v naší situaci důležitý.