Stogólový Vostřák pomohl Plzni ke třem bodům z Kladna

K l a d n o - Vyrovnaný zápas nakonec skončil jasným vítězstvím Lasselsbergeru. V úvodu prostřední části hry otevřel skóre šťastným gólem Dvořák, vedení zvýšil v v polovině zápasu po přesilovkové kombinaci Vostřák. Byla to jeho stá branka v extralize. Ten pak ve třetí třetině po snížení Gardoněm krásně nahrál Sedlákovi a bylo to 1:3. Plzeň pak přidala ještě gól a vítězství si už nenechala vzít.

Rytíři Kladno - HC Škoda Plzeň

1:4
0:0, 0:2, 1:2

Branky a nahrávky: 44. Gardoň (Martin Procházka, Jankových) - 22. M. Dvořák (Matějovský), 29. Vostřák (Andrašovský, J. Straka), 51. Sedlák (Vostřák, Krátoška), 51. Andrašovský (J. Straka, Vostřák). Rozhodčí: Jebavý - Pacal, Pospíšil. Vyloučení: 5:7. Využití: 0:1. Diváci: 2386. Třetiny: 0:0, 0:2, 1:2

Rytíři Kladno

Orct (41.-50. J. Pospíšil) - Zeman, Kasík, V. Čech (41. J. Dlouhý), P. Hořava, Malena, Sláma - Jankových, Gardoň, Martin Procházka - V. Bílek, Kalla, M. Hořava - Kysela, Pazourek, Klimt - Lažo, Zajíc, Horna. Trenéři: Müller, Evan a Tatíček.

Barta - Nedoma, Vobořil, Jiří Hanzlík, M. Výborný, Kubeš, Dobrovolný - Andrašovský, J. Straka, D. Pospíšil - Vostřák, Krátoška, Sedlák - M. Dvořák, Adamský, Matějovský - R. Bílek, Švík, Důras. Trenéři: Čada, Přerost.

Přehled branek
ČasStřelec1. asistent2. asistentPozitivní účastNegativní účast
21:42 Michal Dvořák Radek Matějovský Dvořák, Matějovský, Adamský, Kubeš, Dobrovolný Malena, Sláma, Kysela, Klimt, Pazourek
28:22 Pavel Vostřák Dušan Andrašovský Josef Straka Vostřák, Andrašovský, Straka, Nedoma, Hanzlík Malena, Sláma, Kysela, Klimt
43:05 Radek Gardoň Martin Procházka Vítězslav Jankových Gardoň, Procházka, Jankových, Zeman, Kasík Nedoma, Vobořil, Andrašovský, Straka, Pospíšil
50:01 Zdeněk Sedlák Pavel Vostřák Aleš Krátoška Sedlák, Vostřák, Krátoška, Výborný, Hanzlík Zeman, Kasík, Jankových, Gardoň, Procházka
50:42 Dušan Andrašovský Josef Straka David Pospíšil Andrašovský, Straka, Pospíšil, Kubeš, Dobrovolný Malena, Sláma, Kysela, Pazourek, M. Hořava
Souboj dvou šestnáctibodových týmů byl povětšinou vyrovnanou partií. Hned po dvaceti vteřinách zahrozil čtyřiatřicetiletý centr domácích Radek Gardoň, který se vrátil do sestavy po zranění, a Barta si připsal první zákrok. V šesté minutě se provinil proti pravidlům Horna a hosté měli první příležitost hry v početní převaze. Nejblíže gólu v ní byl Pospíšil, tomu ale chyběly k dorážce Vostřákovy střely centimetry. Kladno oslabení přečkalo a navíc se mohlo dostat do vedení, Klimt ale z nájezdu Bartu nepřekonal.

Do konce třetiny pak dali Plzeňští domácím třikrát šanci hrát v pěti proti čtyřem, dvakrát byl vyloučen Matějovský a jednou Kubeš, domácím se ale hra v přesile vůbec nevedla. Oporou svými týmům byli v první třetině oba brankáři, Barta vychytal Kyselu, Orct se zase zaskvěl proti Adamskému či Dvořákovi.

Vstup do druhé třetiny vyšel lépe Lasselsbergeru. V 21.minutě si vybruslil od zadního mantinelu Dvořák a v pádu dokázal prostřelit jinak Orcta, brankáře s dosud nejvyšší úspěšností zákroků v lize. Když se blížila polovina zápasu, dostali hosté druhou možnost přesilové hry. Usadili se v útočném pásmu, domácí ale odolávali. A když už se Zajíc chytal skočit na led, zakončil Pavel Vostřák pěknou kombinaci s Andrašovským a Strakou. Třicetiletý plzeňský útočník měl po gólu o důvod k radosti navíc - byl totiž jeho stý v kariéře v nejvyšší soutěži.

Poté se hrálo dvě minuty čtyři na čtyři, a v době, kdy se Dobrovolný s Hornou vraceli na led, prověřil těžkou střelou Libora Bartu obránce Vratislav Čech. V pěti se ale hrálo jen pár vteřin. Adamský byl vyloučen a Kladno hrálo čtvrtou přesilovku. Tentokrát už se narozdíl od těch předchozích Kladenští dokázali usadit v útočném pásmu a snahu domácích korunoval dobrou střelou mladý bek Zeman - puk ale skončil na tyči. Když ani tuto přesilovku Kladno nevyužilo, dal mu Matějovský svým dalším vyloučením pátou šanci. Na ledě byl opět vidět Jiří Zeman, z pozice beka se dvakrát dostal před Bartu, ale neprosadil se. Do kabin se tak šlo za stavu 0:2.

Zatímco do druhé třetiny vstoupili lépe hosté, v té třetí se v úvodu zadařilo domácím. V čase 43:05 překonal Bartu mazák Gardoň, ideálně mu nahrával Martin Procházka. Ve 46. minutě se odebral na střídačku Zdeněk Orct, aby si upravil výstroj, místo něj naskočil dvaadvacetiletý Jan Pospíšil, který zatím nasbíral jen pár extraligových startů. A nerozcvičený náhradník si vedl výborně a několika skvělými zákroky udržel šance domácích na body. Po třech herních minutách pustil do branky opět svého zkušenějšího kolegu, Kladnu to ale nepomohlo. V čase 50:01 nabídl Vostřák puk Sedlákovi a ten jej bez rozmýšlení poslal za Orctova záda. A to ještě nebylo vše - uběhlo jen 41 sekund a bylo to 1:4. Do brejku se dostal Dušan Andrašovský a bylo rozhodnuto. Vzápětí se nechal zbytečně vyloučit domácí Lažo a utkání se už jen dohrávalo.

Plzeňští tak dokázali i díky 41 zákrokům Libora Barty potvrdit tři body z utkání se Spartou a díky dalšímu bodovému zisku se posunuli před Vítkovice na sedmou příčku. V pátek načnou druhou čtvrtinu základní části v Pardubicích, se kterými vstoupili před měsícem do nového ročníku výhrou 3:1.

Zdeněk Müller (Kladno): "O osudu zápasu rozhodla druhá část hry, kdy jsme dvakrát inkasovali a z velkého tlaku jsme nedokázali snížit. Zvláště mladý obránce Zeman měl tři velice dobré šance. V poslední části jsme sice vsítili kontaktní gól, ale potom přišly dvě slepené branky a bylo hotovo."

Miroslav Přerost (Plzeň): "Do Kladna jsme jeli s přáním nedostat v úvodní části branku. Náš záměr se podařil a navíc jsme se dostali do psychické pohody, když jsme vstřelili úvodní gól. Bylo důležité, že Barta skvěle zachytal ve druhé části druhé třetiny a do kabin jsme odcházeli s dvoubrankovým náskokem. I když jsme v poslední části dostali branku, věděli jsme, že soupeř musí otevřít hru, pokud chce vyrovnat. Této situace jsme využili k dalším gólům."