ZLN - PLZ 4:1

ZLN - PLZ 4:1 - Reprízu loňského finále ovládl Zlín

Plzeň - Poprvé v letošní sezóně se utkali poslední finalisté. Do zápasu vstoupil jednoznačně lépe domácí Zlín, když po necelých sedmi minutách vedl 3:0. Plzeň na tento drtivý nástup dokázala odpovědět pouze jediným gólem ve druhé třetině a ze Zlína si tak žádné body neodváží.

PSG Berani Zlín - HC Škoda Plzeň

4:1
3:0, 0:1, 1:0

Branky a nahrávky: 1. Veselý (Leška), 2. Melenovský (Čajánek, Kubiš), 7. Leška (Balaštík), 59. Balaštík (Leška) – 21. J.Sýkora (Lev). Rozhodčí: Čech, Husička – Flegl, Štofa. Vyloučení: 6:8. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 805. Střely na branku: 33:27. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 4:1.

PSG Berani Zlín

Horčička (Kašík) – Řezníček, Marušák, Urbanec, Zámorský, Tesařík, Matějíček, Valenta – Veselý, Leška, Balaštík – Melenovský, Čajánek, Kubiš – Čech, Holík, Honejsek – Köhler, Okál.

Mensator (od 2. Machovský) – Hanzlík, Slovák, Seman, Růžička, Frolo, Mozík, Boháč – Vlasák, Kašpařík, Duda – Pletka, Lev, Kratěna – J. Sýkora, T. Sýkora, Novotný – Hollweg, Vlček, Schleiss.

Filip Vlček 0 0 0 -1 0

Vstup do první třetiny měli Zlínští úctyhodný. Už po třiceti sedmi vteřinách se podařilo skórovat šťastnou střelou Ondřeji Veselému - 1:0. Netrvalo dlouho a domácí vedli už o dvě branky. Mensator nejprve vyrazil střelu Petra Lešky, ale na dorážku Marka Melenovského už plzeňský gólman nestačil - 2:0. To byla pro plzeňského gólmana poslední kapka a po minutě a šestnácti vteřinách pro Lukáše Mensatora repríza loňského finále skončila. Do branky naskočil Machovský. Ale ani on neudržel čisté konto dlouho. Na konci sedmé minuty se totiž domácí berani prosadili potřetí. Petr Leška si najel do prostoru mezi kruhy a prostřel Machovského mezi betony - 3:0. Po třetí inkasované brance si vyžádal trenér Plzně oddechový čas. V desáté minutě měli domácí další dobrou možnost, to když kombinovali Holík s Honejskem. Machovský se ale zaskočit nenechal. Poté hrál Zlín přesilovou hru, pár šancí si vytvořit dokázal, ale v gól je nepřetavil. Plzeň se dostávala do útočného pásma jen málokdy. Až v posledních minutách se pokoušel prosadit Ján Sýkora, ale Horčička zakročil. Tři vteřiny před koncem ještě pálil Novotný, ale Horčička schoval puk v lapačce. První třetinu domácí zaslouženě jasně vyhráli. Do dalších částí hry tedy měli před sebou indiáni velký úkol – se stavem zápasu ještě něco udělat.

Start druhé třetiny vyšel pro změnu o dost lépe hostujícímu týmu. Už po necelé minutě se dokázal prosadit třetí útok Plzně, který byl i v první dvacetiminutovce nejaktivnější. Prvním gólem ze hry v sezóně se díky přesné dorážce prosadil slovenský forvard Ján Sýkora – 3:1. Ve vlastním oslabení se dostal do obrovské šance Čajánek, ale Machovský mu nedovolil skórovat a udržel tak pro Plzeň naději na dobrý výsledek. Divákům ve Zlíně pak předvedl tvrdou hru tělem Hollweg a pravda, zlínské hráče jeho hity donutily k chybám. Tomáš Sýkora tečoval ze vzduchu střelu svého jmenovce Jána, Horčička ale dobře viděl a na změnu střely dokázal zareagovat. Po něm ještě pálil Duda, ale i s jeho pokusem si zlínský gólman poradil. Krátce po polovině základní hrací doby se pokoušel Balaštík překvapit Machovského střelou z hodně ostrého úhlu a málem se mu to povedlo. Mladý plzeňský gólman byl velmi překvapený, z největších problémů ho dostal až spoluhráč, který puk odpálil na druhou stranu. Další šanci měli domácí o minutu později, naštěstí pro Plzeň Leška dorážel těsně vedle. Na druhé straně v oslabení pálil Hanzlík, ale také jeho střela skončila mimo. V poslední minutě druhé třetiny dostala Plzeň skvělou možnost na snížení. 44 vteřin trvající přesilovku pěti proti třem. Jenže tato početní převaha se Plzni nevyvedla podle představ, využít ji domácí nedokázali.

Poslední část základní hrací doby zahájila Plzeň v pokračující početní výhodě. Ale ani tentokrát se nedokázala prosadit. Brzy ale dostala možnost další. V ní si připravil šanci Kašpařík, když se pokoušel zpoza branky překvapit Horčičku. Ale gólman si i za pomoci obránců s jeho pokusem poradil. Stejně tak se šancí Novotného. Nakonec ale i pátá přesilová hra zůstala nevyužita. Při hře čtyři na čtyři rozvířili vášně Balaštík se Semanem. Oba kohouty poslal rozhodčí vychladnout na trestnou lavici. Machovský musel dávat pozor na rychlou střelu Čecha. Autor finálové vyrovnávací branky tentokrát přestřelil. Proti střele Řezníka už plzeňský gólman zasahovat musel, vyrazil ji betonem. Na druhou stranu po nepřesné rozehrávce ujížděl Ján Sýkora. Do výhodné pozice přenechal puk Novotnému, proti jeho pokusu ale postavil skvělý zákrok Horčička a Plzni se tak snížit nepodařilo. Odrazem od Hanzlíka se k puku dostal Balaštík, ale tváří v tvář před Machovským neuspěl. Plzeň se i v posledních minutách snažila s výsledkem něco udělat, ale Zlín velmi dobře bránil svoje území a kráčel za tříbodovou výhrou. Navíc necelé dvě minuty před koncem pečetil vítězství domácích gólem do prázdné branky Jaroslav Balaštík – 4:1.

Juraj Jurík (PSG Zlín): "Podařil se nám úvod zápasu. Vedli jsme 3:0 a první třetina byla podle našich představ. Pak přišla pro nás bolavá druhá část, v jejímž úvodu jsme inkasovali a Plzeň se vrátila do zápasu. Bylo důležité, že jsme ve druhém dějství přečkali oslabení a že do třetí třetiny jsme vstupovali za stavu 3:1. V poslední části jsme se zaměřili na obranu a nechali tvořit Plzeň. Pak jsme dali šťastný gól v power play. Za průběh zápasu jsme si zasloužili vyhrát."

Michal Straka (HC Škoda Plzeň): "Zápas jsme si prohráli v první třetině katastrofickým vstupem do utkání, když jsme už ve druhé minutě prohrávali o dvě branky. Byli jsme málo důrazní v obranném pásmu, když jsme nevyhodili puk a Zlín nás potrestal třetím gólem. Se zápasem jsme chtěli něco udělat, tak jsme zamíchali se sestavou a hru stáhli na tři pětky. Podařilo se nám dát jeden gól, ale to bylo vše. Možná, kdybychom skórovali ve dvojnásobné přesilovce, tak bychom se zápasem mohli něco udělat, ale to se nestalo. Zlín vyhrál zaslouženě."