PLZ - CEB 3:1 Na úvod ledové sezóny domácí výhra

Plzeň - První přípravný zápas nikdy není o sehranosti mužstev. To ale neznamená, že v dnešním zápase nebyly k vidění pohledné šance a bojovné výkony. O motivaci navíc měl jistě postaráno i Jan Kovář, který prostřelil vítězným gólem bratra Jakuba Kováře. Strážce brankové čáry přitom byl na ledě pouze 43 sekund. První klání tedy zvládla lépe domácí Plzeň a vyhrála 3:1

HC Škoda Plzeň - Banes Motor České Budějovice

3:1
1:0, 2:1, 0:0

Branky a nahrávky: 14. Stránský (Dvořák), 28. Tvrdík (J. Heřman, Kovář), 30. Kovář (Tvrdík) - 23. Šimánek (Mikeska). Rozhodčí: Svoboda - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 6:3. Využití: 0:1. Diváci: 1450. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1.

Přikryl (41. Halmoši) - St. Pierre, Dresler, Hanzlík, Benák, Růžička, Frolo - J. Heřman, Kovář, Tvrdík - Stránský, M. Heřman, Dvořák - Vostřák, Obdržálek, Kupec - Jonáš, Pitule, Lev.

Banes Motor České Budějovice

Turek (30. Kovář) - Snopek, Šulc, Kotaška, Vydarený, Novák, Dietz, Klement - Bruian, Mikeska, Šimánek - Martynek, Mertl, R. Pšurný - M. Pšurný, Červený, Kuchejda - Švihálek, Sedlák, R. Heřman.

V úvodu přišel první okamžik pro nového muže v plzeňské brance – ve třetí minutě Petr Přikryl vypíchl puk hokejkou těsně před dotírajícím jihočeským útočníkem. Na druhou stranu se pak valil Tomáš Frolo, ale ani on na soupeřova gólmana nevyzrál. Skóre se tak měnilo až ve 14. minutě, kdy se doopravdy blýskl věkem téměř junior Jan Stránský, který individuálně přechytračil Turka a poslal domácí do vedení. Odpovědět se pokoušel Šimánek, ale ten nedokázal kotouč protlačil pod betony Přikryla.

Druhou část načal opět aktivní Stránský, jenž se opět na vlastní pěst pustil na zteč Turkovy branky, jenže tentokrát byl lepší hostující brankář. V následující potyčce mezi Havranem a Frolem to už už vypadalo na rukavice v obličejích, ale rozhodčí zasáhli tentokrát včas. O několik chvil nato putoval další plzeňský hráč na trestnou lavici a Budějovice se dočkaly kýženého vyrovnání. Mikeska napříč brankovištěm našel schovaného Šimánka a ten už svou šanci nekompromisně proměnil. Ve 27. minutě se do kabin nedobrovolně a hlavně předčasně musel odebrat hostující Kotaška, který byl nepříjemně odstaven přímo do otevřených vrátek budějovické trestné lavice. Další podstatné okamžiky se udály pak jen na jihočeské třetině. Nejprve v čase 27:28 se po přihrávkách Janů Heřmana a Kováře radoval Michal Tvrdík. Poté v úvodu 30. minuty přepustil Turek své místo Jakubu Kováři a ten než se stačil vůbec rozkoukat, inkasoval, a to z hole svého mladšího bratra Jana Kováře. Znáte to, já na bráchu, brácha na mě. Plzeňští se pak ubránili dvouminutové přesilovce soupeře po vyloučení Obdržálka a už se zase hnali dopředu. Při další přesilovce Českobudějovických zahrozil Martynek, ale tváří v tvář Petru Přikrylovi se mu puk odkutálel do rohu. Stejně tak nepřesně si počínal Roman Pšurný. Do dvou po sobě rychle jdoucích šancí se dostal Kupec, ale obě jeho rány vyrazil Jakub Kovář.

Do poslední části nastoupil do plzeňské branky Dominik Halmoši a zapotil se hned v samotném úvodu, když čelil přesilovce hostů tří proti pěti. Jeho stateční před ním však odehráli téměř dvě minuty skvěle a Budějovice do ničeho nepustili. Po hlušších pěti minutách, kdy se fanoušci spíše bavili zdravením postávajících opor Plzně – Straky, Vlasáka, Modrého a Hvily – které pro první přípravné utkání dostaly volno, než samotnou hrou, se odehrála i poslední velká akce tohoto střetnutí. Velké ách proběhlo východní tribunou ČEZ Arény pět minut před závěrečnou sirénou, když po ťukanci celé lajny Jan Heřman – Kovář – Tvrdík prvně jmenovaný poslal puk podél brankové čáry.

Marián Jelínek (hlavní trenér HC Plzeň 1929: I bezvýznamné vítězství potěší, pořád lepší než prohra. Mám dobrý pocit z toho, že kluci začali ve druhé třetině plnit to, co jsme si o přestávce řekli. Předtím to bylo takové rozhárané, pak se hra ustálila hlavně v agresivitě. Také jsem nechtěl, aby beci ustupovali. Potřebujeme, aby drželi modrou. Tady se mi líbili zvlášť noví hráči jako Frolo, Růžička a St. Pierre. Mám také radost z toho, že se nám dařily střely z voleje, měli jsme jich tam několik. To dokázal i Honza Kovář. Přestože tam jeho střela sotva dolétla, byla překvapivá a proto i bráchu překonal. Já na bráchu... Dalším pozitivem je i pouze jeden obdržený gól, dobrý výkon podal Halmoši, pro kterého nebylo jednoduché takto naskočit do zápasu. Byl to jeho první zápas, který pode mnou hrál. Na druhé straně mě zklamali mladí hráči, Lev a Pitule, čekal bych u nich větší dravost a nasazení. Když to vezmu komplexně, s prvním utkáním mohu být docela spokojen.