PLZ-SPA 4:2: Dokonalý obrat Plzně

Dvě třetiny nemohli najít domácí hráči recept na propracovanou obranu Sparty. Ve třetí třetině jej však již našli a třemi brankami dokázali zvrátit nepříznivý průběh utkání ve svůj prospěch, a porazit tak Spartu Praha 4:2. Hvězdou utkání byl domácí útočník Josef Straka, autor dvou branek.

HC Škoda Plzeň - HC Sparta Praha

4:2
0:1, 1:1, 3:0

26. Matějovský, 48. Adamský (Matějovský, M. Dvořák), 52.Straka (D.Pospíšil, Andrašovský), 54. Straka - 4.Vondráček (Broš), 21. Procházka (Ton)

Barta - Nedoma, Vobořil, Jiří Hanzlík, Výborný, Jindřich, Dobrovolný - Andrašovský, Straka, Pospíšil - Vostřák, Krátoška, Sedlák - Dvořák, Švík, Matějovský - Důras, Bílek, Adamský

Bříza - L. Procházka, Srdínko, Výtisk, Řezníček, R. Míka, Jan Hanzlík - Ton, Marek, Tomajko - Vondráček, Broš, Špilár - Vrbata, Šimíček, Šindel

Statistiky: Miroslav Houdek a Petr Naar
Přehled branek
ČasStřelec1. asistent2. asistentPozitivní účastNegativní účast
03:33 Roman Vondráček Michal Broš Vondráček, Broš, Špilár, Výtisk, Řezníček Dobrovolný, Jindřich, Vostřák, Krátoška, Sedlák
21:01 Libor Procházka Jan Marek Petr Ton Procházka, Marek, Ton, Srdínko, Tomajko Nedoma, Vobořil, Andrašovský, Straka, Pospíšil
25:50 Radek Matějovský Matějovský, Dvořák, Adamský, Jindřich, Dobrovolný, Srdínko, Míka, Vondráček, Broš, Špilár
47:12 Martin Adamský Radek Matějovský Michal Dvořák Adamský, Matějovský, Dvořák, Jindřich, Dobrovolný Procházka, Srdínko, Ton, Marek, Tomajko
51:21 Josef Straka David Pospíšil Milan Nedoma Straka, Pospíšil, Nedoma, Andrašovský, Dvořák Procházka, Srdínko, Ton, Marek, Tomajko
53:02 Josef Straka Straka, Pospíšil, Andrašovský, Vobořil, Nedoma Výtisk, Řezníček, Vondráček, Broš, Špilár
Jakub Šindel

Nepříliš oku lahodící první třetinu začali aktivněji domácí hráči, které ihned po 50 sekundách zápasu mohl po hezkém uvolnění Pospíšila dostat do vedení Straka, ale ve velmi výhodné pozici mezi kruhy volil místo střely zbytečně přihrávku na obsazeného Andrašovského. Aktivní první útok Plzně se připomněl i na začátku 4. minuty, kdy se v gólové šanci ocitla dvojice Straka Pospíšil, ale naději na zakončení vzal posledně jmenovanému výborným obraným zákrokem Procházka. Do té doby nevýrazní a ospale působící hosté z Prahy se poprvé osmělili až v polovině 4. minuty a hned z toho byla branka, když si Broš pohrál za brankou s Krátoškou, naservíroval puk před branku zcela nepokrytému Vondráčkovi, který se po přesné střele mohl radovat z první extraligové branky v životě. Na konci 6. minuty dostali domácí možnost přesilové hry, když na trestné lavici seděl Procházka, ale sehráli ji více než špatně, a navíc po chybě Jindřicha se řítil od červené čáry zcela sám na Bartu rychlík Ton, ale na štěstí pro Plzeň svůj pokus přestřelil.
Plzeňští hráči v této fázi utkání vyráběli chybu za chybou, když v období od 9. do 11. minuty dokázali hosty poslat do třech samostatných úniků, a nebýt výborného Barty, tak mohlo být o výsledku utkání již brzy rozhodnuto. Plzeňský brankář však své mužstvo výrazně podržel. Závěr první třetiny pak již poznamenala série vyloučení na obou stranách, která hru nepříjemně rozkouskovala.

Druhou třetinu začali lépe hosté z Prahy, když se v čase 21:01 po krásném pasu Tona přes šíři kluziště trefil Procházka. Stejně jako při první brance Sparty, i tentokrát však chybovala plzeňská obrana, které nechala Procházku zcela volného před brankou. Domácí byli brankou viditelně zaskočeni a z velkého útlumu je dostal až ve 26. minutě Matějovský, který zatáhl puk do pásma Sparty, vybruslil až před Břízu, který sice stačil ještě jeho první pokus vyrazit, ale v následném závaru se již plzeňský útočník radoval. V polovině utkání byla Plzeň blízko vyrovnání, ale Bříza bravurně vytěsnil Sedlákovu bombu z prostoru mezi kruhy. Ve 31. minutě hráli hosté přesilovou hru a Barta opět musel naplno předvést svoje umění. Nejprve si poradil s jedovatou střelou Broše z levého kruhu, a vzápětí s trochou štěstí dokázal vytěsnit i střelu aktivního Procházky. V závěru třetiny se plzeňský brankář zaskvěl i při nebezpečné střele kanonýra Marka z úhlu.

Do třetí třetiny nastoupili domácí hráči jako vyměnění. Ospale působící a trápící se mužstvo vystřídali hráči sršící elánem a snahou. Ve 44. se zcela sám před Břízou ocitl Krátoška, ale jeho bekhendový pokus z otočky stačil Bříza vyrazit. O tři minuty později se po přihrávce Pospíšila zastřeloval Straka, ale jeho pokus o rychlou kličku Bříza ještě kryl. O pár sekund později již však sparťanský brankář nestačil na dorážku Adamského, který zakončoval výbornou individuální akci Matějovského. Plzeň v této fázi zápasu byla jednoznačně aktivnějším mužstvem, častěji měla puk na holi a její rychlé kombinace dělali sparťanské obraně velké starosti. Ve 48. minutě mohl dostat domácí do vedení Vostřák, ale jeho dorážka jen okopírovala brankovou čáru opuštěné sparťanské klece. Plzeňští diváci se tak vedoucí branky dočkali až v 52. minutě, když si zpoza branky vybruslil Straka a přesnou střelou nad rameno sparťanského brankáře využil výborné práce svých spoluhráčů, kteří mu dokázali odblokovat obránce Sparty. V 54. minutě bylo na zimním stadionu v Plzni ještě veseleji, když zaváhání Řezníčka na modré čáře Sparty využil opět Straka, který bekhendovým blafákem poslal Plzeň do dvoubrankového vedení. Uznání devadesáté deváté ligové branky plzeňského útočníka předcházela porada hlavního sudího s videorozhodčím. Viditelně zaskočeným hostům pak sebral veškeré naděje svým vyloučením necelé tři minuty před koncem zápasu Procházka.

Rostislav Čada (Plzeň): "Začali jsme velmi nervózně a hlavně pasivně. Tím jsme soupeři umožnili vytvořit si šance, kterých naštěstí proměnil minimum. Výrazně nám pomohlo zredukování čtyř útoků na tři. Hra dostala lepší rytmus, začali jsme přehrávat soupeře v osobních soubojích, více jsme bruslili, vytvořili jsme si šance a zaslouženě vyhráli."
Kamil Konečný (Sparta): "Z našeho pohledu to bylo neúspěšné utkání výsledkově i herně od stavu 2:1, kdy nás domácí přehrávali. Jejich nasazení, důraz, pohyb i herní projev byl poté lepší. My jsme si však zápas ztratili v první třetině, kdy jsme byli výrazně lepší a vedle gólu jsme mohli dát i další čtyři. Na naší hře se projevil i páteční zápas, který jsme dohrávali na čtyři beky, z toho dva mladé nezkušené, a dnes obráncům docházeli síly."