Zmrtvýchvstání Plzně nebylo dokonalé

K dokonalosti mu chyběla jen maličkost - postup přes samostatné nájezdy. V nich však plzeňští hokejisté Břízu nepřekonali a tak se raduje Sparta. Přesto viděli diváci pěkný hokej, plný zvratů, i solidní příděl osmi branek.

HC Škoda Plzeň - HC Sparta Praha

4:5p

Branky: 1. Vostřák (Dobroň), 41. J. Straka (Dobroň, Andrašovský), 44. J. Straka (Nedoma), 47. Hurtaj - 33. Špilár (Broš), 34. Jakeš (Ujčík), 35. Ton, 39. Ujčík (Tomajko), rozhodující nájezd Marek. Rozhodčí: Turčan - Pešek, Šatava. Vyloučení: 8:10. Využití: 2:1. Diváci: 2600.

Šmíd - Dobroň, Hanzlík, Nedoma, Vobořil, Kubeš (od 41. Cartelli), Výborný - Andrašovský, Straka, Sedlák, Vostřák, Krátoška, Matějovský, Dvořák, Hurtaj, Adamský, Bílek, Švík, Důras (Kracík)

Bříza - L. Procházka, Srdínko, Výtisk, Řezníček, Richter, Šrek (41. Jan Hanzlík) - Taon, Marek, Tomajko - Špilár, Broš, Kratěna - Jakeš, Šimíček, Ujčík - Paroulek, od 41. navíc Kristek, Vondráček.

K dnešnímu semifinálovému utkání Tipsport cupu nastoupily oba celky se čtyřmi útoky, ovšem Sparta ještě během první třetiny stáhla hru na tři útoky.
Hokejisté HC Lasselsberger se do soupeře pustili s chutí a už po patnácti vteřinách si vynutili přesilovku, když se na pronikajícím Strakovi vyfauloval Marek. Straka pak vyhrál buly, posunul na modrou Dobroňovi, jehož dělo vrátil do sítě Vostřák - v pravý čas na pravém místě. 1:0. Rychlý gól zřejmě brankáře Sparty rozhodil a tak ho plzeňští hráči zkoušeli ze všech pozic. Ve třetí minutě ovšem divákům pořádně zatrnulo, když Ton předvedl svoje neuvěřitelné zrychlení, prosmýkl se okolo plzeňských beků a překonal bekhendem Šmída. Puk se otřel o tyčku a šel ven.
V páté minutě hráli přesilovku Pražané a Šmíd se v brance opravdu zapotil. Naproti tomu nebezpečně pálil Sedlák, pěknou akci nedotáhli do gólového zakončení uniknuvší Bílek se Švíkem.
Na konci osmé minuty dostal 4 minuty Šimíček za vysokou hůl na Dušana Andrašovského. Po půl minutě jej následoval Jakeš a Plzeňáci tak dostali čisté dvě minuty 5 na 3. Hanzlík na modré čáře nejdřív vystrašil Břízu golfákem těsně vedle. Podruhé si puk potáhl a zkusil to zápěstím. Bříza s námahou vyrazil, u levé tyčky číhající Vostřák, však nestačil puk zvednout nad beton ležícího sparťanského brankáře. Čtyři minuty uplynuly a skóre se nezměnilo.
Na konci třetiny se ukázal v dobrém světle Dvořák. Nejprve skvělým forčekingem, pak disciplínou, když se nechal bít od Šimíčka, který jej nakonec za vlastní brankou zalehl, aniž by oplácel. V dalším střídání sehráli Sparťané signál z něhož vytěžili přečíslení 3 na 2. Šmíd se stačil bleskurychle přemístit a nebezpečí tak uhasil. Těsně před sirénou se dostal k opakované střele tvrďák Šimíček, třetí pokus mu zhatil konec třetiny.

Ve druhé třetině se lítalo nahoru dolů. Po tlaku prvního plzeňského útoku unikl Broš s Paroulkem. Šmíd čaroval. Vzápětí poslal vtipnou přihrávkou Dvořák do brejku Adamského. Jeho střelu Bříza kryl. V pěkné šanci promáchl Bílek. Na konci čtvrté minuty zasáhl v Haškově stylu Šmíd, když v pozici ležícího střelce lapl do vyrážečky puk těsně před dotírajícím Markem.
V osmé minutě šel ven za vysokou hůl Výborný. Plzeňané se ubránili, dokonce Hurtaj se dostal do samostatného úniku. V časové tísni si chytře narazil o betony brankáře, vyražený puk však minul. Další dvě super šance měli Vostřák a Dvořák skvělou tečí Hurtajova nahození. Tlak Plzně si vynutil fauly a v nastalé dobře sehrané přesilovce byli krůček od gólu Sedlák, Andrašovský. Festival spálených zakončil spálenou tutovkou Adamský.
Ještě než si diváci v ochozech stačili pomyslet, že tohle ještě bude Plzeň mrzet, prosadil se v čase 12:43 Pražský útok Šimíček, Ujčík, Špilar. 1:1.
O necelou minutu déle využil nešťastného odrazu při rozehrávce Ujčík a vyzval Jakeše ke skórování. 2:1.
O půl minuty později Ton pouze nahazoval směrem na Šmída. Ten hmátl po puku a srazil si jej do branky. 3:1.
Plzeňané spadli pod deku a odkopali ji až mladíci ze čtvrtého útoku v šestnácté minutě. Na konci sedmnácté minuty sekl Marek zcela zjevně Straku, ten šel k ledu a rozhodčí Turčan nepochopitelně vyloučil oba, za sekání. Situaci o chvíli později neunesl Krátoška. Seknul po Šimíčkovi, ale vyloučen byl jen on. Nastalou ideální přesilovku 4 na 3 využili Pražané Ujčíkem v čase 18.43. 4:1. Před sirénou ještě strašili Břízu Hurtaj s Adamským, ale bez gólového efektu.

Nástup do třetí třetiny v podání hokejistů HC Lasselsberger byl ještě o dvě vteřiny rychlejší než v první třetině. Sedlák vybojoval puk pro Andrašovského, ten nahrál Dobroňovi, osamocenému před Břízou. Plzeňský bek si položil brankáře a servíroval Strakovi před prázdnou branku ve 40:23. 4:2.
V čase 41.00 odkulhal na střídačku Nedoma. Naštěstí se za chvíli vrátil do hry a zatímco Richter seděl na trestné lavici, napřáhl k bombě od modré. Jeho střelu ještě Bříza mezi tyče nepustil, s dorážkou Josefa Straky si už rady nevěděl. 4:3.
V sedmé minutě se dostal sám před Břízu Hurtaj, jeho střelu brankář s námahou vyrazil hranou lapačky. O deset vteřin později se Hurtaj opět zmocnil puku, tentokrát volil příklep a dobře udělal. 4:4.
Další spornou situaci způsobila nedomluva rozhodčích. Nakonec šel venKrátoška a sparťanský útočník Hanzlík. Ve hře čtyři na čtyři se pěkným bekendem prezentoval Vostřák. Puk tančil mezi Břízovými betony, ale za čáru neprošel. Do konce třetiny se ještě pokusili zabránit prodloužení Kracík a Andrašovský, ale bez úspěchu.

Hokejisté Sparty na sebe nechali před začátkem prodloužení čekat, asi si měli v šatně s trenéry co říci. Už ve druhé minutě prodloužení šel ven za vysokou hůl opět Krátoška. Tonovu šanci v nastalé přesilovce Šmíd zlikvidoval. V polovině prodloužení zabránil úniku Straky Marek jen za cenu faulu. Ovšem plzeňská přesilovka žádnou výraznou šanci nepřinesla. Minutu před koncem prodloužení ještě málem rozveselil diváky Bříza, když si nahození skoro z půlky srazil těsně vedle branky. Vzápětí měl rozhodnutí na hokejce Andrašovský, ale Bříza se tentokrát překvapit nenechal.

V nájezdech se nakonec trefil jen Marek kličkou do bekendu. Forhendovými kličkami se pokusili zaskočit Břízu Straka a Hurtaj, ale oběma shodně v rozhodující fázi puk utekl. Krátoška orazítkoval tyčku, Andrašovský střílel vedle a Vostřákovu střelu Bříza chytil. Šmíd chytil střely Tona a Broše, se štěstím vyrazil betonem Vondráčkovu kličku do forhendu. Do finále Tipsport cupu tak poslal Spartu gólem Jana Marka z druhého nájezdu.