PLZ - LIT 4:1

PLZ - LIT 4:1 - Plzeň šplhá na špici!

Plzeň - Před největší domácí návštěvou se indiáni nenechali zahanbit a dokázali proti vzdorujícímu Litvínovu urvat všechny body a potvrdili, proč platí za nelepší mužstvo na svém kluzišti v celé extralize. Kaňkou zůstává pouze zranění Tomáše Vlasáka, které může být dobu léčení i v řádech týdnů.

HC Škoda Plzeň - HC Verva Litvínov

4:1
1:0, 2:1, 1:0

Branky a nahrávky: 17. Marušák (Kaberle), 27. Heřman z trest. střílení, 27. Stránský (Johnson), 59. Duda (Straka) - 40. Jenáček (Hanzl, Stříteský). Rozhodčí: Hribik, Polák - Jelínek, Pešek. Vyloučení: 9:5, navíc Černošek (LIT) os. 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 7940. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 4:1.

Svoboda - Vykoukal, Hanzlík, St. Pierre, Kaberle, Marušák, Kinrade, Růžička - Vostřák, Straka, Vlasák (19.Heřman) - Duda, Kovář, Pletka - Dvořák, Havlíček, Andrašovský - Stránský, Pitule, Johnson.

Volke - Gula, Jareš, Stříteský, Kubát, Černošek, Kousalík, Skuhrovec, Brejčák - Majdan, Gerhát, Trávníček - Kubinčák, Černý, Hanzl - Frolík, Rindoš, Jenáček - Laš, Smolka, Jurčík.

Jiří Vykoukal 0 0 0 0 0

Michal Dvořák asi toužil hned v úvodních minutách rozehřát divačky, které měly vstup na zápas proti Litvínovu zdarma. Při akci 2na1 si přebral puk od Andrašovského a zkoušel ho protečovat do litvínovské branky. Puku však cestu mezi tři tyče zkřížila Volkeho lapačka. Stejně tak si Volkeho poradil i s Pituleho pokusem o teč o pár minut později. Znovu kotouč lapil do své rukavice. Hosté si první pořádnou příležitost připsali až v osmé minutě. V 11. minutě rozvířili poněkud stojaté vody utkání Duda s Gulou, kteří předvedli divákům pěstní souboj. Oba si šli odpočinout na čtyři minuty na trestnou lavici.

Ve 14. minutě se vytáhl Svoboda, když dokázal vytěsnit mimo tři tyče Kubinčákovu střelu z bezprostřední blízkosti a hned v zápětí následující dorážku. O pár minut později dostala Plzeň možnost zahrát si 57 vteřin trvající přesilovku 5na3. Využila ji hned po třinácti vteřinách, a to když střela Jiřího Marušáka propadla Volkemu mezi rukou a tělem za brankovou čáru - 1:0. V následné klasické početní výhodě měla Plzeň také dostatek šancí, ale svůj náskok navýšit nedokázala. A nestalo se tak ani v posledních vteřinách první třetiny, kdy Volke ani jeho spoluhráči v poli netušili, kde jim hlava stojí.

Krátce po začátku prostřední části hry se nechal vyloučit Dvořák za velmi zbytečný faul kolenem. Černý zcela osamocen před Svobodou naštěstí pro domácí tečoval těsně mimo. A také Litvínov si zahrál početní výhodu o dva muže. Ale trvala jen 17 vteřin a hosté v ní ani nevystřeli. Kovář s Dudou naopak chystali velkou šanci v oslabení, ale myšlenka nakonec byla lepší než provedení. I když Volkemu jistě zatrnulo, stav na světelné tabuli se neměnil. Pak přišla 27. minuta, která by se dala označit za klíčovou minutu druhé třetiny. Nejprve jel Martin Heřman v jednom střídání dvakrát zcela osamocen na Volkeho. Podruhé byl faulován a bylo nařízeno trestné střílení. Ujal se ho sám faulovaný a zcela nekompromisně ho proměnil - 2:0.

Ještě stále v té samé minutě, i když na jejím konci se pro změnu z bezprostřední blízkosti prosadil po přihrávce zpoza branky Jan Stránský – 3:0. Poté dostali znovu žlutočerní možnost přesilové hry. Pro změnu byl v permanenci Adam Svoboda. Plzeňský maskovaný muž však litvínovské ataky na svou osobu úspěšně odrážel. Necelých pět minut před koncem třetiny domácí trochu pozapomněli na zadní vrátka a po křídle jim pláchl Smolka. Měl před sebou volnou téměř celou horní polovinu branky, litvínovský hráč ale místo snížení o drahný kus branku přestřelil. Stejně tak i poradil minutu před přestávkou s ránou Trávníčka. Ve 40. minutě už se ale hosté mohli radovat. Martin Jenáček vyslal přesnou dělovku a snížil na 3:1.

Třetí třetinu začali indiáni v oslabení. Bránili se ale velmi dobře, Litvínov se k ničemu nedostal. Naopak ve 47. minutě se do samostatného úniku propracoval Stránský. Tváří v tvář Volkemu ale neuspěl, zamířil přesně do hrudi hostujícího gólmana. Přesně v polovině třetí třetiny hráli domácí přesilovou hru. Nějak se ale nevydařila rozehrávka a Černý s Frolíkem pádili dva na jednoho. Frolíkova střela ale minula svůj cíl.

Ani jeden tým už ale ve druhé polovině poslední části hry nepředváděl nijak oslnivý hokej. Gólových příležitostí diváci příliš neviděli. A to jich na stadion zavítalo 7.940. Až v posledních minutách se podařilo ujet Kovářovi, trefil však pouze břevno. Nedařilo se ani soupeři, který sice ostřeloval Svobodu ze všech pozic, ale plzeňský brankář vždy odolal. Litvínovu nepomohl ani oddechový čas a dlouhá hra bez brankáře. Té ještě naopak využil Radek Duda, který opuštěnou klec bez problémů trefil – 4:1. Plzeň už si tři body vzít nenechala a znovu se přiblížila Spartě na dostřel.

Viktor Lukeš (HC Verva Litvínov): Cílem bylo odvézt si bod, ale to se nám bohužel nepodařilo. Nezačali jsme sice špatně, nejlepší z obou týmů byli brankáři. Pak ale Plzeň dala gól, my jsme svoje šance nevytvořili, navíc ve druhé třetině jsme měli herní výpadek, což podle mě bylo rozhodují pro výsledek. Nám se podařilo pouze snížit, nedokázali jsem si vytvořit pořádný tlak. Na jeden gól se vyhrát nedá.

Michal Straka (HC Plzeň 1929): Dnes nás podržel gólman Svoboda, neodehráli jsme si zápas, jaký jsme si představovali. I když jsem ve druhé třetině hráli hodně v oslabení, paradoxně jsme jí vyhráli. Neměli jsme úplně svůj den, o to jsme šťastnější za výhru a tři body. Navíc to zase vypadá, že nám bude tři týdny chybět Tomáš Vlasák.Ale doufáme, že Jarda Modrý nastoupí už v neděli.