PLZ - OLO 2:5

PLZ - OLO 2:5 - Nováček z Olomouce vyloupil Plzeň

Plzeň - Škodovka doma přivítala nováčka z Olomouce. Po první třetině sice vedla 2:1, poté už se ale na více nezmohla. Kohouti se následně prosadili ještě čtyřikrát a odvezli si z Plzně tři body za výhru 5:2.

HC Škoda Plzeň - HC Olomouc

2:5
2:1, 0:2, 0:2

Branky a nahrávky: 5. Kratěna (TS), 10. T. Sýkora (Johnson, Balej) – 6. Hrňa (Ondrušek, Škůrek), 22. Patera (Buc, Skrbek), 32. Dlouhý, 50. Zuzin (Patera), 57. Kucharczyk (Marosz). Rozhodčí: Lacina, Turčan – Jelínek, Pešek. Vyloučení: 3:3. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 4325. Střely na branku: 35:29. Zblokované střely: 11:7. Hity: 16:9. Vhazování: 32:36. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:5.

Machovský (Mensator) – Pulpán, Kadlec (A), Boháč, Mozík, Moravčík, Kubka, Pavlíček – Lev, Simon, Kratěna (C) – Pletka, Divíšek, J. Sýkora – Johnson, T. Sýkora, Balej – Kubalík, Beran, Schleiss

HC Olomouc

Trvaj (Vošvrda) – Vyrůbalík (A), Majeský, Skrbek, Houdek, Ondrušek (A), Škůrek – Cibák, Marosz, Kucharczyk – Buc, Patera (C), Zuzin – Laš, Matai, Hrňa – Dlouhý, Herman, Diviš

Ján Sýkora 0 0 0 1 0

Plzeň na svém ledě přivítala nováčka extraligy. A utkání začalo opravdu zhurta. Plzeň v úvodu měla několik možností, poté však její nápor zbrzdil faul Boháče. V přesilové hře pálil Patera, Machovský jeho pokus vytěsnil vyrážečkou. Ještě v tom samém oslabení ale olomouckým obráncům prchl Kratěna. Byl faulován a svůj nájezd si zopakoval znovu, neboť rozhodčí nařídil trestné střílení. Při tom už Ondřej Kratěna nezaváhal a poslal domácí Škodovku do vedení 1:0. Jenže Plzeň se radovala z vedení pouze dvacet čtyři vteřin. Ještě v té samé přesilovce se prosadil Erik Hrňa, který tak bleskově vyrovnal. V osmé minutě měl další velkou šanci Mory Peter Zuzina, ale Machovský si s jeho pokusem tentokrát poradil.

V desáté minutě si mohla Plzeň zahrát první přesilovou hru utkání. K té už ovšem nedošlo. Ještě v ponechané výhodě pálil Kadlec, jeho pokus se nejprve pokusili za Trvajova záda dorazit postupně Balej s Johnsonem, ale ani jeden nebyl úspěšný. To se povedlo až Tomáši Sýkorovi, který vrátil indiánům vedení - 2:1. Další velkou šanci měla Plzeň vzápětí. Dominik Kubalík si na Trvaje nepřišel. Tlak Plzně byl znásoben přesilovou hrou, ta se ale domácím využít nepodařila, větší příležitost měl jen Simon, který tečoval Kadlecovu střelu. Na druhé straně pálil Marosz, ale ani plzeňský gólman se zaskočit nenechal. Mezi 17. a 19. Minutou si vytvořila Plzeň dobrý tlak, ale nedokázala ho přetavit v kýženou branku. Tlak skončil spolu s vyloučením Mozíka. V první třetině se ale Mora podruhé prosadit nedokázala, polovinu přesilové hry si tak přenesla do části druhé.

Ani zbývajících 58 vteřin početní výhody hosté nevyužili. Olomouc se přece jen z vyrovnání ale mohla radovat. Pavel Patera dokázal dostat puk za záda Machovského a čtvrt minuty po návratu Mozíka na led bylo srovnáno. Další velkou šanci hostí měl Kucharczyk, ale s jeho pokusem si Machovský nadvakrát poradil. O tři minuty později se z ničeho nic před Trvajem ocitl Schleiss, jenže i tentokrát byl brankář úspěšnější hráče v poli. Takže mladý plzeňský forvard domácím vedení nevrátil. Naopak. Ve 32. minutě se opět dokázali prosadit hosté z Olomouce. Radek Dlouhý zkoušel obkroužit branku, to se mu povedlo, ale po jeho zakončení by puk do branky nejspíše nezamířil. Kus černé gumy si záda vlastního gólmana nešťastně srazil Matěj Beran - 2:3.

Domácí byli situací evidentně zaskočení, nemohli se dlouho dostat do útočného pásma. Až Ján Sýkora se dokázal probojovat před Trvaje, ale v dobré pozici netrefil tak, jak by potřeboval. Na druhé straně jasný gól zahodil, ke štěstí domácích, Majeský. Ten mohl doklepnout puk do zcela odkryté branky, jeho pokusu však chyběla razance a tak ho Machovský dokázal udržet před brankovou čarou. Olomouc byla ve druhé třetině lepším týmem a zaslouženě dokázala skóre otočit. Domácí měli před třetí částí hry co napravovat.

Domácí do třetí třetiny jistě nastoupili se snahou co nejrychleji vyrovnat skóre. Olomouc jim to ale svou aktivitou značně ztěžovala a Plzni se pomalu vkrádala na hokejky nejistota. Ve 46. minutě měl dobrou příležitost Hrňa, ale Machovský jeho pokus zachytil. Až ve 49. minutě základní hrací doby se Plzeň poprvé ve třetí třetině propracovala k dobré příležitosti na srovnání. Václav Pletka ale mířil vedle, po něm se ještě puk snažil za Trvajova záda procpat Balej, ale ani slovenský útočník v plzeňských službách nebyl úspěšný. A staré známé hokejové pravidlo nedáš - dostaneš, se opět potvrdilo. Peter Zuzin přetlačil v osobním souboji Lukáše Pulpána a následně prostřelil také Matěje Machovského a navýšil tak olomoucký náskok na dvě branky.

Plzni ke snížení nepomohla ani nabídnutá přesilová hra. Domácí sice vůbec nepustili bránící čtveřici ven z pásma, k úspěchu však chybělo přesnější zakončení. Plzeň si držela tlak i při hře pět na pět. Jenže domácí střelci nemířili přesně, ale většinou jejich pokusy končili mimo branku nebo jen na boční síťce, jako například pokus Divíška z 55. minuty. Definitivní tečku utkání tak dala Olomouc, když se tři a půl minuty před koncem dokázali hostující hráči prosadit popáté. Radim Kucharczykb zužitkoval krásnou střílenou Maroszovu přihrávku při akci dva na jednoho a propálil vše, co mu stálo v cestě - 2:5. Domácím poté čas utíkal zběsile rychle, pokoušeli se alespoň o redukci skóre, ale nebylo jim přáno. Téměř na konci zápasu mohl třetí gól domácích vsítit Kadlec, ale Trvaj byl opět proti. Hosté tak mohli slavit první bodový zisk z venkovního kluziště.

Milan Razým (trenér Plzně): Pokud bychom někoho chtěli pochválit, mohli bychom leda naše fanoušky, kteří nás podporovali do poslední chvíle. Rozhodně nejsme spokojeni s naším výkonem, kdy naše měřítka snese jen první třetina. Když Olomouc otočila zápas ve svůj prospěch, nedokázali jsme na to reagovat ani bojovností, ani pohybem. Podali jsme nejhorší výkon v sezóně, čímž ale nechci snižovat soupeře. V závěru zápasu už jsme hráli víceméně v křeči. Nebudu se ani omlouvat fanouškům, protože to by ničemu nepomohlo. Chceme teď co nejrychleji zapomenout a soustředit se na úterní zápas v Pardubicích.

Petr Fiala (trenér Olomouce): Z našeho pohledu je to samozřejmě vynikající výsledek. Musím uznat, že v první třetině byli domácí daleko lepší a my jsme hráli příliš zakřiknutě. Poté jsme si ale řekli, že je potřeba přitvrdit v předbrankovém prostoru a být odvážnější, což se nám vyplatilo. Vstřelili jsme odtud branky, které nás nakoply a soupeře naopak srazily. V závěru jsme se soustředili na bránění a na případné rychlé protiútoky, což vyústilo v naši pátou branku. Kdybychom hráli jako v první třetině, odjížděli bychom odtud bez bodu. Takto se nám pojede lépe.