Málek ani Straka nepomohli, Vsetín nedovolil Plzni ani branku

V s e t í n - Dvě třetiny vyrovnaný boj na Valašsku rozhodla poslední třetina. Dobře chytajícího Romana Málka nechala v jeho premiéře dvakrát na holičkách plzeňská obrana a domácí dokázali její chyby ze dvou samostatnách nájezdů potrestat. Nejprve ihned po vstupu do třetí části skóroval nejlepší hráč zápasu Pavliš a šanci na body vzal Plzni v 51. minutě Sochorek. S kapitánským "céčkem" na modrém dresu nastoupil navrátilec Michal Straka.

VHK ROBE Vsetín - HC Škoda Plzeň

2:0
0:0, 0:0, 2:0

Branky a nahrávky: 41. Pavliš (Jaškin, Demel), 51. Sochorek (Šebesta, J. Polák). Rozhodčí: Minář - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 3:5, navíc Dubec (Vsetín) 5 minut a do konce utkání. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 2890.

VHK ROBE Vsetín

Biegl - Jaškin, Frolo, Hrabal (25. Němec), J. Polák, Kuboš, Vyrůbalík - Dubec, Pavliš, Demel - Hudec (9. - 17. Ambruz), Stantien, Selingr - Razingar, Sochorek, Šebesta.

Málek - Dobroň, Jindřich, Cartelli, Výborný, Nedoma, Klaus (18. Dobrovolný) - Šaffer, J. Straka, Andrašovský - Vostřák, M. Straka, Matějovský - Hurtaj, Paroulek, Kracík - Mar. Havel, Dvořák, Důras.

Plzeň s novým kapitánem Michalem Strakou působila v první třetině lepším dojmem než s respektem hrající Vsetín. Do šancí se však hosté dostávali jen sporadicky, jejich akce postrádaly větší důraz v prostoru před brankou. Pouze Michal Straka protlačil puk za Bieglova záda, v brankovišti ovšem stáli dva jeho spoluhráči. Nebezpečněji působily vsetínské výpady z brejkových situací. V 5.minutě mohlo udeřit, kdyby byl Libor Pavliš v nájezdu zdvihl puk na Málka. Takto trefil plzeňského brankáře do ramene. Odstartoval tím minisouboj s plzeňským strážcem, neboť Pavlišovi se zalíbilo obtěžovat Málka z různých úhlů. Ten ale potvrdil své nesporné kvality zásahy jak lapačkou, tak vyrážečkou. Odolal i důraznému Dubcovi, kterému pokryl dva pokusy o dorážku.

Byla-li první třetina hokejově docela zajímavá, prostřední vzbuzovala zcela opačný dojem. Marné čekání na úvodní branku přivedlo oba týmy do herní křeče, ze zápasu se vytratila plynulost, chyba střídala chybu. Roman Málek se většinou nudil a pro zahřátí ve velké zimě panující na vsetínském stadionu cvičil prostná. Díky tomu neměl práci s přízemní střelou Selingra. Nudící se obecenstvo probral až v samotném závěru zákrok Radovana Biegla proti osamocenému Strakovi. Ten si vsetínského brankáře položil, jenže do rány pod víko stihl Biegl vymrštit betony – puk skončil v ochranné síti. Zároveň se sirénou se stihl Málek přesunout po protisměrné střele Dubce a uchránit tak bezbrankový stav.

Že se tím blýsklo na lepší časy potvrdila 15 vteřina závěrečné části. Jaškin ideálně uvolnil rozjetého Pavliše, který bombou z mezikruží nechytatelně zamířil nad Málkovou lapačku. Otevřenější hra obou týmů poté nabídla přehlídku zajímavých šancí na obou stranách, hostující obrana však byla o něco rozklíženější a před Málkem stáli často neobsazení vsetínští útočníci. Plzeňský gólman předváděl skvělé reflexivní zákroky proti Šebestovi, Selingrovi a Stantienovi, kteří se snadno probíjeli do nadějných střeleckých pozic.

Málka nakonec opustilo štěstí při nájezdu Dalibora Sochorka. Opavskému útočníkovi se blafák sice moc nepovedl, jenže puk nakonec přes lapačku doskákal za brankovou čáru. Vsetínský hrdina posledního duelu se Slavií zůstal v objetí svých spoluhráčů dlouho ležet na ledě. Domácím se ale nadějná situace značně zkomplikovala po likvidačním faulu Dubce na Šaffera, po kterém zůstala na ledě krev. Vsetínský útočník putoval do sprch a Plzni se nabídla pětiminutová přesilová hra.

Tu ale zhatil brzký faul obránce Jindřicha, po jehož návratu již do sirény zbývala pouhá minuta. Domácí nakonec ubránili jak cennou výhru, tak čtvrté čisté konto Radovana Biegla.

Zdislav Tabara (Vsetín): "Zejména v úvodu jsme působili příliš bojácně a s respektem. Snad nás tížilo vědomí, že zápas může rozhodnout jediná chybička a báli jsme se jít důrazně do koncovky. Rozhodl asi nástup do třetí třetiny, teprve po druhém gólu jsme se však pevně posadili do sedla. Výhru jsme uhájili díky nezměrné bojovnosti a obětavosti."
Jiří Kučera (Plzeň): "Vsetín šel za vítězstvím větší vůlí a touhou. Od počátku měl mírnou převahu a počínal si důrazněji. My jsme se nedokázali prosadit v soubojích jeden na jednoho, a proto jsme se nedostávali do žádných přečíslení a šancí. Pokud se nezačneme prosazovat více v koncovce, těžko se to bude zlepšovat. Na hráče už ale bohužel negativně působí i psychický tlak. Málek ukázal, že bude oporou. Brali jsme ho tady jako jasnou jedničku, neboť Schwarz se koncem ledna stejně vrací do Sparty. Michal Straka si kapitánské céčko vysloužil hned po svém návratu tím, že dobře zná prostředí a zdravé plzeňské jádro se v poslední době tak trochu rozpadlo."