PLZ - LIT 3:2p - Hodně vydřené dva body

P l z e ň - K důležitému duelu zavítal na led plzeňského Lassesbergeru litvínovský Chemopetrol. Obě mužstva jsou přímými soky o vysněné osmé místo a na ledě to bylo hodně znát. Po úvodním zásahu Nedomy převážil váhy na stranu Severočechů horkokrevný Havel, ale Důras svou pohotovou ranou bleskurychle zajistil remízu, která vydržela po celých šedesát minut. V prodloužení nejdříve skvěle Málek zastavil nájezd Trávníčka a následně rozhodl Hurtaj o majiteli dodatečného bodu.

HC Škoda Plzeň - HC Verva Litvínov

3:2p
1:0, 1:2, 0:0 - 1:0

Branky a nahrávky: 14. Nedoma (Výborný, J. Straka), 36. Důras (Hurtaj, Cartelli), 63. Hurtaj (J. Straka, Andrašovský) - 27. Havel (Říha, Kotrla), 35. Havel (Říha, Hranáč). Rozhodčí: Nečas – Čížek, Padevět. Vyloučení: 7:9, navíc Kracík (PLZ) 10 minut, Havel (LIT) 10 minut a do konce utkání. Využití: 1:0. Třetiny: 1:0, 1:2, 0:0, 1:0. Diváci: 5719.

Málek - Dobroň, Jindřich, Cartelli, Výborný, Nedoma, Krajíček - Paroulek, J. Straka, Andrašovský - Vostřák, M. Straka, Matějovský - Špaňhel, Hurtej, Důras - Dvořák, Kracík, Šaffer

Mařík - Hranáč, Kroupa, Skuhrovec, Droppa, Martínek, Klobouček - Balázs, Hübl, Kubinčák - Trávníček, Hreus, Žemlička - Havel, Říha, Kotrla - Kašpar, Martinec, Gombár

Statistiky: Miroslav Houdek
Přehled branek
ČasStřelec1. asistent2. asistentPozitivní účastNegativní účast
13:21 Milan Nedoma Martin Výborný Josef Straka Nedoma, Výborný, Straka, Andrašovský Hranáč, Klobouček, Martinec
26:16 Lukáš Havel Lukáš Říha Jindřich Kotrla Havel, Říha, Kotrla, Hranáč, Kroupa Cartelli, Výborný, Dvořák, Šaffer, Švík
34:41 Lukáš Havel Lukáš Říha Jan Hranáč Havel, Říha, Hranáč, Droppa, Kotrla Dobroň, Jindřich, Vostřák, Straka M., Matějovský
35:05 Michal Důras Lubomír Hurtaj Mario Cartelli Důras, Hurtaj, Cartelli, Výborný, Špaňhel Skuhrovec, Droppa, Kašpar, Martinec, Gombár
62:24 Lubomír Hurtaj Josef Straka Dušan Andrašovský Hurtaj, Straka, Andrašovský, Dobroň Hranáč, Kroupa, Hübl, Kotrla

Reportáž

Plzeň předvedla jeden z nejlepších vstupů do utkání, co se předvedené hry týče. Bohužel dokázali hráči Lasselsbergeru svou převahu vyjádřit pouze jedním gólem v síti Litvínova. Již v první minutě se do šance dostával Andrašovský, byl však zastaven nečistým zákrokem Trávníčka. Tentokrát se ještě nepískalo, ale za další faul, tentokrát na Výborného byl již litvínovský útočník vyloučen. Přesilovka Plzně nebyla špatná, ale gólu se diváci nedočkali. Těžkou přihrávku Andrašovského před branku se totiž Michalu Strakovi nepodařilo zpracovat. Poté se ujal slova Michal Důras, který třemi tvrdými střelami vyzkoušel Maříkovu pozornost. Litvínov se poprvé dostal do šance až v páté minutě. Od modré střílel Martínek, Málek jeho střelu vyrazil betonem. Poté se začala hra přelévat ze strany na stranu. Mařík musel krotit povedenou střelu Špaňhela, za Litvínov kontroval po zaváhání Krajíčka Kotrla, ale i Málek byl pozorný. Pěknou střelou prověřil Maříka v deváté minutě také Josef Straka. Za vzájemnou potyčku byli vzápětí vyloučeni Paroulek s Havlem. I nadále měli navrch domácí, další tvrdou střelu vyslal na Maříka po individuální akci Důras. I tentokrát byl však úspěšnější plzeňský odchovanec hájící dnes litvínovskou branku. V jedenácté a dvanácté minutě zavřel čtvrtý útok domácích chemiky v jejich obranné třetině a Kracík s Dvořákem rozpoutali kolem litvínovské branky peklo. Otevřít skóre mohli svými střelami Kracík, Dobroň nebo Jindřich. Celá akce ale skončila Maříkovo faulem na Dvořáka a oba hráči byli vyloučeni za sekání. Vzápětí byl při úniku faulován Josef Straka a domácí získali dlouhou přesilovku 4 na 3.

V početní výhodě spálil dvě dobré šance Vostřák, který nejprve dorážel střelu Dobroně a o pár vteřin později, po přihrávce Jindřicha, přestřelil ranou bez přípravy Maříkovu branku. Nakonec se ale domácí gólu v litvínovské síti dočkali. Krásnou kombinaci na jeden dotek zakončoval střelou od modré do horního rohu Maříkovy branky Nedoma. Asistence si připsali Výborný a Josef Straka. 13:21 – 1:0. Pokud někdo čekal, že vstřelený gól povzbudí Plzeň k ještě lepšímu výkonu, hrubě se mýlil. Domácí se sice tlačili do útoku, ale dopouštěli se chyb a Litvínov zahrozil několika nebezpečnými breaky. Nejdříve se do přečíslení proti jedinému obránci dostali Říha s Kotrlou. Kotrla si vybral namísto přihrávky střelu, ale mířil nad Málkovu branku. Stejně řešil nájezd dokonce tří Litvínovských hráčů na jediného obránce Havel a také on přestřelil plzeňskou branku. Na druhé straně se v dobré šanci objevil Josef Straka, ale litvínovská obrana ho nepustila k dorážce Paroulkovy střely. Jenže domácí dál kupili chyby v defenzivě. V útoku se zapoměl Krajíček a Nedoma musel řešit další litvínovské přečíslení. Naštěstí pro Plzeň se Krajíček stačil vrátit a akci Litvínova překazil. Poslední minuta první třetiny naznačila, kterým směrem se bude utkání ubírat. U mantinelu srazil Jaroslav Kracík litvínovského obránce Radima Skuhrovce a ke dvěma minutám dostal navíc osobní desetiminutový trest.

Hra se ve druhé třetině značně přitvrdila. Litvínov zahájil prostřední část dohrávanou přesilovkou, ale domácí se bez větších problémů ubránili. Kracíka, který si odpykával osobní trest nahradil ve čtvrtém útoku Jan Švík. Obrovskou šanci spálil ve dvacáté třetí minutě Adam Šaffer, který po chytré přihrávce Dobroně pálil těsně nad litvínovskou branku. Velice nebezpečná byla i střela Balázse, kterou Málek s problémy vytěsnil lapačkou mimo tyče. Vyrovnávací gól Litvínova přišel po nenápadné akci. Nahození Říhy z levého rohu prošlo po záhadných odrazech kolem tří plzeňských hráčů až před plzeňskou branku, kam si najel nikým nehlídaný Havel, který bez váhání vystřelil a propálil Málkovy betony. 26:16 – 1:1. Hned za minutu mohl vrátit vedení na stranu Plzně Andrašovský, který se prokličkoval až před Maříka a backhandem trefil tyčku litvínovské branky. K úspěchu nevedla ani následná dorážka Paroulka. Na začátku dvacáté deváté minuty to byl znovu první plzeňský útok, který se dostal do šance. Podél mantinelu se protáhl Josef Straka, ale následně byl faulovaný. Stačil sice ještě přihrát Andrašovskému, ale ten poskakující puk nezkrotil. Za faul na Josefa Straku byl vyloučen Havel. Jenže plzeňská přesilovka netrvala dlouho. Po neproměněné šanci domácích hrozil protiútok Litvínova a Výborný zastavil unikajícího Gombára způsobem, který by byl v pořádku pouze v řecko-římském zápase. Hra ve čtyřech vyhovovala více Plzni, ale po návratu Havla na led zavřel Litvínov domácí v jejich obranném pásmu a Málek musel ukázat své umění.

Ve třicáté čtvrté minutě se do útoku probíjel Kracík, ale byl velice nešetrně sražen a na střídačku mu museli pomoci spoluhráči. Další šanci nedotáhlo do úspěšného konce opět duo Dušan Andrašovský, Josef Straka. Andrašovský zadovkou svého spoluhráče před litvínovskou brankou nenašel. A tak udeřilo na druhé straně. Druhý gól Litvínova téměř okopíroval ten první. Po nenápadné akci nahodil tentokrát z pravého rohu puk na branku Říha. Tam ho s notnou dávkou štěstí srazil za Málkova záda opět Havel. 34:41 – 1:2. Z vedení se ale hosté příliš dlouho radovat nemohli. Chytrou přihrávkou zpoza branky našel Hurtaj v levém kruhu volného Důrase, který si ještě trochu popojel a střelou nad vyrážečku nedal Maříkovi šanci. 35:05 – 2:2. Velkou šanci k otočení zápasu získala Plzeň v čase 36:06. Nejdříve Kroupa nedovoleně přidržel u hrazení Josefa Straku a vzápětí Hranáč srazil na mantinel Martina Paroulka, který po tomto zákroku dohrával zápas s pohmožděným ramenem. Po poradě s čárovými vyloučil rozhodčí Nečas oba litvínovské hráče, což vyvolalo vlnu emocí na střídačce hostů. Protesty litvínovských byly nakonec úspěšné. Plzeň sice rozehrála dvojnásobnou přesilovku, ale vzápětí byl za vzájemné pošťuchování Droppy a Andrašovského vyloučen pouze plzeňský útočník. Přesilovka 4 na 3, kterou Plzeň v první třetině proměnila se tentokrát příliš nepovedla. Domácí sice uzavřeli Litvínov v jejich obranné třetině, ale souhra se nedařila a chyběla finální přihrávka. V poslední minutě prostřední části měl dobrou šanci Karacík, ale Mařík ztlumil jeho střelu mezi svými betony. Na druhé straně mohl gól do šatny vstřelit Trávníček, ale nepřekonal ležícího Málka.

Poslední třetina začala v mírnějším tempu než předchozí dvě. Hráčům zřejmě docházely síly a tak šancí na obou stranách ubylo. První náznak šance přinesla až akce Pavla Vostřáka v čtyřicáté třetí minutě. Jenže plzeňského útočníka srazil u mantinelu velmi nečistě hrající Trávníček. O další minutu později zkoušel štěstí dnes velice aktivní Špaňhel, ale ani tentokrát Maříka nepřekonal. Další vzrušení poté přineslo až vyloučení Výborného a Havla za vzájemnou potyčku. Litvínovský útočník při odchodu na trestnou lavici nepochopitelně napadl čárového rozhodčího, za což mu hlavní sudí udělil desetiminutový osobní trest, který za další protesty zvýšil na trest do konce utkání. Střelec obou litvínovských gólů tak musel předčasně do sprch. Tento moment paradoxně pomohl hostům, kteří přidali na důrazu a několikrát ohrozili plzeňskou branku. Nejprve prověřil Málka Kroupa, ale plzeňský gólman jeho pokus kryl. Vzápětí zaváhal v obranném pásmu Dobroň, Žemlička mu sebral puk, ale ani on nepřekonal výborného Málka. Ten zlikvidoval i nájezd Hubla s Kubinčákem po chybě Hurtaje. Následovalo několik faulů na obou stranách, ale rozhodčí Nečas, který již od začátku nechával zápasu poměrně volný průběh, přestal vylučovat úplně. Po dlouhé době si nějakou šanci vytvořili také domácí, když střílel Špaňhel a Krajíček dorážel. Mařík se ale stačil proti Krajíčkově střele přemístit. V padesáté druhé minutě vyrobil za vlastní brankou neuvěřitelnou minelu Robert Jindřich. Nahrál zadovkou puk přímo na hokejku protihráči. Po následných zmatcích v plzeňské obraně střílel Klobouček a za již překonaným Málkem zachraňoval situaci Michal Straka. Další šanci měl Litvínov poté co Trávníček již poněkolikáté v zápase srazil Nedomovi přilbu. Plzeňský bek musel opustit hřiště, čehož využil Kubinčák, který se dostal až před Málka. Ten ale svůj tým vynikajícím zákrokem opět podržel.

Z letargie dostal domácí až aktivní Michal Dvořák, který ale po závaru před Maříkovo brankou nedokázal dotlačit puk do opuštěné klece. Dalším z mála hráčů, kteří trápili Litvínov i v poslední třetině byl Martin Špaňhel. Ten byl při své akci zcela evidentně před zraky sudího Nečase faulován, jenže i tento zákrok zůstal nepotrestaný. A tak z protiútoku dostal další šanci Kubinčák, který ale skončil v plzeňské brance namísto puku a i jeho nájezd do plzeňského gólmana zůstal bez odezvy u hlavního sudího. V padesáté šesté minutě si Říha pohrál s Jindřichem, ale ani on Málka nepřekonal, jeho střela těsně minula plzeňskou branku. Za Plzeň kontroval pokusem z úhlu kdo jiný než Špaňhel. Ten samý hráč zkoušel štěstí i v předposlední minutě zápasu, kdy jel proti jedinému litvínovskému obránci, který však jeho střelu zblokoval. Čtyři vteřiny před koncem se vhazovalo před Maříkem. Josef Straka vyhrál buly pro Nedomu, ale ten netrefil litvínovskou branku a tak si oba týmy rozdělily po bodu a o další bojovaly v prodloužení. V tom se štěstí nakonec přiklonilo k domácím. Nejdřív sice po chybě Dobroně jel sám na Málka Trávníček, ale trefil pouze tyčku. Na druhé straně se v levém kruhu pěkně uvolnil Josef Straka, stáhl na sebe litvínovského obránce a přihrál před branku zcela volnému Hurtajovi. Slovenský útočník si s Maříkem pohrál a střelou zápěstím mu nedal šanci. Rozhodl tak o prémiovém bodu pro Plzeň. 62:24 - 3:2.

Miroslav Přerost (Plzeň): "Zápas pro nás začal velice dobře - vstřelením rychlého gólu. Poté jsme začali neproměňovat šance, znervózněli jsme a dostali dvě branky, ale naštěstí pro nás jsme brzo vyrovnali. V prodloužení se k nám přiklonilo štěstí."

Pavel Hynek (Litvínov): "Bylo to bojovné utkání s velkým nasazením obou mužstev. S bodem jsme spokojeni, i když jsme mohli vést domů plný bodový zisk, kdyby Trávníček proměnil samostatný nájezd."