Modrobílá smršť zahnala koně na útěk

P l z e ň - Hokejisté Lasselsbergeru porazili v úvodním zápase extraligy favorita z Pardubic 3:1, když výborný výkon podal v bráně Libor Barta. Domácí hokejisté byli po většinu utkání lepším týmem a po zásluze si z dnešního utkání odnášejí 3 body. Vítěznou branku vstřelil deset vteřin před koncem druhé třetiny tečí Vostřákovy střely Lubomír Hurtaj.

HC Škoda Plzeň - HC Dynamo Pardubice

3:1
0:0, 2:0, 1:1

Branky a nahrávky: 22. Dvořák (Krátoška, Vobořil), 40. Hurtaj (Vostřák), 58. Matějovský - 47. Dopita (P. Sýkora, T. Divíšek). Rozhodčí: Bolina - Bláha, Kareš. Vyloučení: 5:4. Bez využití. Diváci: 6500.

Barta - Dobroň, Jiří Hanzlík, Nedoma, Vobořil, Cartelli, M. Výborný - Andrašovský, J. Straka, Sedlák - Dvořák, Krátoška, Matějovský - Vostřák, Hurtaj, Adamský - Bílek, Švík, Důras. Trenéři: Čada, Přerost.

HC Dynamo Pardubice

A. Svoboda - M. Sýkora, Duben, Čáslava, Zábranský, Podhradský, Pácal - Jaroslav Kudrna, T. Blažek, Lubina - P. Sýkora, T. Divíšek, Janecký - F. Mrázek, Dopita, Pištek - Kolář, Koukal, Razingar. Trenéři: Říha, Seidl.

Statistiky: Petr Naar
Přehled branek
ČasStřelec1. asistent2. asistentPozitivní účastNegativní účast
21:21 Michal Dvořák Aleš Krátoška Milan Nedoma Dvořák, Krátoška, Nedoma, Vobořil, Matějovský Čáslava, Zábranský, Sýkora, Divíšek, Janecký
39:50 Ĺubomír Hurtaj Pavel Vostřák Hurtaj, Vostřák, Dobroň, Hanzlík, Adamský Čáslava, Zábranský, Janecký, Mrázek, Dopita
46:05 Jiří Dopita Tomáš Divíšek Petr Sýkora Dopita, Divíšek, Sýkora P., Sýkora M., Pácal Dobroň, Hanzlík, Dvořák, Švík, Důras
57:59 Radek Matějovský Matějovský, Cartelli, Výborný, Dvořák, Krátoška Čáslava, Podhradský, Kudrna, Janecký, Pištěk

Reportáž

K prvnímu utkání letošního kola Tipsport extraligy do Plzně zavítal tým vicemistra uplynulé sezony z Pardubic. V ochozech plzeňského hokejového stánku se již tradičně sešlo mnoho příznivců hokeje. Jenom řady příznivců hostí byly nezvykle prořídlé. Bylo to tím, že autobus plný fanoušků hostí se stal na cestě mezi Úvaly a Prahou účastníkem dopravní nehody, to když byl zezadu nejprve nabourán Dacií a posléze do již zmíněné Dacie nabouralo v plné rychlosti BMW. Řidič Dacie utrpěl vážná zranění a byl transportován do nemocnice. Do příjezdu policie se pardubičtí fans jali řídit dopravu za což byli policisty pokáráni. Na utkání dorazili, i díky koloně mezi Berounem a Prahou, až v polovině druhé třetiny.

Jako by tento incident byl předzvěstí vývoje zápasu, v první třetině patřil led jednoznačně domácím. Pardubice ač jistě v roli favorita nepředváděly v žádném směru svou hru a kazily i v jednoduchých herních situacích. Navíc nekontrolovali své emoce a tak již ve čtvrté minutě byl vyloučen známý bouřlivák hostí s číslem 49 Ladislav Lubina. V následné přesilové hře se ke střele z pravého křídla dostal útočník domácích s číslem 20 Pavel Vostřák, ale brankář hostí Adam Svoboda byl na místě. Modrobílí pokračovali v drtivém tlaku a vycházeli ze zajištěné obrany, přes kterou se hosté dostávali jen sporadicky, jako třeba v osmé minutě Blažek, jeho střelu však skvělý Libor Barta nenechal projít mezi svými betony, nebo v minutě dvanácté Michal Sýkora, jehož dělovku zastavila pro změnu lapačka modrobílé jedenadevadesátky. Ve dvanácté minutě byl vyloučen domácí Nedoma, ale během přesilové hry se hosté téměř nedokázali usadit ve svém útočném pásmu a něco vymyslet na obranu domácích. A tak Nedoma vracející se z trestné lavice dostal přihrávku z vlastního obranného pásma přímo do jízdy, stačil si obhodit padajícího Petra Sýkoru, ale ke smutku domácích příznivců netrefil branku. Blíže brance byl v minutě sedmnácté miláček domácího publika Dušan Andrašovský, který sklepl nahozený kotouč, ale reprezentační brankář Svoboda i tento gólový plamínek zdárně uhasil. Když se neprosadil dělovkou z pravého křídla ani Hurtaj jehož čas měl teprve přijít, skončila první třetina smírně 0:0.

Druhá třetina začala v režii třetiny první, neutichající modrobílá vichřice se proháněla po plzeňském ledě a zmatení koně jako by nevěděli co se vlastně děje. Již 21 vteřin po začátku druhé části se pokoušel dorážet střelu Andrašovského Sedlák, ale neúspěšně. A minutu na to tedy v čase 20:21 se domácí konečně po zásluze dočkali. Krátoška unikl po pravém křídle dezorientované obraně hostí, všiml si na středu lépe postaveného spoluhráče Michala Dvořáka, vyslal přesnou přihrávku a druhý jmenovaný nekompromisně prostřelil vše co mu stálo v cestě 1:0. Jakoby se tato branka stala impulsem pro hosty. Během několika málo minut si hosté vytvořili několik vyložených šancí, nejprve neuspěli se svými pokusy Divíšek a Blažek, pak se neprosadil ve dvacáté osmé minutě střelou přes obránce rychlík Petr Sýkora a po chybě domácí obrany ani veterán v červenobílém dresu Jiří Dopita.

Domácí kouzelník Libor Barta čaroval i nadále, když ve dvacátédeváté minutě zlikvidoval kombinaci Dubna s Lubinou a i následnou střelu Michala Sýkory. Na časomíře sotva uběhla třicátá minuta zápasu, když Divíšek po Bartově pravici nešetrně přišpendlil na mantinel domácího Nedomu, který z ledu odjížděl až za pomoci spoluhráčů. Lamač kostí Divíšek byl potrestán dvěma minutami a desetiminutovým osobním trestem. Jedinou větší šanci této plzeňské přesilovky zmařil nepřesnou střelou z pozice mezi kruhy Bílek. Následně si v třicátéšesté minutě dojel odražený kotouč veterán v řadách pardubických koní Otakar Janecký, ale Bartu mu nebylo souzeno překonat. Pokles intenzity pardubického presu měl za následek situaci, kdy deset vteřin před koncem druhé části od modré vystřelil Vostřák a Hurtaj pohotově ze vzduchu usměrnil kotouč za záda bezmocné opory v brance hostí. Touto trefou si připsal velmi důležitý desátý zářez na pažbu extraligových branek.

Od začátku třetí části konečně předváděli hosté hokej hodný vicemistra extraligy. Bylo to zajisté také vyloučením Hanzlíka ze čtyřicátéprvní minuty. Když byl ještě tři vteřiny před jeho návratem do hry vykázán na trestnou lavici Cartelli, tak se tlak „perníkářů“ začal stupňovat. Kuriozitou se stala Koukalova hokejka, která se po vyražení některým ze soupeřů, zachytila v ochranné síti za Bartovou brankou. Příznivcům domácích tuhla krev v žilách při střele Mrázka z vyložené šance mezi kruhy, ulevilo se jim až když kotouč ukryl ve své výstroji expardubický brankář domácích Libor Barta. Zápas byl stále nervóznější plný osobních střetů a provokací. Plzeň si vytvořila šanci, když v minutě čtyřicátéšesté střelou přes obránce vyprášil Svobodovu výstroj Bílek.

Z následného rychlého protiútoku však našel skulinku mezi betony Barty zkušený nováček v týmu vicemistra Jiří Dopita, čímž korunoval stále větší tlak hostí a světelná tabule ukazovala skóre 2:1. Pardubice byly rázem znovu ve hře. V osmačtyřicáté minutě, po vyloučení Matějovského a Výborného, byla hostům nabídnuta přesilová hra 5 na 3, kterou ovšem nevyužili, což se ukázalo být zlomovým momentem utkání. Pardubický útočník Ladislav Lubina chvíli nato podlehl atmosféře utkání, dostal osobní desetiminutový trest a citelně oslabil svůj tým. Dvě minuty před koncem tvrdou střelou od modré přiklepl Matějovský tři body Plzni. Závěrečná pardubická hra bez brankáře již nedokázala odvrátit prohru hostí.

Rostislav Čada (Plzeň): "Do zápasu jsme vstoupili s velkou agresivitou a dařilo se nám udržet vysoké tempo po celých šedesát minut. Tím pádem jsme si vytvořili i hodně šancí a hosty jsme předčili bojovností. Hodně nám pomohli výteční diváci."

Miloš Říha (Pardubice): "Domácí byli pohyblivější, dali do hry více srdce. My jsme hráli příliš profesorsky, bez bruslení a pohybu a neproměnili jsme ani vyložené šance. V cestě nám stál i výborný brankář Barta."