Vynikající závěr už body nepřinesl

Ani zlepšený výkon Keramiky ani slušný výkon Petra Kůse v brance a strhující závěr nedokázaly přivést byť jediný bod do Plzně. Plzeň 140 vteřin před koncem sice dokázala snížit na rozdíl jediné branky, ale při power-play již nestihla vyrovnat. Přesto by její zodpovědný výkon v obraně mohl být odrazem k lepším hokejovým zítřkům.

AZ Residomo Havířov - HC Škoda Plzeň

4:3
0:0, 1:0, 3:3

Branky a nahrávky: 38. Radek Procházka, 43. Folta (Pavlas), 45. Vala (Zdráhal), 54. Korhoň (J. Boháč, Pohorelec) - 53. Vostřák (Řezníček), 54. Andrašovský (V. Král, J. Straka), 58. Z. Sedlák (M. Straka, Chotěborský). Rozhodčí: Bolina - Padevět, Čížek. Vyloučení: 4:4, navíc Benák 5 minut plus do konce utkání. Využití: 0:1. Diváci: 2553.

AZ Residomo Havířov

Havířov: Cagaš - Javín, Štefanka, Černošek, D. Kysela, Pavlas, Rimmel - Kropáč, Vala, Zdráhal - Pohorelec, Radek Procházka, Korhoň - J. Boháč, Bacul, Folta - Michal Čech, Bařica, Křesťan

Plzeň: Kůs - Benák, I. Vlček, Výborný, Řezníček, Chotěborský, Jiří Hanzlík - V. Král, J. Straka, Andrašovský - Vostřák, Michal Straka, Z. Sedlák - Duda, Kořínek, Dvořák - Volák, Koreis, Eiselt

V plzeňské brance dostal poprvé v letošní extraligové sezóně příležitost někdejší nejlepší gólman polské ligy Petr Kůs. Keramika nastoupila do zápasu jako vyměněná. Zodpovědně bránila a vyrážela do nebezpečných protiútoků. Sám před havířovským brankářem Pavlem Cagašem se objevil již ve 3. minutě Josef Straka, ale tomu se v poslední době proměňovat šance nedaří. Havířov si první vážnější šanci vytvořil až při přesilové hře pět na tři, kdy byl nejdříve vyloučen Řezníček a vzápětí dostal trest na pět minut plus do konce utkání Václav Benák za vražení na hrazení. Vyložené šance si vypracovali kapitán Pavel Zdráhal a podle trenéra Výborného nejlepší posila před sezónou, Radoslav Kropáč, ale oba minuli branku. V následné přesilovce 5 na 4 už Plzeň Havířovu kromě boční konstrukce po střele Daniela Kysely nic nedovolila. Rozhodčí nabídl Panterům v první třetině ještě jednu přesilovku, ale vyloučení Jakuba Koreise naštěstí zůstalo nepotrestáno.

Druhou třetinu začala početní výhodou Keramika, ale z brankářů se musel první vyznamenat Petr Kůs, který hasil hezkou akci první havířovské řady, kterou zakončoval Kropáč. První obrovskou šanci na plzeňské straně měl ve 29. minutě Michal Straka, ale svého stého extraligového gólu se nedočkal, jeho střelu zastavil Cagaš na brankové čáře. Smutná a hlavně smolná chvíle pro Západočechy přišla ve 38. minutě, kdy Radek Procházka z úhlu nahazoval puk před branku a po odrazu od brusle bránícího hráče se dostal za Kůsova záda.

Plzeňští hráči bojovali jako lvi, ale místo tlaku na začátku třetí části přišel druhý gól. Přes kapitána Řezníčka vystřelil Petr Folta, Kůs nic neviděl a puk našel až v síti. Za dvě minuty vybojoval puk Pavel Zdráhal, nahodil ho před branku a Petr Vala zvýšil už na tříbrankový rozdíl. S Plzní to vypadalo v tu chvíli hodně bledě. Sice dostala příležitost početní výhody po vyloučení svého někdejšího hráče Marka Černoška za nesportovní chování, ale místo šancí ujel v oslabení Kropáč a málem bylo ještě hůř. Deset minut před koncem se navíc zranil Ivan Vlček… Teprve sedm a půl minuty před koncem se poprvé v letošní sezóně trefil na soupeřově kluzišti Pavel Vostřák, když využil tradiční přesilovkovou souhru s Josefem Řezníčkem. Za minutu však po akci celého útoku kontroval Lubomír Korhoň a zdálo se, že je rozhodnuto. Ještě v téže minutě však zavelel k závěrečnému náporu Dušan Andrašovský. Následnou snahu sice utnul svým vyloučením Petr Kořínek, ale okamžitě po jeho návratu 140 vteřin před koncem třetí třetiny po přihrávce Michala Straky snížil Zdeněk Sedlák na rozdíl jediné branky a Plzeň si vzala oddechový čas. Velkou šanci si v samotném závěru vypracoval Josef Straka, ale ani nadvakrát Cagaše nepřekonal. Plzni nepomohla k vyrovnání ani závěrečná power-play.

František Výborný (Havířov): "Zápas to byl vyrovnaný i za stavu 3:0 a 4:1. Naše mužstvo závěr nezvládlo. Získané tři body mají cenu zlata."
Jaroslav Liška (Plzeň): "Nehráli jsme špatně, měli jsme hodně šancí a rozhodly góly, které jsme si zavinili sami. V hektickém závěru jsme udělali jedinou chybu, kterou soupeř potrestal."