PLZ - KVA 5:4

PLZ - KVA 5:4 - Gólová přetahovaná pro indiány

Už se dvěma novými tvářemi Pletkou a Vykoukalem slavili indiáni důležité vítězství. Karlovy Vary i přes výsledkovou mizérii byly Plzni důstojným soupeřem a znovu prokázaly, že v derby se na "nějaké" postavení v tabulce nehraje. Přetahovaly se o vedení, ale nakonec rozhodla možná lepší psychická pohoda indiánů a chuť se poprat o výhru. Vítězný gól si připsal Kinrade, který slaví úvodní trefu v plzeňském dresu.

HC Škoda Plzeň - HC Energie Karlovy Vary

5:4
2:3, 2:0, 1:1

Branky a nahrávky: 2. Pitule (Dvořák), 5. Johnson (Pitule, St. Pierre), 33. Kratěna (Straka, Stránský), 36. Duda (Heřman, Pletka), 48. Kinrade (Pitule) - 10. Kumstát (Skuhravý), 12. Nosek (Pech, Skuhravý), 13. Skladaný (Mocek, Gawryletz), 46. Košťál (Dej). Rozhodčí: Hribik, Šindler - Jindra, Pouzar. Vyloučení: 4:3. Využití: 0:2. Diváci: 3642. Průběh utkání: 2:0, 2:3, 4:3, 4:4, 5:4.

Mazanec (13. Svoboda) - Marušák, Jiří Hanzlík, Vykoukal, J. Jeřábek, Dan Růžička, St. Pierre, Kinrade - Duda, Martin Straka, Kratěna - Horna, Jan Kovář, Pletka - Dvořák, Pitule, Johnson - Stránský, M. Heřman, Mrňa (35. Petruška).

HC Energie Karlovy Vary

Salfický - D. Nosek, Přindiš, Bombic, Mocek, Gřegořek, Gawryletz, Gründling, Gulaši - Kumstát, Pech, Košťál - Mikeska, Skuhravý, Zaťovič - Dej, Melenovský, Skladaný - Kuběna, Kupec, Zucker.

Jiří Vykoukal 0 0 0 0 2

S dvěma novými posilami nastoupila Plzeň k utkání o krále západu. Tým těsně před zápasem posílil Václav Pletka a také se rozhodlo o startu Jiřího Vykoukala.

O rychlý úvod třetího západočeského derby, které se nehrálo před takovou atmosférou, jakou by si zasloužilo, se postaral plzeňský mladík Tomáš Pitule, který hned ve druhé minutě tvrdou ranou překonal bývalého spoluhráče Salfického - 1:0. Když v páté minutě zvýšil Nicholas Johnson náskok domácích už na 2:0, bylo na indiánské střídačce ještě veseleji. Energetici se téměř nemohli dostat do útočného pásma, když už se do něj dostali, příliš dlouho se nezdrželi. Ovšem jedna návštěva se jim vyplatila – v 11. minutě Petr Kumstát dostal puk za Mazancova záda - 2:1.

Ve 12. minutě velmi nedbale vyhodil puk mimo hřiště St. Pierre a Vary v tu chvíli dostaly možnost šestatřiceti vteřinové přesilovky pět na tři. Tu bleskově – po sedmi vteřinách – zužitkoval David Nosek – 2:2. A to nebylo zdaleka všechno. V pokračující klasické početní nevýhodě domácí inkasovali podruhé. Energetici otočili průběh utkání během dvou minut. František Skladaný po drobném zaváhání Mazance dostal hostující tým do vedení - 2:3. Tato branka nejenže vyhnala Mazance z branky, ale také hodila deku na celý plzeňský tým. Po první třetině rozhodně svěřenci trenéra Jelínka neodcházeli do kabin spokojeni.

Do druhé třetiny nastoupili domácí s tím, že chtějí co nejdříve vyrovnat. Velkou možnost měli hned ve 23. minutě, když dostali možnost přesilové hry. Ovšem na rozdíl od svých soupeřů ji využít nedokázali, Salfického v ní ani nijak zvlášť neohrozili. Hra byla rozháraná na obou stranách, ani jeden tým si nedokázal vypracovat nějakou zajímavou příležitost, oba brankářští veteráni Svoboda i Salfický se na svém pracovišti poněkud nudili. Až ve 32. minutě zvedla diváky ze sedadel kombinace Straky s Kovářem. Plzeňský kapitán nádherně našel svého mladšího spoluhráče, který tečoval kotouč mimo cílenou pozici. Z dorážky neuspěl ani Hanzlík. A hned v zápětí Straka přestřelil v další obrovské šanci.

Gólová radost přišla až o minutu později. A úřadoval znova náčelník indiánů, když krásně našel Ondřeje Kratěnu, který z velkého úhlu překonal Salfického, který jen bezmocně rozhodil rukama - 3:3. Ale vyrovnaný stav nemusel trvat dlouho. Kumstát se řítil osamocen na Svobodu, který jeho nájezd zlikvidoval s notnou dávkou štěstí. Diváci tak měli možnost vidět další obrat zápasu. Ve 36. minutě se po obrovském tlaku celé své útočné pětky prosadil Radek Duda, který už se nemohl na marné a neplodné snažení svých spoluhráčů dívat - 4:3.

Třetí třetina nezačala pro Plzeň příliš šťastně. Vykoukal se při snaze o napravení své vlastní chyby nepěkně srazil s mantinelem a dlouho se sbíral z ledu. Nakonec byl ale naštěstí schopen odjet i bez pomoci přivolaného lékaře. Ve 43. minutě jen tak tak vyrazil Svobodu střelu Kumstáta, svému gólmanovi navíc ještě situaci komplikoval bek Růžička. Všechno pro domácí ale dobře dopadlo. Na druhé straně si nepřišel na Salfického Stránský. Ve 46. minutě Jan Košťál poslal na Svobodu nijak prudkou střelu, která si přesto našla skulinku mezi Svobodovými betony.

Ani tentokrát vyrovnaný stav nevydržel příliš dlouho. O dvě minuty později se totiž na modré čáře ujal puku obránce Geoff Kinrade a odrazem o tyčku překonal Salfického a mohl tak oslavit svůj první extraligový gól v plzeňském dresu - 5:4. Plzeň se pak snažila především o to, aby nedopustila další obrat. Zvlášť útok kolem nové posily – Václava Pletky – byl velmi aktivní před Salfickým. Sám Pletka měl obrovskou šanci v 57. minutě. Ovšem obrana hostí se s ním nijak nepárala a místo puku se tak za brankovou čárou ocitl útočník Plzně. K odvolání brankáře a velkému závěrečnému tlaku se Energetici dostali až čtyřicet vteřin před konce zápasu. V posledních vteřinách ovšem promarnil šanci na vyrovnání Nosek. Plzeň tak uhájila vítězství za tři body.

Milan Razým (Plzeň): "Jak jsme na začátku rychle získali vedení 2:0, tak jsme o něj přišli. Díky přesilovce Vary utkání dokázaly otočit. Nebylo pro nás jednoduché se znovu dostat do utkání, ale zvládli jsme to. Nakonec jsme byli o branku šťastnější, i když jsme se ještě v poslední půlminutě zápasu o vítězství báli kvůli nesmyslnému faulu v útočném pásmu."

Václav Baďouček (Karlovy Vary): "Utkání jsme ztratili kvůli třem situacím po vhazování, kdy jsme si katastrofálně rozebrali hráče. Domácí díky tomu šli do dvougólového vedení a v této situaci potom dokázali dát i vyrovnávací branku na 3:3. My jsme se přesto dokázali do utkání znovu dostat a vyrovnat stav, ale bohužel jsme inkasovali rozhodující gól z ojedinělé akce Plzně. Myslím si, že jsme si minimálně bod zasloužili."