TRI-PLZ 1:3: Premiérová trefa Důrase přinesla tři body

P l z e ň - Teprve třetí vítězství za tři body na hřištích soupeřů si připsali v letošní sezóně hokejisté HC Lasselsberger Plzeň. Po velice dobrém a disciplinovaném výkonu to odnesl Třinec, odkud Západočeši vezou výhru 3:1. Vítěznou branku vstřelil Michal Důras, pro něhož to byla premiérová trefa v extralize. Velkou měrou se na výhře podíleli Lubomír Hurtaj, jenž přihrál na vítězný gól a třetí branku pak sám vstřelil, a David Pospíšil, jenž otevřel po Polákově přihrávce skóre zápasu. Marek Schwarz chytal výborně a zasloužil se o výhru, ale ani ve stém zápase v řadě neudržela Plzeň čisté konto.

HC Oceláři Třinec - HC Škoda Plzeň

1:3
0:1, 1:1, 0:1

Branky a přihrávky: 22. Kudrna (Polanský, Zbořil) - 7. Pospíšil (Polák, Jindřich), 35. Důras (Hurtaj), 51. Hurtaj (Výborný, Dobroň).
Rozhodčí: Havlík - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 5:7, navíc Pavelek a Pletka (oba Třinec) 10 min. Bez využití. Diváci: 3528. Třetiny: 0:1, 1:1, 0:1.

HC Oceláři Třinec

Lakosil - R. Procházka, Žabka, Houdek, Malinský, Jan Kudrna, F. Štefanka - Janků, Martynek, Pavelek - Melenovský, R. Král, Pletka - Bordowski, Polanský, Zbořil - od 45. min. navíc Ivan, Vítek.

Schwarz - Dobroň, M. Výborný, Jiří Hanzlík, Klaus, Cartelli, Jindřich - M. Dvořák, J. Straka, Andrašovský - J. Polák, D. Pospíšil, Matějovský - Vostřák, Hurtaj, Důras - Bílek, Švík, Šaffer - od 21. min. navíc Kracík.

Opatrný začátek utkání, ve kterém se střetl domácí tým Ocelářů z Třince s plzeňskými hráči začal šancí třineckého Pavelka, který však ztroskotal na pozorném Marku Schwarzovi. Ten je na třinecké útočníky zvyklý. Vždyť v městě na severovýchodním konci republiky odchytal v této sezóně pět zápasů. Stejně úspěšně se mladý plzeňský brankář, který je do našeho klubu zapůjčen z pražské Sparty do 12. prosince postaral i o šance Zbořila či Pavla Janků. Pak už ale udeřili hosté. Na začátku šesté minuty se po vhazování dostal k puku Jaroslav Polák, a střílí. Puk se odráží ve skrumáži těl před Lakosilovou brankou a nejlepší postřeh projevuje David Pospíšil, který poprvé zmrazuje domácí fanoušky. Třinečtí se ale nevzdávají a důraznými průniky po křídlech se snaží dostat před branku Plzně. Překonat pozorného Schwarze se jim však nedaří ani v přesilových hrách a tak se soupeři rozcházejí do šaten za jednobrankového vedení Plzně.

Jediné zaváhání plzeňského gólmana na začátku druhé třetiny dostalo domácí zpátky do hry. Od modré vystřelil naslepo Jan Kudrna a jeho žabka proletěla chumáčem těl až do Schwarzovy branky. Ten Kudrnův pokus pravděpodobně vůbec neviděl, neboť zareagoval až v okamžiku, kdy se za jeho zády rozsvítilo červené světlo. Vyrovnávací branka vlila Ocelářům novou krev do žil a jejich útoky byly stále důraznější. Obrana západočechů je však pozorná a tvrdou prací ve středním pásmu otupuje třinecké naděje. Domácí hráči si nedokázali poradit s napadáním při rozehrávce a neurovnanou hru nepřeruší ani oslabení obou týmů po potyčce Pletky s s Dvořákem. V polovině zápasu se však kolem Klause prosmýkl Richard Král, jehož střelu Schwarz jen vyráží a Západočeši se zachraňují jen za cenu zakázaného uvolnění. V další šanci se o tři minuty později ocitá Marek Melenovský, jemuž nebyl Martin Výborný velkou překážkou, avšak jeho střela pouze proletěla nad plzeňskou brankou. V polovině pětatřicáté minuty přichází další šok pro domácí. Po Hurtajově přihrávce se z mezikruží poprvé v extraligové kariéře prosazuje Michal Důras a rozvlňuje síť za Lakosilovými zády podruhé. Slezané se dostávají do útlumu a jejich nepozornosti využívá Michal Dvořák. Tentokrát je však třinecký brankář pozorný a stav na ukazateli skóre nemění ani střela Marka Melenovského po siréně oznamující konec druhé části.

Poslední hřebíček do rakve třineckých nadějí zatlouká devět minut před koncem zápasu Lubomír Hurtaj, jehož našel na modré čáře ideální přihrávkou Martin Výborný. První Hurtajův pokus z mezikruží sice jen rozezvučel tyč Lakosilovy branky, avšak dorážka z ostrého úhlu již nalézá třineckého brankáře zcela dezorientovaného a diváci začínají opouštět hlediště.

Pavel Marek (trenér Třince): "Jeden vstřelený gól mluví sám za sebe. Myslím, že i přes dobře organizovanou obranu Plzně jsme si dokázali vytvořit gólové příležitosti, ale pokud je nebudeme proměňovat, nemůžeme pomýšlet na úspěch."
Miroslav Přerost (trenér Plzně): "Trošku jsme sázeli na to, že Třinec bude po sobotním utkání unavený. Zvolili jsme proto velmi aktivní obranu, včas napadali a třinecký útok se snažili zastavovat už na červené čáře. Ve druhé třetině jsme ztratili koncentraci a Třinec toho také využil, ale v závěru jsme měli více štěstí a velmi důležité tři body jsme udrželi."