Zvýšená bojovnost body nepřinesla

P L Z E Ň - Změna na postu trenéra ani zvýšená bojovnost celého plzeňského týmu nestačila na zisk extraligových bodů v utkání s Kladnem. Plzeňáci se opět nevyvarovali kritických chyb v obraně, které hosté z Kladna trestali. Po porážce se domácím osmé postupové místo zajišťující postup do play-off vzdálilo již na osm bodů.

HC Škoda Plzeň - Rytíři Kladno

2:3
1:0, 0:2, 1:1

Branky a nahrávky: 14. Andrašovský (D. Pospíšil), 49. Krátoška (Matějovský) - 27. Kysela (M. Havel), 33. M. Havel (Zajíc, Kysela), 59. P. Kasík (Gardoň). Rozhodčí: Turčan - Cambal, Unzeitig. Vyloučení: 11:10. Využití: 0:1. Diváci: 5473.

Schwarz - Dobroň, Jiří Hanzlík, Nedoma, M. Výborný, Posmyk, Jindřich - D. Pospíšil, J. Straka, Andrašovský - M. Dvořák, Krátoška, Matějovský - Vostřák, Hurtaj, Šaffer. Trenéři: Přerost, Kučera.

Orct - Zeman, Kasík, V. Čech, P. Hořava, Kruliš, Sláma - Horna, Gardoň, Klimt - Bartánus, Kalla, M. Hořava - Kysela, Zajíc, M. Havel - Jankových, Pazourek, Lažo. Trenéři: Müller, Evan a Tatíček.

Statistiky: Petr Duchaň, Petr Naar
Přehled branek
ČasStřelec1. asistent2. asistentPozitivní účastNegativní účast
13:20 Dušan Andrašovský David Pospíšil Josef Straka Andrašovský, Pospíšil, Straka, Nedoma, Výborný Čech, Sláma, Jankových, Pazourek, Lažo
26:11 Robert Kysela Michal Havel Kysela, Havel, Zajíc, Čech, Hořava Posmyk, Jindřich, Hurtaj, Vostřák, Šaffer
32:21 Michal Havel Josef Zajíc Robert Kysela Havel, Zajíc, Kysela, Čech, Kasík Nedoma, Výborný, Dvořák, Krátoška, Matějovský
48:29 Aleš Krátoška Radek Matějovský Krátoška, Matějovský, hanzlík, Nedoma Kruliš, Sláma, Gardoň, Klimt
58:16 Petr Kasík Radek Gradoň Kasík, Gradoň, Zeman, Horna, Klimt Dobroň, Hanzlík, Straka, Šaffer
Petr Kasík

Do veledůležitého utkání vstoupili domácí hokejisté nejenom s novou trenérskou dvojicí Přerost – Kučera, ale také s viditelnou snahou přerušit nepříjemnou sérii deseti zápasů bez plného bodového zisku, která je poslala až k suterénu extraligové tabulky.
Do první šance velice svižně hrané první třetiny se dostal v polovině 2. minuty Hurtaj, který se po přiťuknutí Šaffera ocitl sám před Orctem, který však jeho bekhendový pokus, stejně tak jako dorážku Šaffera, zneškodnil. Ve 4. minutě unikl agilní Matějovský po levém křídle, podařilo se mu objet hostující branku, a jeho následné nahození na kladenskou svatyni, které prošlo mezi nohama několika hráčů, muselo Orcta notně vystrašit. O minutu později se poprvé v zápase připomněli také hosté, když Schwarze vystrašil střelou z pravého kruhu hostující útočník Horna. Plzeň následně bez větších potíží přežila přesilovou hru Kladna, a ihned po návratu vyloučeného Dobroně, se v obrovské šanci ocitl Straka, ale Orct předvedl jeden ze svých superzákroků. V polovině 9. minuty dostala možnost Plzeň hrát minutu a pět sekund přesilovku 5 proti 3, když na trestnou lavici putovali postupně Jankových a Čech. Nabídnutou příležitost, ale Plzeň trestuhodně prohospodařila, když její statické rozestavení bez účinné střelby obránců ke vstřelené brance nevedlo.
Ve 13. minutě se opět připomněli hosté, ale s nebezpečnou střelou Kysely z mezikruží si Schwarz poradil. V polovině 14. minuty si domácí publikum konečně mohlo zakřičet gól, když se po akci Pospíšila, a jeho střele, radoval po úspěšné dorážce Andrašovský. Hosté následně dostali možnost přesilové hry, když si šel podruhé v zápase na trestnou lavici sednout Dobroň, ale výborný Schwarz dokázal zlikvidovat i vyložené šance M. Hořavy i Bartánuse, a také díky tomu šli Plzeňáci do šaten s jednobrankovým náskokem.

Druhou třetinu utkání načala velká šance Vostřáka, který po výborném pasu od Posmyka bruslil sám na Orcta, ale ten proti jeho střele vytáhl skvěle lapačku. O minutu později se dvojice Matějovský Hurtaj řítila sama na jediného hráče Kladna, ale Matějovského ránu dokázal Orct ztlumit na prsou. Nebezpečná pro hostujícího brankáře byla i bekhendová střela Krátošky ze 24. minuty utkání, ale i s touto střelou si dokázal strážce kladenské branky poradit. Ve 25. minutě měl druhou branku Plzně na hokejce Hurtaj, který se po překrásné kombinaci s Vostřákem dostal tváří tvář Orctovi, ale ten opět čaroval. Plzeň v této fázi utkání zcela jednoznačně diktovala tempo utkání, a proto jako blesk z čistého nebe zapůsobila 27. minuta, a s ní vyrovnání hostů. Po zaváhání Jindřicha se po přihrávce Havla trefil Kysela. Plzeň mohl dostat zpátky do vedení v polovině zápasu při vyloučení hostujícího Slámy Hurtaj, ale nedokázal využít skvělé přihrávky Matějovského zpoza branky. To hosté si o dvě minuty později počínali o hodně lépe. Gardoň našel před brankou úplně volného Havla, a ten si pohrál se Schwarzem a zavěsil pod víko. Tato branka vyvedla domácí z tempa, a rázem se na jejich hokejky začala lepit nervozita. Z krize je mohl vyvést ve 36. minutě Straka, ale sám u pravé tyčky kladenské branky nedokázal zvednout kotouč přes Orctovo pravý beton. O dvě minuty později na Orctovi po přihrávce Vostřáka ztroskotal Hurtaj. Střeleckou bezmocnost Plzně pak 15 sekund před druhou sirénou dokončil Dobroň, který při přesilovce 5 na 3 trefil ranou těsně za kruhy pouze břevno kladenské branky.

Na začátku třetí třetiny pokračovali domácí v přesilovce 5 na 3, ale opět nedokázali nic vymyslet, navíc po chybném vyhození Schwarze, málem trefil Kysela prázdnou plzeňskou branku. Ve 45. se agilní Matějovský prosmýkl až před Orcta, ale ten se mu včas vrhl do rány. Ve 47. minutě se neujala ani šance v dnešním zápase nevýrazného Straky, kterého zpoza branky našel před Orctem Pospíšil. Vyrovnání se tak domácí fanoušci dočkali až v čase 48:29, když Matějovský svým typickým způsobem zatáhl puk za branku Kladna, a zadovkou našel na přední tyči číhajícího Krátošku, pro kterého již nebyl problém srovnat stav zápasu. V 50. minutě se hosté mohli však dostat opět do vedení, když se v superšanci zcela sám před Schwarzem ocitl Čech, ale plzeňský brankář převedl zákrok hodný Zlaté helmy. Stejně brilantně si pak počínal i o dvě minuty později při šanci M. Hořavy V 54. minutě byl na 2+2 minuty vyloučen za hru vysokou holí domácí Šaffer, čímž vzal domácím šanci na závěrečný tlak. Tuto skutečnost podtrhl ještě na začátku 58. minuty dalším vyloučením Matějovský. Hosté sice přesilovku 5 na 3 nedokázali využít, ale v následné početní výhodě o jednoho muže více se již radovali. Sváteční střelec Kasík opět dokázal při závaru před plzeňskou brankou vstřelit vítězný gól a zajistit tak hostům veledůležité tři body.

Miroslav Přerost (Plzeň): Mužstvu nemohu vytknout, že by nebojovalo, neproměňujeme však vyložené šance. Opět jsme si neodpustili hrubou chybu v obraně, hrajeme špatně hlavně dozadu. Musíme to urychleně řešit do příštího zápasu výměnou hráčů a tréninkem.
Petr Tatíček (Kladno): Byl to vyrovnaný zápas s mnoha šancemi a vyloučeními na obou stranách. Plzeň nevyužila dvakrát přesilovku pět na tři a nás podržel výborně chytající brankář Orct.