Starší dorost po skvělém závěru vyloupil hradecké Lvy!

Starší dorost: Královští lvi Hradec Králové - HC Plzeň 1929 2:4 (0:1, 1:1, 1:3). Rozhodující fáze utkání se odehrála v poslední desetiminutovce, kdy indiáni vstřelil tři branky, kterými zvrátili průběh zápasu na svoji stranu a získali cenné tři body! Západočeši se navíc vítězstvím zasloužili o ukončení dlouhé osmi zápasové série výher svého soupeře.

Mountfield Hradec Králové - HC Plzeň 1929

2:4
0:0, 1:1, 1:3

Branky a nahrávky: 32. Zahradník (Matějček, Chalupa), 46. Malík (Zahradník, Chalupa) – 21. Kučera (J. Roubal), 51. Stráský, 55. Vavřička, 59. Vracovský (Pokorný, Kokoška). Rozhodčí: Kratochvíl – Budínský, Kleprlík. Vyloučení: 8:8, navíc Malík 10 min. za nesportovní chování – Hajšman 5 min. + do konce za vražení na hrazení. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 111. Střely na branku: 19:41. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:4.

Mountfield Hradec Králové

Vomáčka (Groh) – Lier, Pohl, Šimůnek, Fanderlik, Kynčl, Luštinec, Hroudný, Veselý – Exner, Zahradník, Malík, Hnik, Matějček, Hidveghy, Chalupa, Moník, Hejna.

Krasanovský (Zeman) – Kačena, Kvasnička, Váchal, Staněk, Čechura, Sedláček, Pokorný – D. Roubal, Eret, Kučera, Krystl, Vavřička, Krásný, Kokoška, Vracovský, J. Roubal, Rubner, Hajšman, Hanzlík, Stráský.

Tomáš Vracovský 1 0 1 2 2

Oba celky začaly utkání ve velmi opatrném duchu, a tak jsme si na první vážnější šanci museli počkat až do sedmé minuty, kdy se Zahradník ocitl nikým nehlídán před brankářem Krasanovským, jenže svou příležitost neproměnil.

O chvilku později málem platilo pravidlo nedáš – dostaneš. Hajšman byl na druhé straně kluziště jako přes kopírák ve stejné pozici, ale i jemu vystavil brankář stopku. Ve 13. minutě se k nebezpečné teči dostal hostující Vavřička, jenž se pokoušel nasměrovat kotouč těsně před brankovištěm domácích. Vomáčka však měl betony na správných místech a překvapit se nenechal.

Ten samý útočník Plzně měl na hokejce ještě jednu gólovou situaci, jenže nastřelil tyč, poté co v přesilové hře obdržel křižnou přihrávku a zívala na něj odkrytá brána. Po zbytek třetiny již vážnější situace nebylo a oba týmy odcházely do kabin smírně.

Hned v úvodní minutě druhé třetiny se hosté prosadili. Roubal poslal přihrávku mezi kruhy na Tomáše Kučeru, který přesnou střelou pod víko přes obránce poslal Plzeň do vedení – 0:1. O minutu později mohli Hradečtí inkasovat podruhé. Hosté ujížděli dva na jednoho a po přihrávce zakončoval Hajšman. Vomáčka se však stačil přesunout a šanci tak zlikvidoval.

Ve 28. minutě se z hranice kruhu dostal k zakončení Vracovský, jehož pumelice skončila na tyči domácí branky. Branková konstrukce zvonila dál. Ve 31. minutě se Chalupa při početní výhodě čtyř proti třem zcela osamocen před brankovištěm rozhodl pro razantní variantu zakončení a rozezvučil tentokrát břevno.

O minutu později už se však Hradečtí radovali. Pohlednou kombinaci domácích zakončoval Štěpán Matějček, který brankáře Indiánů ještě nepřekonal, jenže ten střelu vyrazil pouze na hůl Tomáše Zahradníka, který už bez problému vstřelil puk do odkryté části branky – 1:1. Na závěr třetiny ještě mohl Plzni vrátit vedení Pokorný, který se po nádherné kombinaci hostů dostal přímo před Vomáčku, jenž na jeho kličky nijak nereagoval, vyčkal si a vychytal ho.

Ve 46. minutě Východočeši dokonali obrat utkání. Po střele Zahradníka se k dorážce dostal David Malík a položeného brankáře již neměl problém překonat – 2:1. O minutu později se však právě na hradeckého střelce odehrál zákrok, který ve slušném hokejovém světě nemá co dělat. David Malík byl několik minut ošetřován na ledové ploše a následně odveden záchranou službou.

Plzeňský Hajšman byl vyloučen na 5 minut plus do konce utkání, Hradci tak začala dlouhá přesilová hra. V 51. minutě hosté udeřili ve vlastním oslabení. Srovnat se Plzeňským podařilo kontroverzní brankou, kterou „vstřelil“ Jiří Stránský tak, že nastřelil kotouč na Vomáčku a poté do něj vlétl svým tělem a dotlačil ho i s pukem až do sítě – 2:2.

O dvě minuty později mohl Lvům vrátit vedení Zahradník, který stál zcela osamocen u plzeňské tyče a po krásné kombinaci mohl zakončovat do zcela odkryté branky hostí, jenže puk minul. V 55. minutě Plzeň znovu otočila vývoj utkání. Jakub Vavřička z prostoru kruhu vyslal na hradeckou branku střelu zápěstím a kotouč propadl až do sítě – 2:3. V závěru zápasu ještě pojistil výhru Západočechů Tomáš Vracovský, jenž se po střele Pokorného dostal k dorážce a svou šancí nepohrdl – 2:4.

Jiří Slabý (Královští lvi Hradec Králové): Věděli jsme, že nás nečeká nic lehkého, protože Plzeň je na venkovních hřištích velice dobrá, což také potvrdila. Dobře bruslila, napadala nám rozehrávku při hře pět na pět i pět na čtyři. S tím jsme se museli vypořádat, ale nějak jsme to zvládali. Bohužel ten závěr... myslím si, že jsme měli v té pětiminutové přesilovce dát gól, což se nám nepodařilo, naopak jsme po chybě dostali. Stane se. Měli jsme málo hráčů a ty dva těžké zápasy se projevily. Z prohry ale neděláme tragédii. Musíme se z toho poučit a hlavně se dát zdravotně dohromady. Na můj vkus tam byly ze strany Plzně moc tvrdé až někdy zákeřné zákroky. To se mi ani trochu nelíbilo. Je to taková kaňka zápasu, protože jinak to bylo kvalitní utkání.

Petr Vojan (HC Plzeň 1929): Bylo to velmi bojovné utkání, kde rozhodovaly detaily. Kluci ho perfektně odmakali, takticky jsme ho zvládli a myslím, že i zaslouženě vyhráli.