VIT - PLZ 3:4pp

VIT - PLZ 3:4pp - Kovář vystřelil druhý bod

Vítkovičtí a plzeňští hokejisté dali svým příznivcům krásný dárek k Vánocům v podobě perfektního duelu. Mnoho šancí, hodně gólů a dvě trestná střílení... Co víc si přát? Nakonec jsou o bodík spokojení hosté, kteří si zpět na západ Čech vezou dva velecenné body a pojišťují si první místo v tabulce.

HC Vítkovice Ridera - HC Škoda Plzeň

3:4p
2:2, 0:0, 1:1 - 0:1

Branky a nahrávky: 2. Svačina (Huna), 17. Burger (Roman, Barinka), 46. Burger (J. Káňa, Húževka) - 13. Dvořák (Havlíček), 18. Gulaš (Vlasák, Straka), 44. Pletka z trestného střílení, 64. Kovář (Straka, Gulaš). Rozhodčí: Minář, Müllner (SR) - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 4:9, navíc Kovář (PLZ) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 6515.

HC Vítkovice Ridera

Šindelář - Malík, Barinka, Sloboda, Rehák, L. Kovář, Voráček, Stehlík - Klimek, Burger, Húževka - Huna, Roman, Svačina - Bartánus, R. Hruška, Szturc - Šedivý, Kolouch, J. Káňa.

Svoboda - Hanzlík, Růžička, Mozík, Jeřábek, Marušák, St. Pierre - Gulaš, Straka, Vlasák - Kratěna, Kovář, Balej - Lev, Kašpařík, Pletka - Dvořák, Havlíček, Johnson.

Tomáš Vlasák 0 1 1 -1 0

Vstup do utkání Škodovákům vůbec nevyšel podle představ. Už po 72 vteřinách se totiž povedlo domácím dostat puk za brankovou čáru. Celou situaci musel sice přezkoumat videorozhodčí, ale poté už se mohl z gólu radovat důrazný Vladimír Svačina, který se kotouče před Svobodovou brankou dotknul jako poslední - 1:0! Horko bylo hostům znovu při dvojnásobném oslabení, které ale netrvalo příliš dlouho, protože se nechal hloupě vyloučit domácí Lukáš Klimek. Už při hře ve čtyřech na obou stranách se dostal do obrovské šance Rudolf Huna, ale ani nadvakrát Svobodu nepřekonal. Plzeň poprvé zahrozila ve zkrácené přesilové hře, Hanzlík se ocitl ve střelecké pozici mezi kruhy, ale Šindeláře neohrozil. Z nenápadné situace se pak podařilo hostům srovnat. Havlíček z otočky nahodil puk na branku, tam se nejrychleji zorientoval Michal Dvořák, který kotouč pohotově doklepl za Šindeláře - 1:1!.

V rozkouskované hře šli znovu do vedení domácí hokejisté. Ondřej Roman při přesilové hře zavezl puk k brance a bekhendovou přihrávkou našel Jiřího Burgera, který puk zkušeně poslal pod horní tyčku plzeňské branky - 2:1! Jenže vedení Vítkovicím dlouho nevydrželo – přesně dvě minuty před koncem první třetiny byl stav zápasu znovu vyrovnaný. Milan Gulaš při přesilové hře dokonce ani nemusel vystřelit a nešťastný gólman Šindelář si puk srazil sám do vlastní branky - 2:2!

I druhou část začali lépe domácí, které nastartovala dohrávaná přesilová hra. Parádním zákrokem pak své spoluhráče podržel Adam Svoboda, který bleskurychlým přesunem zlikvidoval brejk domácích hokejistů. Vítkovičtí pak mohli hrát dlouhou dvojnásobnou přesilovou hru, o tuto možnost je však podruhé v zápase připravil hloupým faulem Klimek. I tak měl víc práce Svoboda, který v polovině zápasu inkasoval potřetí – gól ale nebyl uznán, protože rozhodčí přerušovali už před střelou. Brankou neskončila ani přesilová hra po vyloučení Hanzlíka, kterou domácí odehráli z velké části v obranném pásmu. Stoprocentní šanci si však vypracovali při další početní výhodě, jenže Roman po křížné přihrávce nedokázal poslat puk za Svobodu. Hráči Plzně, hrající dlouho v oslabení, se do útoku podívali pořádně až v poslední minutě druhé třetiny, St.Pierre ale zblízka Šindeláře neprostřelil a stav po druhé části tak zůstal 2:2.

Třetí část, trošku netypicky, začala lépe Plzeň. Při vyloučení Huny se do úniku dostal Václav Pletka, kterého musel nedovoleně zastavit Malík, a tak bylo nařízeno trestné střílení . Václav Pletka nevymýšlel nic složitého a prudkou přesnou střelou poslal Plzeň poprvé v zápase do vedení - 2:3! Hosté se ale dlouho neradovali, ve 46. minutě se totiž před branku prokličkoval Jiří Burger, který si z plzeňských obránců udělal kužely a nakonec přelstil i Svobodu - 3:3! V 51. minutě mohli jít domácí zpět do vedení, ale Húževku v jasné šanci vychytal fantastickým zákrokem Svoboda! Plzeňští se do mnoha příležitostí nedostávali, zřejmě tou největší byl únik Pletky s Kratěnou, druhý jmenovaný ale nedokázal najít skulinku v postoji vítkovického gólmana a ani Kovář odražený puk do branky nenasměroval. Stav zápasu už se ve třetí třetině, která se nezvykle obešla bez vyloučení některého z plzeňských hráčů, neměnil, a tak se pokračovalo prodloužením.

Hosté mohli rychle rozhodnout – Jeřábek dostal puk na levém křídle do jízdy, naznačil střelu a objel vyjetého gólmana, puk ale poslal do boční sítě. Další velkou šanci měl St.Pierre, který se dostal úplně sám před gólmana, ale po bekhendové kličce namířil puk těsně vedle. Na druhé straně pak ujel Lukáš Klimek, který byl faulován, a logicky bylo nařízeno už druhé trestné střílení v zápase. Klimkovi ale při pokusu o kličku á la Forsberg sklouzl puk z čepele a vůbec nezakončil. O osudu utkání tak rozhodla souhra Gulaše, Straky a zakončujícího Jana Kováře, který po rychlém protiútoku dostal ideální přihrávku před prázdnou branku od svého kapitána a přisoudil Plzni druhý bod za vítězství po prodloužení 3:4!.

Michal Straka (HC Škoda Plzeň): My jsme spokojení, dva body jsou úspěch. Základem toho výsledku byl výkon Adama Svobody, který chytal výborně, a naše hra v oslabení. Bylo tam hodně zbytečných faulů, stálo nás to spoustu sil, ale ti hráči, kteří tam chodili, to zvládli. Domácí pak měli výhodu střídání, kdy jsme my nechtěli, aby bráchova formace chodila na Burgerovu. V prodloužení mohli domácí rozhodnout z nájezdu, ale podržel nás opět gólman. Poté se nám vyplatil tah se třemi útočníky.

Peter Oremus (HC Vítkovice Steel): Dnes bychom na vítězství museli být daleko agresivnější, důraznější. Špatně jsme hráli v přesilových hrách, kterých jsme měli velký počet, ale nedokázali jsme se výrazněji prosadit.