VIT - PLZ 2:3

VIT-PLZ 2:3 - Škodovka veze tři body z Vítkovic

Plzeň - Plzeň zajížděla na jeden z nejvzdálenějších ledů v extralize. Indiány hostily Vítkovice. Plzeň přežila úvodní tlak domácích a pak se sama dostala do vedení. Nezaskočilo ji ani Burgerovo vyrovnání, v zápětí odskočila o dvě branky. I přes závěrečný tlak a snížení Vítkovic si Škodováci výhru pohlídali a mohou si tak užít veselou cestu domů - s třemi body v tabulce navíc.

HC Vítkovice Ridera - HC Škoda Plzeň

2:3
0:1, 1:2, 1:0

Branky a nahrávky: 23. Burger (Malík, Szturc), 47. Ujčík (Szturc) - 12. Ševc (Gulaš, Vlasák), 25. Jan Kovář (Kratěna, Pletka), 33. Jan Kovář (Martin Straka, Vlasák). Rozhodčí: Mikula, Šír - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 2:4. Využití: 2:1. Diváci: 4658. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3, 2:3.

HC Vítkovice Ridera

Málek (Šindelář) - Voráček, Polák, Malík, Barinka, Sloboda, Sedlák, Rehák - Svačina. Roman, Szturc, Hruška, Kolouch, Šedivý, Klimek, Burger, Ujčík, Huna, Kucsera, Káňa T., Walker

Mazanec (Svoboda) - Hanzlík, Slovák, Jeřábek, Ševc, St. Pierre, Marušák, Růžička, Havlíček - Vlasák, Straka, Gulaš, Pletka, Kovář, Kratěna, Dvořák, Heřman, Balej, Lev, Pitule, Hollweg

Tomáš Vlasák 0 2 2 1 0

Domácí do utkání vlétli skutečně ve velkém stylu. V úvodních minutách měla Plzeň s jejich útoky, které se valily jako vlna za vlnou na gólmana Mazance. Zatímco Málek si ještě nesáhl na puk, Mazanec už měl řádně propocený dres. Svůj tlak Vítkovice mohli korunovat vedoucím gólem, ten ale nemohl být uznán pro postavení útočícího hráče v brankovišti. To jako kdyby Plzeň probralo, také se začala prosazovat. Po delším tlaku před Málkovou brankou se mohli hosté dokonce radovat z gólu. Martin Ševc se ocitl zcela sám před Romanem Málkem, dostal do volného prostoru přihrávku od Gulaše a mířil přesně - 0:1. O pár minut později mohla své vedení Škodovka ještě navýšit. Vlasák přihrával Strakovi v akci dva na nikoho, neboť vítkovičtí obránci plzeňským veteránům vůbec nestíhali. Ovšem Málek se vytasil s perfektním zákrokem lapačkou a jen díky němu se skóre neměnilo. Na druhé straně ale také nebylo o šance nouze. V jedné z těch největších se ocitl Vladimír Svačina, puk do prázdné branky však upřesnit nedokázal.

Druhou třetinu začali taktéž aktivněji Vítkovice. Jiří Burger sice dlouho čekal na 300. gól v kariéře, ale dočkal se na konci 23. minuty, když svou tečí Malíkovy střely od modré branky využil přesilovou hru - 1:1. Vítkovice se ovšem dlouho z vyrovnaného stavu neradovaly. Málkovi delší dobru trvalo, než se po plzeňském útoku zorientoval v brankovišti, toho využil Jan Kovář, který od tyčky trefil odkrytou vítkovickou svatyni - 1:2. Ve 33. minutě hrála první přesilovou hru zápasu Plzeň a také ona ji dokázala využít. Druhým gólem v utkání se prosadil plzeňský mladý útočník Jan Kovář, když dokázal do branky usměrnit krásnou přihrávku Martina Straky - 3:1. Poté ale mohlo být s hosty hodně zle. Vítkovice hrály 36 vteřin dvojnásobnou přesilovou hru. Tu ale nevyužily i vinou výborného pohybu bránící trojičky. Když už Plzeň byla ve čtyřech vydal se Straka s Kratěnou na útočný výpad, vyměnili si puk, ale Kratěnova přihrávka zpět na Straku už byla příliš a šance byla zmařena.

Třetí třetinu začali vítkovičtí oslabení o jednoho muže, neboť přesně se závěrečnou sirénou druhé částy byl za zdržování hry vyloučen Petr Kolouch. Hostujícímu týmu se ale početní převaha příliš nepodařila. Zato se Martinu Ševcovi povedla ve 45. minutě obrovská chyba v rozehrávce, kterou zachytil Burger a řítil se sám na Mazance. Gólman Škodovky ale předvedl fantastický zákrok lapačkou za zády. To všechno ale musel potvrdit videorozhodčí, a i když se Burger radoval ze vstřelené branky a dohadoval s rozhodčím, byl domácím odepřen už druhý gól. Vítkovice se kontaktního gólu ale přece jen dočkaly. Viktor Ujčík si najížděl v početní převaze z druhé vlny, ukořistil puk těsně za modrou čarou a procedil puk mezi Mazancovými betony - 2:3. Druhý gól Vítkovice značně nakopl. Mazanec se měl hodně co ohánět. V další obrovské šanci byl Ujčík, ale Mazanec se vytasil s dalším zázračným zákrokem, tentokrát puk vykopl betonem. Vítkovice svůj tlak stupňovaly, ale Plzeň si vedení uhájila a vrací se tak se třemi body.

Zdeněk Moták (Vítkovice): Proti Plzni si nemůžete dovolit nedůslednosti v útoku ani v obraně. My jsme nezakončovali akce jak jsme měli a dělali jsme fatální chyby v obraně. Po dvě třetiny byla Plzeň lepší. My jsme vystupňovali tlak v třetí třetině, kdy jsme měli dostatek střeleckých příležitostí, ale bohužel se nám nepodařilo vyrovnat.

Milan Razým (Plzeň): Šli jsme do zápasu s tím, že musíme přečkat úvodní tlak domácích a to se nám podařilo. Navíc se nám povedlo vstřelit branku a mohli jsme klidně přidat i druhou, kdy se sami před brankou objevili Vlasák se Strakou. Domácí vyrovnali z přesilové hry, ale nám se povedlo odskočit na dva góly, což se ukázalo jako rozhodující. Tým musím pochválit za kompaktní výkon.