Vidina play-off je minulostí

V hodně nervózním duelu se keramikům nedařilo především střelecky, a proto svou blikající šanci na postup do play-off definitivně uhasili. Branky Plzně stříleli Daniel Branda a Juraj Štefanka. Raduje se Morava, na západě Čech je smutno.

HC Škoda Plzeň - HC Dynamo Pardubice

2:3p
1:1, 1:0, 0:1 - 0:1

Branky: 18. Branda (Dobroň), 37. J. Štefanka (Hurtaj) - 16. P. Sýkora (T. Divíšek, Tvrdík), 43. Mikeska (Kropáč), 63. T. Blažek (Janecký). Rozhodčí: Haškovec, Nečas - Gebauer, Křivský. Vyloučení: 7:10. Využití: 2:1. Diváci: 7180.

Barta - Mazanec, Řezníček, Dobroň, M. Výborný, M. Divíšek, I. Vlček (54. Kubeš) - Dvořák, J. Straka, Andrašovský - Branda, Hurtaj, Eiselt (31. Švík) - Koreis, J. Štefanka, Adamský.

HC Dynamo Pardubice

A. Svoboda - M. Sýkora, Mudroch, Čáslava, Zábranský, A. Novotný, Duben, Janecký, Pácal - Jaroslav Kudrna, T. Blažek, Lubina - P. Sýkora, T. Divíšek, Tvrdík - Kropáč, Mikeska, Pištek - Kolář, Koukal, Průcha.

Statistickou část připravili Petr Naar, David Schlegel a Miroslav Houdek.

Přehled branek
ČasStřelec1. asistent2. asistentPozitivní účastNegativní účast
15:22 Petr Sýkora Tomáš Divíšek Michal Tvrdík Sýkora, Divíšek, Tvrdík, Zábranský, Čáslava Dobroň, Výborný, Branda, Hurtaj, Eiselt
17:38 Daniel Branda Michal Dobroň Branda, Dobroň, Výborný, Hurtaj, Eiselt Čáslava, Zábranský, P. Sýkora, T. Divíšek
36:12 Juraj Štefanka Ľubomír Hurtaj Martin Výborný Štefanka, Hurtaj, Výborný, Dobroň, Branda Novotný, Duben, Kropáč, Mikeska
42:05 Michal Mikeska Radoslav Kropáč Lubomír Pištek Mikeska, Kropáč, Pištek, Novotný, Duben Mazanec, Řezníček, Straka, Andrašovský
62:55 Tomáš Blažek Otakar Janecký Blažek, Janecký, Zábranský, Kropáč Řezníček, Dvořák, Straka, Andrašovský

Reportáž

Do veledůležitého boje vtrhli domácí hráči velice aktivně a již ve třiatřicáté sekundě se první útok Keramiky postaral o závar před pardubickou brankou, který vyřešil až Lubina úmyslným posunutím branky, které poslalo Keramiku do početní výhody. Tu však Plzeňáci nezačali nejlépe, když se do rychlého brejku dostal Petr Sýkora a rázem měl Barta plné ruce a nohy práce, aby zabránil puku dostat za jeho záda. Následně se keramici usadili v pásmu Pardubic a byl to Josef Straka, který se po Řezníčkově nahození dostal do slibné střelecké pozice, ale jeho pokus dokázal výborný Svoboda ztlumit na prsou. Hra v této fázi hry měla velmi dobrou úroveň, akce střídala akci a více než 7000 diváků se určitě nenudilo.
Na konci 2. minuty si šel na trestnou lavici sednou za hrubost domácí Dvořák a hosté roztočili v domácím pásmu hotový kolotoč, kterému Barta dokázal jen z přispěním štěstí odolat, protože šance Divíška, který se ocitl sám před Bartou po brance přímo volala. V polovině 6. minuty pak přišla další obrovská šance Pardubic, když se Kropáč dostal do samostatného nájezdu, ale Barta mu skvěle vykryl prostor. Ihned z protiútoku se připomněli i domácí, když se v dobré šanci ocitl Eiselt, ale jeho střela zpoza pravého kruhu jen těsně minula Svobodovu branku. Na konci 7. minuty pak dokázal první plzeňský útok vyprodukovat obrovský závar, když si perfektní sérií přihrávek pohrál z bránícími hráči, ale ani jeden z trojice Dvořák Straka Andrašovský nedokázal svoji šanci proměnit, když zejména Dušan Andrašovský měl na hokejce vyložený gól. Stejný scénář mělo i následující střídání aktivní formace domácích, když to byl opět Dušan Andrašovský, který tváří tvář Svobodovi nedal. Hostující brankář pak dokázal vychytat postupně i šance Výborného, Adamského a ve 14. minutě dokázal i reflexivně vykopnout střelu Hurtaje zpoza bránícího hráče. V 16. minutě se však opět ukázalo ono známé nedáš dostaneš, když po sérii plzeňských šancí převzal Petr Sýkora ve středním pásmu vynikající přihrávku od Divíška ubruslil Výborného a nad padajícím Bartou vstřelil první branku zápasu - 0:1. Vzápětí byl však okamžitě vyloučen Mikeska za držení a domácím se jednu sekundu před skončením početní výhody podařilo srovnat, když se trefil se štěstím Daniel Branda – 1:1. Za tohoto stavu také obě mužstva odešla do kabin.

Druhá třetina začala oboustranně opět velice aktivně. Obě mužstva se více než na obranu soustředila na útok, a tak se oba brankáři měli stále co činit. Ihned po několika vteřinách druhého dějství se svým typickým způsobem natlačil do útočného pásma Lubina a jeho střela jen lehce minula pravou tyč Bartovy branky. Na druhé straně se ve 100% šanci ocitl Josef Straka, na kterého zívala poloprázdná branka Pardubic, ale domácí útočník neuvěřitelně špatně trefil puk, který skončil místo v brance v rohu kluziště. Ve 23. minutě si šel za katr sednou domácí kapitán Řezníček a byl to opět aktivní Lubina, který znamenal pro bránící čtveřici největší nebezpečí, když jeho jedovku zmezikruží Barta jen z obtížemi vykopl. Následně dostali keramici možnost hrát dvakrát za sebou přesilovou hru, ale opět jen dokázali, že přesilovky jim prostě v letošní sezóně nešli, když se za celou dobu nedokázali pořádně dostat do pásma soupeře.
V polovině zápasu se ve výborné šanci ocitl po chybném vyjetí Barty za branku Petr Sýkora, ale naštěstí pro Plzeňáky mu puk v rozhodující fázi přeskočil hokejku. Na druhé straně se hezkou šancí připomněl bojovník Štefanka, který nebojácně projel pásmem Pardubic, zpoza branky našel najíždějícího Výborného, ale jeho rána mířila přímo do prsou Adama Svobody. Ve 35. minutě to byl opět Juraj Štefanka, který mohl poslat Keramiku do vedení, ale ani on nedokázal tváří tvář Svobodovi uspět. To se mu povedlo až o dvě minuty později, když dokázal šikovně tečovat střílenou přihrávku Hurtaje od levého mantinelu a přiblížil tak Keramice opět břehy play-off – 2:1.

Třetí třetina začala pro Keramiku velice nešťastně. Časomíra neukrojila ani dvě minuty, když si šel na trestnou lavici sednou Divíšek a hosté dokázali během několika vteřin vyrovnat na 2:2, když se po špatném vyhození Andrašovského puk dostal ke Kropáčovi, který jej poslal na u druhé tyčky číhajícího Mikesku, pro nějž již nebyl problém skórovat. Obdržená branka keramiky srazila do kolen a jejich hru začala ovládat nervozita, na které se také zajisté podepsali mezistavy z ostatních zápasů. Pardubice toho využili a rázem ovládli kluziště a byli to hosté, kdo začali diktovat tempo zápasu. Ve 44. minutě provětral plzeňskou obranu čtvrtý útok hostů, jehož perfektní kombinaci zakončoval Kolář, ale sám před Bartou minul. Ve 47. minutě se domácím naskytla obrovská šance ztrhnout zápas na svoji stranu, když dostali možnost hrát přesilovku 5 proti 3, se kterou však trestuhodně naložili. Deset minut před koncem normální hrací doby měl na hokejce branku Mazanec, ale ani on Svobodu nepřekonal. To byla jedna z posledních šancí domácích ve třetí třetině. Tou vůbec poslední pak byla přesilovka 5 na 4 dvě minuty před koncem třetiny, když na trestné lavici seděl Mikeska. V tu chvíli již bylo z ostatních výsledků jasné, že naděje na play-off udrží Keramice jen výhra v normální hrací době. Každý proto očekával, že domácí trenér Trachta odvolá brankáře Bartu a mužstvu bude hrát vabank. Nic takového se však nestalo a zápas směřoval do prodloužení.

V prodloužení pak zklamaným domácím poslední hřebíček do rakve zasadil po výborné individuální akci Kropáče Blažek, který tak udělal definitivní tečku za extraligovým hokejem na plzeňském zimním stadionu v této sezóně.

Karel Trachta (Plzeň): "Bohužel to byl náš poslední letošní zápas v Plzni. Začátek byl z naší strany dobrý, ale pak jsme viditelně znervózněli, což se projevilo především v přesilovkách. Moc mě mrzí, že to nevyšlo a nepostupujeme do dalších bojů."

Miloš Říha (Pardubice): "Myslím, že to nebylo příliš pohledné utkání. Plzni šlo o všechno a nám prakticky o nic. Bylo to vidět, domácí byli hodně nervózní. Remíza by byla spravedlivější, ale v prodloužení se štěstí přiklonilo na naší stranu."