PLZ-ZNO 1:2: Duba sebral domácím šanci na bodový zisk

P l z e ň - V posledním zápase končícího roku 2003 hokejisté Lasselsbergeru Plzeň domácí příznivce nepotěšili. Zasypali znojemskou branku sprškou střel, ale nakonec klopili hlavy po těsné porážce. K ní přispěl nejvíce excelentním výkonem znojemský gólman Tomáš Duba a explzeňský obránce Václav Benák, který překvapivým nahozením rozhodl o vítězství Moravanů.

HC Škoda Plzeň - Orli Znojmo

1:2
0:0, 0:1, 1:1

Branky a přihrávky: 41. Dobroň (Andrašovský, J. Straka) - 31. Mojžíš (Plášek, Rataj), 43. Benák (Rataj). Rozhodčí: Jebavý - Kareš, Bádal. Vyloučení: 9:12, navíc Matějovský (Plzeň) - Snopek (Znojmo) oba 10 min, bez využití. Diváci: 5732. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2

Barta - Výborný, Jindřich, Dobroň, Hanzlík, Nedoma, Klaus - Paroulek, Straka, Andrašovský - Dvořák, Krátoška, Matějovský - Vostřák, Hurtaj, Důras - Šaffer, Švík, Kracík

Orli Znojmo

Duba - Havíř, Soudek, Toman, Snopek (41.-46. Benák), Křetínský, Mojžíš - Uram, Pucher, Pardavý - Erat, Rataj, Barus - Plášek, Haman, Ludvík - Hradecký, Mikulík

Statistiky: Petr Naar
Přehled branek
ČasStřelec1. asistent2. asistentPozitivní účastNegativní účast
30:06 Pavel Mojžíš Karel Plášek Radek Haman Mojžíš, Plášek, Haman, Křetínský, Erat Nedoma, Klaus, Paroulek, Straka, Matějovský
40:29 Michal Dobroň Dušan Andrašovský Josef Straka Dobroň, Andrašovský, Straka, Jindřich Havíř, Soudek, Uram, Pucher
42:51 Václav Benák Roman Erat Igor Rataj Benák, Erat, Rataj, Toman Dobroň, Hanzlík, Dvořák, Krátoška, Matějovský
Václav Benák

Plzeň i Znojmo bojují o pozici v první osmičce a tak se čekala bitva na ostří nože. Aktivněji začali domácí, kteří hned v úvodu několikrát prověřili Tomáše Dubu. Nebezpečné byly hlavně pokusy Andrašovského a Výborného. V 7. minutě se v šanci zjevil na druhé straně Miroslav Barus, který byl v dobré střelecké pozici v mezikruží, ale dostal přihrávku jen na brusle. V 10. minutě v krátké znojemské přesilovce pálil Havíř, na dorážku číhal Uram, ale Barta vyrazil puk mimo jeho dosah. Plzeň se tlačila před Dubu a výsledkem byla hlavně Nedomova střela, který však mířil nad. Hodně byl v první třetině vidět čerstvý muž v plzeňském dresu Paroulek, v 17. minutě se připomněl pěknou akcí i Šaffer, ale v rozhodujícím momentu se dostal do příliš ostrého úhlu a Duba se překvapit nenechal. V závěru třetiny ještě zahrozil Ludvík, střela jen zasvištěla nad břevnem.

Na začátku druhé třetiny měla velkou příležitost Plzeň. Dvořák si nabruslil po levé straně před branku, přihrával Matějovskému, před nímž zívala zpola odkrytá Dubova klec, ale plzeňský útočník puk netrefil. Ve 23. minutě se blýskl Barta skvělým zákrokem proti blafáku Pardavého. Z protiútoku se probil před Dubu Josef Straka, ale jeho střelu i dorážku Šaffera kryl Tomáš Duba, který předváděl jeden hezčí zákrok než druhý. Skvěle se zorientoval i po nečekaném odrazu puku od zadního mantinelu, který zkoušel využít Paroulek. Krátce nato mu pomohl¨obránce Havíř, který nedovolil témuž hráči prostrčit puk zpoza branky na volného spoluhráče. Ve 30. minutě podržel úžasným způsobem Orly Tomáš Duba. V nájezdu dvou na jednoho předložil v ideální okamžik Krátoška puk Šafferovi, ale Duba fantasticky zasáhl. Za půl minuty přišla gólová odveta. Rataj obral o puk obránce Klause, vysunul dopředu Pláška, který si u pravého mantinelu všiml nabrusleného Pavla Mojžíše, který bez přípravy propálil všechno a znojmo vedlo. Hned o 30 sekund později mohlo být srovnáno. Střely Krátošky a Matějovského však perfektně zlikvidoval Duba, plzeňští útočníci si mohli ukroutit krky nad jeho zákroky. O zteč se pak pokusili Uram s Pucherem, ale s ofenzivou to přehnali a z protiútoku měl jedinečnou příležitost vyrovnat Pavel Vostřák, zatřásl však pouze Dubovou tyčí. Ve 40. minutě jel tváří v tvář proti Dubovi Andrašovský, ale znojemský gólman vypadal nepřekonatelný.

Do třetí části vstoupila Plzeň s odhodláním vyrovnat a podařilo se to nečekaně brzy. Už ve 29. vteřině napřáhl na modré Michal Dobroň, Dubovi clonil jeden z plzeňských útočníků a Dobroňovu střelu po ledě zastavila až síťka. Znojmo však kontrovalo okamžitě. Nejprve nevyužil příležitost Plášek, jemuž sjel puk z hole, ovšem ve 43. minutě to přišlo. A byl u toho opět někdejší plzeňský obránce Václav Benák. Ten původně do zápasu pro zranění oka neměl vůbec nastoupit, ale kvůli desetiminutovému trestu Snopka ve třetí části naskočil na led a hned rozhodl. Benák chytrým švihem od modré nahodil puk na Bartovu branku a plzeńský gólman nic neviděl... Plzeň vrhla všechny síly do útoku, ale Vostřák napálil jen znojemského beka, v 54. minutě pálil Jindřich podobně jako Dobroň při prvním gólu, ale Duba srazil betony včas. Straka pak nezužitkoval ani šťastný odraz puku od zadního mantinelu, Duba se v onu chvíli perfektně zorientoval. Emoce pak vzbudilo přísné vyloučení Matějovského, jemuž pak rozhodčí Jebavý přidal za nesportovní chování desítku. Největší šanci přesilovky však Uram nevyužil a Plzeň 70 vteřin před třetí sirénou odvolala brankáře a nadechla se k závěrečnému náporu. V rozmezí 12 vteřin hokejisté Lasselsbergeru vyhráli tři vhazování a vyslali tři střely na Dubu, ten však všechno skvěle pochytal. A když si poradil i se stoprocentní příležitostí Paroulka půlminuty před koncem, bylo jasné, že Plzeň tentokrát odevzdá Znojmu všechny tři body.

Jiří Kučera (asistent trenéra Plzně): "Máme stále velké problémy v koncovce. Měli jsme hodně šancí, ale stál nám v cestě výborný brankář hostí Duba."
Milan Kastner (asistent trenéra Znojma): "Po třech prohrách jsme chtěli uspět, naše hra však nebyla nejlepší. Měli jsme velké problémy v koncovce. Domácí sice měli více šancí, ale nás podržel výborně chytající brankář Duba."