Hurtaj novým idolem fanoušků

P l z e ň - Nepříliš kvalitní utkání měli možnost vidět diváci na zimním stadiónu v Plzni mezi týmy Keramiky Plzeň a Havířov Panthers. Utkání se hrálo ve vlažném tempu, kterému chyběl pořádný náboj. I přesto však diváci odcházeli domů po výhře 5:1 maximálně spokojeni. Mezi nejlepší hráče domácích patřil i Ľubomír Hurtaj, který ukázal, že může být velkou posilou. Zaslouženě se mu proto také dostalo pozápasových ovací ze strany plzeňských fanoušků.

HC Škoda Plzeň - AZ Residomo Havířov

5:1
1:0, 2:1, 2:0

Branky: 18. M. Divíšek (M. Dvořák, J. Straka), 28. Kubeš (J. Štefanka), 34. Hurtaj (Řezníček), 41. Matějovský (Ujčík), 57. Ujčík (J. Štefanka) - 39. Dobrovolný (Martin Čech). Rozhodčí: Jebavý - Český, Kostka. Vyloučení: 5:4. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 5003.

Šmíd - Kubeš, Řezníček, M. Divíšek, Mazanec, Vobořil, Výborný - Ujčík, J. Štefanka, Matějovský - M. Dvořák, J. Straka, Andrašovský - Švík, Hurtaj, Adamský

AZ Residomo Havířov

J. Čech - V. Čech, F. Štefanka, Boháček, Holý, Dobrovolný, Vychodil - Míka, Martin Čech, J. Kopecký - Lamich, Sršeň, Bednařík - Křestan, Polanský, Hrbek

Přehled branek
ČasStřelec1. asistent2. asistentPozitivní účastNegativní účast
17:13 Michal Divíšek Michal Dvořák David Mazanec Divíšek, Dvořák, Mazanec, Straka, Andrašovský Štefanka, Dobrovolný, Čech, Hrbek
27:45 Ondřej Kubeš Juraj Štefanka Kubeš, Štefanka, Řezníček, Ujčík, Matějovský Dobrovolný, Vychodil, Bednařík, Sršeň, Lamich
33:01 Lubomír Hurtaj Josef Řezníček Hurtaj, Řezníček, Kubeš, Švík, Adamský Štefanka, Dobrovolný, Kopecký, Čech, Míka
38:48 Jiří Dobrovolný Martin Čech Dobrovolný, Čech, Vychodil, Kopecký, Míka Divíšek, Mazanec, Dvořák, Straka, Andrašovský
40:42 Radek Matějovský Viktor Ujčík Josef Řezníček Matějovský, Ujčík, Řezníček, Kubeš, Štefanka Boháček, Dobrovolný, Bednařík, Sršeň
56:59 Viktor Ujčík Juraj Štefanka Ujčík, Štefanka, Kubeš, Řezníček Štefanka, Kučera, Sršeň, Křestan, Hrbek
Reportáž

V úterý se dohrávalo odložené 19. kolo extraligy a na led Keramiky zavítal po nedělním lídrovi z Pardubic celek z opačného pólu tabulky – Havířov Panters. 5003 diváci byli v očekávání, jestli se bude opakovat výborný výkon Keramiků z nedělního utkání a jak se předvede nová akvizice domácích, slovenský útočník Lubomír Hurtaj. Ten nastoupil v centru třetí lajny mezi Švíkem a Adamským. První dvě řady zůstaly beze změn.

Plzeň vstoupila do utkání aktivně a již po sedmdesáti vteřinách orazítkoval spojnici branky Jakuba Čecha Josef Straka. Trajektorie puku vedla až do hlediště mezi diváky, z nichž jeden tak získal extraligový suvenýr. Plzeň neustávala v náporu a šance se střídaly jak na běžícím pásu. Ve třetí minutě nahrával zpoza branky Štefanka, ale Ujčíkovi střela nesedla. O minutu později se k velkému sólu nadechl Dušan Andrašovský, jeho střelu bekhendem vyrazil gólman Havířova maskou. Paradoxně při tlaku Plzně došlo k vyloučení plzeňského hráče Výborného za hákování. Toto byla první možnost Havířova vrátit se zpět do hry. Havířov však sehrál přesilovou hru tragicky a dokonce se při ní dostali hráči Plzně do samostatného nájezdu. Dvojice Matějovský, Štefanka únik nedotáhla do zdárného konce. Havířov, s výjimkou jediné střely, neohrozil domácí svatyni. Ve 13. minutě byl vyloučen havířovský Kopecký, ale Plzeň naložila s přesilovou hrou podobně jako její soupeř. Patnáctá minuta přinesla povedenou střelu Ujčíka, kterou Čech likvidoval s námahou semaforem. Z ojedinělého útoku zahrozili Panteři přečíslením 4 na 2. Obětavý zákrok obránce Divíška zabránil změně skóre. V čase 16:13 byl vyloučen nejzkušenější hostující hráč Sršeň za nedovolenou hru vysokou holí a Plzeň po minutě trestala. Nepříliš prudká střela Divíška si našla cestu mezi betony za záda Čecha. Asistenci si připsali Dvořák a Straka. Do konce třetiny diváky vzrušil jen Matějovský, který objel branku, ale netrefil po zemi přesně.

Začátek druhé třetiny kopíroval úvod střetnutí a opět to byl Straka, který napřáhl a tentokrát trefil masku Čecha. Pak rozhodčí Jebavý odpískal faul slovenské posile Hurtajovi, který musel na dvě minuty za podražení na trestnou lavici. Havířov předvedl opět svoji „povedenou“ přesilovou hru a byla to Plzeň, která se dostávala do šancí. Časomíra odkrojila 7:45 z druhé třetiny, když po asistenci Štefanky se napřáhl na modré opět velmi dobře hrající Kubeš a svoji snahu korunoval gólem, když jeho tečovaná rána skončila v havířovské síti. Kotel si žádal promptně „desítku“. Polovina utkání přinesla neurovnaný hokej a více ze hry měla Keramika. Ovšem její snahu brzdila nepřesná rozehrávka a časté nahazování kotouče do obranného pásma Havířova, který tyto pokusy snadno likvidoval i za cenu zakázaných uvolnění. Ve čtrnácté minutě našel Řezníček perfektní kolmicí najetého Hurtaje, který samostatný nájezd zakončil přesnou střelou mezi betony – 3:0. Havířov dostal opět možnost přesilové hry při vyloučení Andrašovského, ale využití se nekonalo. V šestnácté minutě došlo k přerušení hry. Již poněkolikáté za poslední zápasy totiž vypadla branková konstrukce na severu stadionu! Jako blesk z čistého nebe přišel gól Havířova. Po asistenci Martina Čecha se do puku opřel na modré čáře bývalý hráč Keramiky Jiří Dobrovolný a na něj nezvykle přesnou střelou do horního rohu zkazil Šmídovi možnost vychytání čistého konta. Těsně před koncem druhé třetiny byl vyloučen havířovský obránce Holý za držení. K pobavení publika přispěli svoji trochou do mlýna i hlasatelé z boxu trestoměřičů, kteří ohlásili vyloučení hráče Vítkovic!

V úvodu třetí třetiny domácí dohrávali přesilovou hru a již po čtyřicetidvou vteřinách se ji podařilo využít – po nezištné přihrávce Ujčíka střílel do odkryté svatyně Matějovský. V této části utkání Keramika nedopřála Panterům oddechu a šance měli Švík a Ujčík. V polovině čtvrté minuty špatně vyhodil Řezníček, Panteři se dostali do tlaku a z něho rezultoval puk v Šmídově síti. Po konzultaci s videorozhodčím nebyl gól uznán, protože byl dosažen hrou vysokou holí. Plzeňský kotel byl spokojený a bavil se po svém – chorálem si říkal o Zdeňka Sedláka pod stromeček k Vánocům. V patnácté minutě třetí třetiny se snažil Kubeš opět propálit hradbu těl před Čechem, kotouč poskakoval v brankovišti a dorážející Ujčík jej nedokázal zkrotit a usměrnit do havířovské sítě. Hned na to přišel další únik dvou na jednoho, ale Andrašovskému dnes nebylo souzeno vstřelit branku. V čase 56:00 potrestal rozhodčí Adamského naražení na hrazení a Havířov se zmohl pouze na jedinou střelu Bednaříka. Naopak po nepřesném střídání hostů se k velkému sólu v oslabení odhodlal dnes znovu vynikající Ujčík. Několika tempy nabral raketovou rychlost, prolétl zkoprnělou havířovskou obranou a předvedl rutinérské zakončení blafákem do bekhendu. Stadion explodoval nadšením a kotel se dočkal skandovaného „bůra“. Poslední šanci zápasu připravil Adamskému agilní Hurtaj. V poslední minutě proběhla série exhibičních přihrávek domácího týmu a Keramici se mohli radovat z povinného vítězství na svém ledě. Havířov naplnil do puntíku předpoklady a přesvědčil o oprávněnosti svého postavení v tabulce.