PLZ-KVA 2:3: Karlovy Vary vítězem derby

Vítězem prvního zápodočeského derby letošní sezóny jsou hokejisté HC ENERGIE KARLOVY VARY. Hokejisté z lázeňského města předvedl na plzeňském ledě další z letošních výborných výkonů na cizích kluzištích a po zásluze si odvážejí tři body. Domácí hráči se opět nevyvarovali chyb v obraně, a když se k tomu přidala i nepříliš přesná koncovka, druhá letošní domácí porážka byla na světě.

HC Škoda Plzeň - HC Energie Karlovy Vary

2:3
0:0, 2:2, 0:1

21. Straka (Hanzlík), 33. Andrašovský (Straka) - 30. Kraus, 31. Skuhravý (Svoboda), 42. Lipianský (Bednařík)

Barta - Dobroň, Hanzlík, Cartelli, Vobořil, Dobrovolný, Jindřich - Andrašovský, Straka, Pospíšil - Důras, Krátoška, Sedlák - Dvořák, Švík, Matějovský

HC Energie Karlovy Vary

Sáblík - Hájek, Ptáček, Krajíček, Bauer, Galvas, Vantroba - Svoboda, Skuhravý, Němčický - Tvrdík, Alinč, Kumstát - Netík, Lipianský, Bednařík - Polák, Bacul, Kraus

Přehled branek
ČasStřelec1. asistent2. asistentPozitivní účastNegativní účast
20:18 Josef Straka Jiří Hanzlík Dušan Andrašovský Straka, Hanzlík, Andrašovský, Pospíšil, Dobroň Krajíček, Bauer, Tvrdík, Alinč
29:39 Jakub Kraus Kraus, Bacul, Polák, Krajíček, Bauer Dobroň, Hanzlík, Andrašovský, Straka, Pospíšil
30:39 Václav Skuhravý Ladislav Svoboda Skuhravý, Svoboda, Vantroba, Galvas, Košťál Dobroň, Hanzlík, Důras, Krátoška, Sedlák
33:00 Dušan Andrašovský Josef Straka Robert Jindřich Andrašovský, Straka, Jindřich, Pospíšil, Vobořil Galvas, Vantroba, Lipianský, Bednařík
41:28 Jan Lipianský Tomáš Netík Lukáš Bednařík Lipianský, Netík, Bednařík, Vantroba, Galvas Dobrovolný, Jindřich, Dvořák, Švík, Matějovský
Václav Skuhravý

První letošní západočeské derby této sezóny začalo oboustranně v rychlém tempu. V první šanci zápasu se objevil ihned po 36 sekundách hry Straka, když se z ničeho nic ocitl sám před karlovarským brankářem Sáblíkem, který dostal v zápase přednost před oblíbencem plzeňských tribun Rudolfem Pejcharem. Střela plzeňského útočníka však neměla potřebnou razanci. Hosté z Karlových Varů poprvé zahrozili až v průběhu 3. minuty, když po chybném vyhození Straky pálil tvrdě Polák, ale Barta dokázal jeho bombu včas ztlumit. Tato šance karlovarské hráče zdravě nabudila, a byli to oni, kteří začali být aktivnějším mužstvem. V dobré příležitosti se následně ocitl Skuhravý, který se nádherně individuelně prosadil z rohu kluziště až před plzeňského brankáře, ale tam však již neměl dostatek sil na zakončení. Na začátku 6. minuty to byl opět aktivní Skuhravý, kdo střelou příklepem vystrašil Bartu. Plzeňáci se po delší době dostali ke slovu v 9. minutě, když rychlý protiútok Důrase nebezpečně zakončoval Krátoška. Jeho střela však těsně minula branku. V polovině prvního dějství dostali hosté možnost přesilové hry, když si na trestnou lavici šel sednout Matějovský, ale během celých dvou minut početní výhody nedokázali v pásmu domácích nic vymyslet. Proto více než přesilová hra hostů vystrašila Plzeňáky akce druhého útoku hostů po návratu Matějovského na led, když akci celé pětky zakončoval pohotově Alinč střelou do dolní poloviny branky. Ve 13. minutě se domácím naskytla možnost přesilové hry, když hostující Netík podrazil dravého Dvořáka. V přesilovce domácí přitlačili hosty do jejich obranného pásma, ale tam již chyběl lepší pohyb a potřebný důraz před brankou. Nebezpečně vyhlížela jen střela Straky, se kterou si však Sáblík na dvakrát poradil.

Na začátku druhého dějství dohrávali domácí přesilovku při vyloučení hostujícího kapitána Svobody, a počínali si více než dobře. Z druhé třetiny uběhlo pouhých 18 sekund a domácí diváci si poprvé mohli zakřičet gól, když Straka dorazil za Sáblíka střelu Hanzlíka. Domácí mohli své vedení ještě zvýšit o minutu později, když se Dvořák ocitl tváří v tvář Sáblíkovi, ale bohužel pro domácí nedal. Navíc hned v zápětí plzeňský útočník fauloval a hosté hráli přesilovku. Při ní však karlovarští hráči opět ukázali, že početní výhoda není jejich výhodou, když v dosavadním průběhu extraligy proměnili zatím jen jednu přesilovou hru. Veseleji bylo hostům v polovině zápasu, kdy plzeňský obránce Dobroň nepříliš šťastně vyhazoval z vlastního pásma vzduchem puk, ten zachytil dravý Kraus, krátce jej potáhl po křídle a bombou srovnal stav zápasu. Vyrovnaný stav však trval pouhých 41 sekund, když akci Svobody zakončoval Skuhravý. Domácí se v tu chvíli zdáli být zralí na ručník, ale do hry je zpátky vrátila přesilová hra z 33. minuty, když se opět prosadil elitní útok Plzně. Skvělou přihrávku Straky zpoza branky zakončil Andrašovský. Výbornou práci před brankou v tu chvíli odvedl také Pospíšil, který udělal šťastnému střelci tolik potřebný prostor. Na konci druhé třetiny měli plzeňští hráči ještě několik možností jak ztrhnout vedení na svoji stranu, ale šance třetího útoku v podání Dvořáka a Švíka, zůstaly nevyužity.

Třetí třetinu začali hosté jako domácí druhé dějství. Na ukazateli svítil čas 41:28, když hostující Lipianský využil přihrávky Netíka ke třetí brance Karlových Varů. Je třeba poznamenat, že obdržené brance opět přecházela nedůraznost plzeňských obránců, kteří nechali Lipianského úplně volného před Bartovou brankou. Ještě hůře mohlo být domácím při tečovaném nahození Hájka ze 47. minuty, které Barta jen reflexivně vyrazil špičkou betonu. O minutu později hostům připravil další šanci špatnou rozehrávkou až příliš chybující domácí kapitán Hanzlík, ale Bednařík nabídnutou šancí pohrdl. Plzeňáci se následně probudili k závěrečnému náporu. V polovině třetí třetiny šikovně zatáhl puk za branku Sedlák, vrátil jej zpět před branku na Krátošku, ale ten minul branku hostů. Největší šanci na vyrovnání pak měl tři minuty před koncem Švík, který byl zcela sám před Sáblíkem, ale jeho střela z otočky byla hodně nepřesná. Domácí pak zkoušeli i štěstí v závěrečné power-play, ale hosté si již tři body nenechali vzít.

Miroslav Přerost (Plzeň): Karlovy Vary hrají dobře na cizích hřištích, po celý zápas to byla taktická bitva. Po individuálních hrubých chybách obrany jsme dostali všechny branky. Za bojovnost musím mužstvo pochválit, doufám, že se nám do týdne hráči uzdraví, protože ze stabilní obrany nám scházejí čtyři hráči.
Radim Rulík (Karlovy Vary): Odehráli jsme dobré utkání. Při vedení domácího mužstva 1:0 jsme nepanikařili, dodrželi taktiku, nedařily se nám však přesilové hry. Důležité bylo pro nás vedení ve třetí třetině, které jsme takticky zvládli až do závěrečné minuty.