PLZ - VSE 6:2 - Plzeň se probila na osmou pozici!

P l z e ň - V 50. extraligovém kole hráli hokejisté HC Lasselsbergeru Plzeň další existenční zápas a zvládli jej! Po nervózní první části, kterou zakončil šťastný gól obránce Jiřího Dobrovolného, sehráli jednu z nejpovedenějších třetin v sezóně a zničili Vsetín čtyřmi přesnými zásahy. Bezmocný gólman Radovan Biegl, který byl v předcházejících duelech plzeňskou zhoubou, ujel na střídačku. Euforii na stadionu umocnily i příznivé výsledky z ostatních stadionů.

HC Škoda Plzeň - VHK ROBE Vsetín

6:2
1:0, 4:0, 1:2

Branky a nahrávky: 20. Dobrovolný (J. Straka), 25. Kracík (M. Straka), 27. Andrašovský, 30. Vostřák (Jindřich), 31. J. Straka (Andrašovský), 55. J. Straka (Výborný, M. Straka) - 42. Jiří Polák (Hudec, Kowalczyk), 46. Sedlák (Němec)

Málek - Dobrovolný, Jindřich, Cartelli, Výborný, Dobroň, Krajíček - Paroulek, J. Straka, Andrašovský - Vostřák, M. Straka, Matějovský - Dvořák, Kracík, Šaffer - Jaroslav Polák, Špaňehl, Důras

VHK ROBE Vsetín

Biegl (31. Plšek) - Jaškin, Frolo, Jiří Polák, Kowalczyk, Němec, Vyrůbalík - Dubec, Vak, Demel - Selingr, Stantien, Hruška - Sedlák, Vávra, Hudec - Květoň, Prokop, Ambruz

Miroslav Houdek
Přehled branek
ČasStřelec1. asistent2. asistentPozitivní účastNegativní účast
19:59 Jiří Dobrovolný Martin Paroulek Josef Straka Dobrovolný, Paroulek, Straka J., Jindřich, Andrašovský Jaškin, Frolo, Vak, Demel, Hruška
24:16 Jaroslav Kracík Michal Straka Pavel Vostřák Kracík, Straka M., Vostřák, Cartelli, Krajíček Jaškin, Horák, Dubec, Demel, Hruška
26:02 Dušan Andrašovský Michal Straka Martin Výborný Andrašovský, Straka M., Výborný, Dobrovolný, Straka J. Hrabal, Horák, Dubec, Vak
30:00 Pavel Vostřák Robert Jindřich Dušan Andrašovský Vostřák, Jindřich, Andrašovský, Dobrovolný, Straka M. Polák, Kowalczyk, Stantien, Selingr, Prokop
30:19 Josef Straka Martin Paroulek Dušan Andrašovský Straka, Paroulek, Andrašovský, Cartelli, Výborný Němec, Vyrůbalík, Sedlák, Hudec, Ambruz
41:09 Jiří Polák Pavel Kowalczyk Michal Hudec Polák, Kowalczyk, Hudec, Vak, Sedlák Cartelli, Krajíček, Dvořák, Špaňhel
45:02 Zdeněk Sedlák Tomáš Vak Ondřej Němec Sedlák, Vak, Němec, Kowalczyk, Hudec Jindřich, Cartelli, Dvořák, Špaňhel
54:50 Josef Straka Michal Straka Martin Výborný Straka, Straka, Výborný, Dobrovolný, Andrašovský Němec, Horák, Stantien

Reportáž

Jan Skalák - První třetinu začaly oba týmy hodně opatrně. Hráči si plně uvědomovali, o co jde. Proto se ani nelze divit, že na ledě dominovaly především obrany. Útočníci se složitě dostávali do střeleckých příležitostí. A protože v brankách stáli vynikající brankáři, dlouho svítil na ukazateli skóre bezgólový stav.

Čekaní na první branku ukončil vteřinu před úvodní sirénou obránce Jiří Dobrovolný. Dostal se nejrychleji k vyraženému puku a pohodlně jej doklepl za nešťastného Biegla, 19:59 1:0! Branka do šatny se ukázala jako rozhodující, Plzeňští se oprostili od svazující nervozity a položili tak základ nevídanému koncertu v prostřední části.

Nic nenasvědčovalo tomu, že Valaši odjedou s pořádným přídělem. Naopak do druhé třetiny vstoupili se zřetelným úmyslem co nejrychleji srovnat krok. V tomto zápase jim však nebylo přáno a nadobro je opustilo štěstí. To nejprve dokumentoval Jaroslav Kracík. Z brankové čáry vyslal prudký švih a Biegl si jej sám srazil za svá záda, 24:16 2:0!

Dvougólové vedení ještě zvýšilo pohodu v plzeňském týmu. Následující minuty patřily slovenskému útočníku Dušanu Andrašovskému. Nejprve propasíroval puk pod padajícím Bieglem, ale zároveň těsně minul tyče. O chvíli později se už nemýlil, když zůstal nekryt před valašskou brankou a pohotově přehodil ležícího brankáře, 26:02 3:0!

To nejlepší však mělo teprve přijít. Lasselsberger byl připraven otřesený Vsetín dorazit. Pozorný Roman Málek si pohlídal střelu obránce Kowalczyka a domácí se mohli znovu vrhnout do útoku. A byli nesmírně produktivní. Přesně v polovině zápasu si vzal příklad z mladého Jaroslava Kracíka matador Pavel Vostřák. Přibližně ze stejného místa poslal do Bieglova brankoviště prudký pas, který si vracející bek sám srazil do klece, 30:00 4:0! Po vhazování uběhlo jen 19 vteřin, když Dušan Andrašovský našel mezi kruhy volného Josefa Straku a po přesné střele švihem se vsetínský brankář natahoval marně, 30:19 5:0!

Hosté byli zralí na ručník. Vzteklý Biegl odjel na střídačku. Zastoupil jej mladý Lukáš Plšek. Hostující trenéři si vzali oddechový čas, aby zkonsolidovali své řady. Po zbytek třetiny se hrál bezstrarostný hokej, domácí si užívali vysokého vedení a hosté se probouzeli z těžkého direktu.

Ne nadarmo se říká, že Valachy zdobí především bojovnost. Plzeňským divákům to názorně předvedli ve třetí části. Hned na začátku zůstal před Romanem Málkem úplně osamocený Jiří Polák a nezmýlil se, 41:09 5:1! Plzeňští hráli až příliš bohorovně a měl přijít ještě jeden trest. V další přesilové hře ukázali hosté parádní kombinaci, na jejímž konci stál donedávna plzeňský forvard Zdeněk Sedlák, 45:02 5:2!

Poslední slovo nakonec měli domácí. Dva hlavní rozhodčí poslali hosty do tří a Plzeňští skvostně sehráli svou přesilovou výhodu. Základ gólovému úspěchu položil obránce Martin Výborný, který postřehl volného Josefa Straku. Ten po přesné přihrávce pálil do prázdné branky, 54:50 6:2!

Poslední minuty zápasu se odehrály za neustálých ovací plzeňských fanoušků. Po konečném hvizdu domácí hráči oslavili zasloužené vítězství. Sen o play-off začíná nabývat reálnějších obrysů.

Miroslav Přerost (Plzeň): "Do utkání jsme dali mnoho sil, hráli jsme na čtyři útoky. Ve druhé třetině jsme museli stáhnout sestavu na tři pětky, ale při vedení 5:0 jsme se opět vrátili ke hře na čtyři. Měli jsme obavu, že mužstvo nevydrží fyzicky."

Jiří Režnar (Vsetín): "Jeli jsme do Plzně s tím, že nás čeká těžké utkání ještě s malou nadějí na play off. Zápas jsme nezvládli psychicky, až za stavu 5:0 jsme začali lépe bruslit a dohráli jsme zápas důstojně."