VIT-PLZ 4:1: Plzeň zlomil gól do šatny

O s t r a v a - Oslabeni o Davida Pospíšila, kterého odvál hokejový osud do Ruska, přijeli plzeňští hráči na horkou půdu ostravského zimního stadiónu v Porubě, kde chtěli vybojovat body tolik potřebné pro postup do play-off. Plzeň dokázala bleskově odpovědět na vedení Vítkovic, které zařídil gólem v oslabení Turek, to však bylo ze strany Lasselsbergeru vše. Branky Irgla, Burgera a Padělka poslaly Plzeň do kolen.

HC Vítkovice Ridera - HC Škoda Plzeň

4:1
0:0, 2:1, 2:0

Branky a nahrávky: 32. Turek (I. Padělek, Pinc), 40. Irgl (J. Štefanka, M. Tomášek), 41. Burger (P. Míka, Jurečka), 52. I. Padělek (Turek, A. Padělek) - 33. Andrašovský (J. Straka, Nedoma). Rozhodčí: Husička - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 4:5. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 4612. Třetiny: 0:0, 2:1, 2:0.

HC Vítkovice Ridera

Pinc - Jurečka, Seman, Ficenc, Černošek, Pavel Kumstát, Rimmel - P. Míka, Burger, Hubáček - I. Padělek, Turek, A. Padělek - Irgl, J. Štefanka, M. Tomášek. Trenéři: Svozil, A. Tomášek.

Šmíd - Dobroň, Výborný, Jiří Hanzlík, Jindřich, Nedoma, Klaus - Paroulek, J. Straka, Andrašovský - Dvořák, Krátoška, Matějovský - Vostřák, Hurtaj, Důras - Šaffer, Švík, Kracík.

Domácí, kteří se definitivně rozloučili s brankářem Jiřím Trvajem postavili do branky již tradičně Marka Pince a ten se měl od samého začátku co ohánět. Hned ve čtvrté minutě jej po hrubé chybě Marka Černoška vyzkoušel z mezikruží nový útočník v dresu Plzně Martin Paroulek. Hostující hráči hýřili pohybem, napadali ostravskou rozehrávku v samém zárodku a i díky tomu byli Západočeši místy opticky aktivnějším týmem.

Jejich ofenzivní pokusy však končily na pozorném Marku Pincovi a tak přišlo to, co se v hokeji často stává. V polovině zápasu vyslal při vlastním oslabení Ivan Padělek Filipa Turka k samostatnému nájezdu na Šmídovu branku a bývalý českobudějovický útočník svou šanci ukázkovým blafákem na levou ruku zužitkoval. Třicet vteřin po vedoucí brance domácích plzeňským svitla naděje na vyrovnání. Vedle Jiřího Burgra na trestné lavici musel usednout i Petr Kumstát, jehož hru vysokou holí ocenil rozhodčí Husička dvěma minutami a hosté hráli proti třem. Ne však dlouho. Naprosto zbytečný faul Michala Dobroně, který se snažil svému spoluhráči ulehčit přechod přes útočnou modrou čáru, poslal plzeňský celek do čtyřech. Avšak i tak měli hosté výhodu jednoho hráče v poli a tu dokázali díky překvapující střele Dušana Andrašovského využít.

Vyrovnávací branka však překvapivě dala více sil domácím. Nic nebylo z plzeňského tlaku, který v první desetiminutovce druhé třetiny nepustil po dlouhé minuty Ostravany prakticky vůbec za červenou čáru. Naopak. Na nejvyšší obrátky zabrala první útočná řada Jiřího Burgera a její tlak v šestatřicáté minutě přidal Zdeňku Šmídovi nejednu vrásku. Hned dvakrát během jediného střídání ohrozili vítkovičtí hráči plzeňskou branku. Vše začal svým průnikem Juraj Štefanka ze třetí řady, po jehož střele puk několik okamžiků poskakoval po brankové čáře, kde jej Zdeněk Šmíd přikryl svou lapačkou jen těsně před dojíždějícím Zbyňkem Irglem. Následovalo vhazování v plzeňském obranném pásmu a již zmíněné šance první formace. Dvakrát dorážel Petr Hubáček střely Jiřího Burgra, dvakrát jeho snahu zmařil Zdeněk Šmíd. Vítkovičtí se radovali až šestnáct vteřin před koncem druhé třetiny. Ekvilibristickou kombinaci třetího útoku domácích zakončil nechytatelnou střelou do horního růžku Šmídovy branky Zbyněk Irgl a sotva se hráči po přestávce vrátili na ledovou plochu, rozvlnil Jiří Burger síť za Šmídovými zády potřetí.

Dvě rychle po sobě následující branky, přestože byly rozděleny přestávkou poslaly plzeňský celek do kolen a čtvrtá branka v jeho síti na konci dvaapadesáté minuty byla jen dovršením zmaru, který se na hole Západočechů snesl. Malou naději na zvrat ještě mohl přinést průnik Dušana Andrašovského na začátku čtrnácté minuty, avšak ten volil namísto střely přihrávku Martinu Paroulkovi, ke kterému se Marek Pinc stačil rychle přemístit.

Ladislav Svozil (Vítkovice): "Vzhledem k vývoji a kvalitě soupeře jsme uhráli vynikající výsledek. Plzeň byla totiž přinejmenším třicet minut velice důsledná v obraně a dala nám minimum volného prostoru. Pomohl nám první a především druhý gól. Potom jsme věřili, že zápas dovedeme do vítězného konce. Musím uznat, že hlavně v první třetině nás podržel Pinc. Hosté si vypracovali dvě tři výborné příležitosti, ale naštěstí je nedokázali využít. Po třech výhrách v řadě týmu vzrostlo sebevědomí, ale hlavně jsme získali devět cenných bodů do tabulky a bojů o play off."

Jiří Kučera (Plzeň): "Rozhodovaly dva momenty - gól, který jsme dostali v přesilovce, a druhá branka Vítkovic šestnáct sekund před koncem druhé třetiny. Naše hra jinak nebyla špatná, v hokeji však rozhodují góly a nikoliv neproměněné příležitosti. Vypracovali jsme si spoustu šancí, ale především v první třetině nás vychytal brankář Pinc. Druhý a třetí gól nás už zlomil."