LIB - PLZ 1:3

LIB - PLZ 1:3 - Mistr kráčí extraligou se vztyčenou hlavou, zapisuje další tři body!

Plzeň - Indiáni po domácí premiéře zvítězili i ve venkovním utkání. Po dvou odehraných kolech se tak vyhřívají se šestibodových ziskem na vrcholku extraligové tabulky. Dva body v utkání zopakoval kapitán Martin Straka.

Bílí Tygři Liberec - HC Škoda Plzeň

1:3
0:0, 1:2, 0:1

Branky a nahrávky: 36. Pospíšil (Čakajík) - 27. Duda (Straka, Hanzlík), 39. Kratěna (Pletka, Lev), 45. Vlasák (Straka). Rozhodčí: Kalivoda, Wagner - Podrazil, Zavřel. Vyloučení: 6:8, navíc Duda (Plzeň) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 4875. Střely na branku: 20:37. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3.

Schwarz - Hunkes, Derner, Kolmann, Výtisk, Voráček, Čakajík, Čutta - Pospíšil, Nedvěd, Vampola - Jass, Zacha, Víšek - Bartek, Filippi, Bulíř - Vlach, Urban, Špaček.

Mensator - Slovák, Hanzlík, Růžička, Jeřábek, Mozík, Frolo - Duda, Martin Straka, Vlasák - Kratěna, Lev, Pletka - Novotný, Sýkora, Petruška - Dvořák, Vlček, Schleiss.

Filip Vlček 0 0 0 0 0

Nedělní utkání, ve kterém se v Liberci představila Plzeň, přilákalo do Tipsport areny slušnou návštěvu téměř pěti tisíc diváků. První větší vzruch mezi ně přinesla šance libereckého Barteka, jenž bekhendem přestřelil ze spodní hranice kruhu. Liberecké v začátku podpořila i přesilová hra, ve které měl gól na hokejce Pospíšil. Ten byl osamocen před Mensatorem, jenž se sice nechal položit, avšak okrajem lapačky na poslední chvíli vyškrábl kotouč nad. Následně šla Plzeň do tří, Bílí Tygři ale této šance nevyužili.

I v dalším průběhu častěji hrozili domácí hokejisté, ovšem až do samého závěru třetiny si vyloženou šanci nevypracovali. Tím, kdo to v 18. minutě zlomil, byl Urban. S vybojovaným kotoučem se prosmýkl po pravé straně až před branku, tam ale nestačil na Mensatora, jenž se roztáhl před brankovou čárou.

Prvních dvacet minut hokejového souboje tak branku nepřineslo a do druhé třetiny se tak šlo stále za stavu 0:0. První příležitost to změnit měl hostující Kratěna. Tomu nechal Pletka kotouč na pravém kruhu, Schwarzova lapačka ale byla připravená. Za necelé tři minuty už byl ale liberecký muž v masce krátký. Radek Duda prokázal největší důraz na brankovišti a dotlačil puk za brankovou čáru. Regulérnost jeho branky následně musel hodnotit videorozhodčí, který potvrdil stav 0:1.

Plzeňští byli při chuti. Ján Sýkora ani Straka ale své střelecké pokusy nedopravili až do liberecké sítě. Po pár minutách si na své přišli i příznivci domácích. Tomáš Pospíšil sice nejprve z bezprostřední blízkosti nedokázal obstřelit Mensatora, ale když se k puku dostal po půl minutě znovu, nezaváhal. Jeho dorážka z mezikruží stanovila průběžný stav na 1:1.

To ale nebylo poslední slovo aktérů dnešního zápasu. Ve 39. minutě získal v pravém rohu kotouč Pletka, zopakoval práci s Ondřejem Kratěnou, který tentokrát pohodlně rozvlnil síť – 1:2. Po jeho zásahu se navíc strhla potyčka, když Hanzlík srazil na zem Jasse, za což inkasoval menší trest. To ale na jednobrankovém vedení Západočechů po 40 minutách nic nezměnilo.

Ani třetí třetina s první větší akcí příliš nezahálela. Straka našel po čtyřech minutách ve středním pásmu Tomáše Vlasáka, jenž si najel na pravý kruh a zápěstím zavěsil pod horní tyč – 1:3. Ve zbytku třetiny už si hosté průběh zápasu i samotný výsledek hlídali. Vrásky jim ještě nadělal Vampola, proti kterému se ale znovu předvedl Mensator. Snahu zvýšit vedení svého týmu ještě ukázali Tomáš a Ján Sýkorové. Ani jeden si ale na strážce liberecké svatyně nepřišel a nedělní duel tak za stavu 1:3 dospěl až do závěrečné sirény. Liberec tak nenavázal na výhru v Třinci, zatímco Plzeň má po dvou kolech plný počet bodů.

Pavel Hynek (Bílí Tygři Liberec): "Plzeň vyhrála naprosto zaslouženě, v zápase byla lepším týmem. Inkasovali jsme laciný první gól, ale dokázali jsme odpovědět v přesilovce. Zlom zápasu vidím na konci druhé třetiny, kdy jsme zbytečně dostali gól do šatny. Hosté nás už pak k ničemu nepustili, naopak hrozili z protiútoků. My jsme si nevypracovali žádnou velkou šanci."

Milan Razým (HC Škoda Plzeň): "Po bezbrankové první třetině jsme šli šťastným gólem do vedení, měli jsme i další příležitosti, ale nevyužili je. Domácí se poté dostali do hry díky přesilovce. Klíčovým momentem zápasu byl konec druhé třetiny, kdy jsme dali druhý gól. Třetí třetinu jsme si už pohlídali, co prošlo obranou pochytal spolehlivý Lukáš Mensator."