PLZ-SPA 7:3: Sparťané odjeli s nečekaným, ale zaslouženým přídělem!

P l z e ň - Kdo přišel na utkání s pražskou Spartou, rozhodně nelitoval. Domácí hráli jako vyměnění a nechali zapomenout na předcházející zaváhání a postavení v tabulce. Střeleckou explozi podpořil výborným výkonem Roman Málek a Sparta jednoduše nestačila. Neslavně dopadl zápas pro mladého gólmana Schwarze, který v Plzni zanechal sympatický dojem. V první třetině nahradil rozhozeného Břízu, ale plzeňskou mašinu zastavit nedokázal. Začátkem třetího dějství se proto do svatyně Sparty vrátila pražská jednička.

HC Škoda Plzeň - HC Sparta Praha

7:3
2:2, 2:0, 3:1

Branky a nahrávky: 15. Hurtaj (Šaffer), 17. Jindřich (Vostřák, Hurtaj), 24. Nedoma (J. Straka, Vostřák), 29. Krajíček (J. Straka, Andrašovský), 41. Paroulek (J. Straka), 44. J. Straka (Paroulek), 53. Hurtaj (J. Straka) - 14. Hanzlík (Výtisk), 18. Kratěna (Broš), 46. Ujčík (Šimíček)

Málek - Dobroň, Jindřich, Cartelli, Výborný, Nedoma, Krajíček - Paroulek, J. Straka, Andrašovský - Vostřák, M. Straka, Matějovský - Dvořák, Hurtaj, Šaffer - Kracík, Švík, Důras

Bříza (17. - 44. Schwarz) - Sloboda, Kasík, Procházka, Srdínko, Výtisk, Hanzlík - Kratěna, Broš, Chabada - Bartečko, Marek, Tomajko - Ujčík, Šimíček, Špilár - Sedlák, Šindel, Hromas

Statistiky: Miroslav Houdek
Přehled branek
ČasStřelec1. asistent2. asistentPozitivní účastNegativní účast
13:22 Jan Hanzlík Jan Výtisk Viktor Ujčík Hanzlík, Výtisk, Ujčík, Šimíček, Špilár Nedoma, Krajíček, Paroulek, Straka
14:40 Lubomír Hurtaj Adam Šaffer Martin Výborný Hurtaj, Šaffer, Výborný, Cartelli, Dvořák Procházka, Srdínko, Kratěna, Broš, Chabada
16:05 Robert Jindřich Pavel Vostřák Martin Paroulek Jindřich, Vostřák, Paroulek, Hurtaj, Dobroň Výtisk, Hanzlík, Tomajko, Špilár
17:25 Ondřej Kratěna Michal Brož Martin Chabada Kratěna, Broš, Chabada, Sloboda, Kasík, Nedoma, Krajíček, Hurtaj, Šaffer
23:34 Milan Nedoma Josef Straka Michal Straka Nedoma, Straka, Straka, Paroulek, Výborný Sloboda, Kasík, Bartečko, Marek
28:17 Lukáš Krajíček Josef Straka Dušan Andrašovský Krajíček, Straka, Andrašovský, Nedoma, Paroulek Procházka, Srdínko, Kratěna, Broš, Chabada
40:30 Martin Paroulek Josef Straka Dušan Andrašovský Paroulek, Straka, Andrašovský, Dobroň, Jindřich Sloboda, Kasík, Broš, Chabada, Bartečko
43:24 Josef Straka Martin Paroulek Straka, Paroulek, Andrašovský, Výborný, Cartelli Procházka, Srdínko, Broš, Chabada, Bartečko
45:01 Viktor Ujčík Roman Šimíček Gabriel Špilár Ujčík, Šimíček, Špilár, Sloboda, Kasík Cartelli, Výborný, Dvořák, Hurtaj, Šaffer
52:50 Lubomír Hurtaj Adam Šaffer Hurtaj, Šaffer, Dvořák, Nedoma, Krajíček Výtisk, Hanzlík, Ujčík, Šimíček, Špilár

Reportáž

Nástup plzeňských hokejistů na led nebyl nijak povzbudivý. Po cca třech minutách platonického tlaku vyjádřeného jednou propagační střelou z uctivé vzdálenosti se ke slovu dostala Sparta a její akce byly o poznání nebezpečnější. Zvláště Tomajkova šance ztroskotala jen díky Málkově mrštnosti. Prapor plzeňských šancí zvedl jen Josef Straka a mladíci ze čtvrtého útoku. Svou férovou tvrdostí na sparťany platil Matějovský. Ve dvanácté minutě byl za vražení na hrazení vyloučen dost zbytečně Dvořák. Nebyl to bůhví jak tvrdý zákrok, ale sudí tyto zákroky prostě pískají. V přesilovce sice Málek zlikvidoval dvojitou šanci Chabady, ale Hanzlíkovu ránu od modré přes clonícího hráče viděl až v síti. 0:1.

Domácí se nedali touto brankou zdeptat a to se jim vyplatilo. Po ose Výborný – Šaffer dostal puk do jízdy Hurtaj, který jej poslal přesně mezi Břízovy betony. 1:1.

Hráči Lasselsbergeru ožili a Andrašovský pronikající dravě do šance si vynutil faul Luboše Bartečka. Další gólovou akci zahájila nepovedená nahrávka na Vostřáka. K jeho nepovedené střele se dostal v levém kruhu pro vhazování Jindřich a nekompromisní bombou vyhnal Břízu z branky. 2:1.

Vedení však domácím nevydrželo ani minutu. Vzteklý Bříza ještě na střídačce mlátil hokejkou do plexi, když v darované přesilovce za neviditelný faul Výborného poslal Brož vzduchem kolmici na úplně volného Kratěnu. Tomu stačilo pouze splácnout puk do odkryté svatyně přemisťujícího se Málka a bylo 2:2. Po tomto gólu se hrálo nahoru dolů a přesto, že více šancí měli hosté, nejnebezpečnější byl před sirénou Matějovský, ale vystřídavší Marek Schwarz čaroval.

Začátek další části byl více pro domácí. Už ve druhé minutě vypíchl puk Cartelli a řítil se na Schwarze. Jeho velebombu vyrazil hostující brankář do ochranné sítě. Hned na to zlobil za sparťanskou brankou Dvořák, z jeho akce vyplynula šance, kterou Ujčík musel zlikvidovat nedovoleně. Přesilovka opět přinesla domácím gól. Josef Straka šikovně vydoloval puk, poslal jej ještě loni sparťanovi Nedomovi a ten od modré poprvé skóroval za Plzeň. 3:2.

Plzeňští hráli s chutí a brousili Spartu statečně. Přesto více vážných zákroků bylo na Málkově kontě.
Rozhodčí se opět moc nevyznamenal, když nechal bez povšimnutí likvidační faul na Matějovského. V pěkné šanci se ocitl Hurtaj po vypíchnutí kotouče. Jeho střelu zápěstím, ale Schwarz lapil. Jeden z těch lepších zápasů hrál také Jan Švík, jehož řada s Kracíkem a Důrasem zle potrápila sparťanskou obranu v osmé minutě.

Udeřilo, ale až o minutu později. Andrašovský přejel modrou, přenechal J. Strakovi a ten ač tísněn našel perfektně Krajíčka. Jeho bomba potěšila diváky a jistě i osladila varskému obránci počátek jeho hostování v Plzni. 4:2

Počet ignorovaných faulů na domácí hráče utěšeně narůstal, když se transparentního hákování dopustil Krajíček. V nastalé přesilovce bylo domácím ouvej, naštěstí Málek si v brance domácích vzpomněl na to, že je reprezentant a gymnastickými zákroky zhatil několikanásobnou šanci Kratěny i nebezpečnou teč Bartečka.

Už ve hře pět na pět inkasoval Hurtaj bolestivého koňara, vzápětí držení Paroulka přímo před sudím a zase se nevylučovalo. Dvě velké šance pro svoje spoluhráče vypracoval skvěle bruslící Pavel Vostřák. Nejprve po získání puku, objel branku hostí a vyzval ke skórování Michala Straku. Ten však trefil jen Schwarzovy betony. V přesilovce, kterou svým důrazem vybojoval opět Dvořák, pak znovu zpoza brány naservíroval Paroulkovi, ale Marek Schwarz opět čaroval.

Poslední dějství začalo opravdu svižně. Dušan Andrašovský, toho času bez hokejky, přikopl puk J. Strakovi. Ten nezaváhal a poslal na výlet Paroulka. V situaci jeden na jednoho se dlouho nerozmýšlel a poslal touš nádherným příklepem do šibenice, jen těsně po přejetí modré čáry. 5:2.

Sparta začala opravdu zle dotírat a domácí z jejich odkryté hry opět těžili. V obranném pásmu přenechal Paroulek J. Strakovi puk, ten přebruslil svého strážce a i když se mu tento pověsil na záda a stáhl domácího útočníka do záklonu, Josef Straka prostřelil Schwarzovy betony a zvýšil na 6:2, čímž získal čtvrtý bod v tomto zápase.

Na Marka Schwarze to bylo už moc a tak se do sparťanské svatyně vrátil Petr Bříza. V páté minutě přehlédl sudí Mikula velkoryse jasné hákování a Šimíček tak mohl vybídnout Ujčíka ke kosmetické úpravě skóre na 6:3. Publikum křičelo, že soudce je mrkev, ale gól platil. Všichni tři arbitři pokračovali v koncertu nedomluv a nepřesností, že při signalizování zakázaného uvolnění to vypadalo jako na špatně secvičené spartakiádě, ale Plzeň už nic nemohlo zastavit.

Ve dvanácté minutě vychytal Málek samostatný únik Kratěny a pak už jeli Hurtaj a Šaffer sami na jednoho sparťanského beka. Hurtaj přihrál na střelu z první, ta ale Šafferovi nesedla a tak musel poskakující kotouč do sítě poslat Lubo sám. 7:3.

O tři minuty později si stejnou akci zopakoval celý třetí útok a po Dvořákově nabídce byl Hurtaj jen krůček od hattricku. Před koncem zápasu ještě Důras s Kracíkem potrápili sparťanského beka Svobodu, že málem vlastencem zhoršil Břízovi už tak špatné statistiky z tohoto zápasu. Zápas byl velmi divácky atraktivní, se spoustou gólů v té správné brance a s trochou štěstí na plzeňské straně. V současné nepříliš vydařené sezóně ten kdo nepřišel, může opravdu litovat.

Miloslav Přerost (trenér Plzně): "Utkání jsme rozhodli ve druhé třetině, kdy se nám podařilo proměnit vytvořené šance. Oproti minulým utkáním jsme zvýšili agresivitu a to se nám bohatě vyplatilo."
Kamil Konečný (trenér Sparty Praha): "Byl to z naší strany velice špatný výkon. Ve druhé a třetí třetině jsme umožnili domácím získat převahu a oni nás potrestali brankami."