FT3: PLZ - SPA 2:3

FT3: PLZ - SPA 2:3 - Junioři nestačili na Spartu, čeká je boj o bronz

Litoměřice, Plzeň - Mladí Plzeňané v přímém souboji o finále s pražskou Spartou sice brzy získali dvoubrankové vedení, udržet ho ale nedokázali. Na závěrečném turnaji DHL extraligy juniorů se tedy utkají o třetí místo s Vítkovicemi, které včera porazili 4:3.

HC Plzeň 1929 - HC Sparta Praha

2:3
2:1, 0:0, 0:2

Branky a nahrávky: 1. Kodýtek (Suchý, Kvasnička), 3. Kodýtek (Kaňák, Krliš) – 19. Hozák (Černoch, Györi), 42. Hozák (Györi, Černoch), 52. Černoch (Györi, Hozák). Rozhodčí: Hejduk, Šír – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 5:5, navíc Švarc a Michel (oba PLZ) 10 min OT. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 450. Střely na branku: 40:41. Průběh utkání: 2:0, 2:3.

Zeman (Štekr) – Holý, Kvasnička, Kaňák, Krystl, Polívka, Walter (A) – Suchý (A), Kodýtek, Krliš (C) – Michel, Kokoška, Švarc – Vlček, Vavřička, Vracovský – Stráský, Polata, Rubner. Trenér: David Bruk.

Pírs (Chour) – Knobloch (C), Kadeřávek, Bednárik, Mikliš, Duben, Zeleňák – Pulkrab (A), Procházka, Sladkovský – Györi, Černoch, Hozák – Schwamberger, Lojka, Kulda (A) – T. Jandus, Klindera, M. Jandus. Trenér: Darek Stránský.

Jan Walter 0 0 0 -1 0

Indiáni do zápasu vstoupili naprosto parádním způsobem. Již v prvních deseti sekundách totiž získali přesilovou hru, kterou dokázali velice rychle proměnit. Petr Kodýtek dokázal najít prostor mezi brankářem Pírsem a tyčkou jeho branky, 1:0! A aby toho nebylo málo, tak Petr Kodýtek v čase 2:38 skóroval i podruhé, když parádně tečoval střelecký pokus zápěstím z hole Kaňáka. Další příležitost navýšit vedení měli Plzeňané v osmé minutě, kdy ovšem David Michel nedokázal překonat sparťanského brankáře Pírse. Západočeši měli nadále hru pod kontrolou a soupeře takřka k ničemu nepouštěli.

Ve 12. minutě dokázal Filip Kokoška přihrát do zajímavé pozice, kde vyčkával Michel. Střelecký pokus z první však postrádal přesnost. Hra se posléze začala přelévat ze strany na stranu a ani jeden z týmů si ne a ne vytvořit nějakou gólovou šanci. V 16. minutě putoval na trestnou dvougólový Kodýtek, početní výhodu ale sparťané nezužitkovali. Mrzet je to ovšem nemuselo, jelikož minutu a několik sekund po jejím vypršení po pasu od Černocha skóroval nikým nepohlídaný Jiří Hozák. Sparta tedy před koncem první třetiny snížila na 1:2 ze svého pohledu.

Plzeň odstartovala prostřední dvacetiminutovku přesilovou hrou, během níž se ovšem nedokázal prosadit. Stav tedy zůstal nezměněn. Ve 25. minutě byl poměrně blízko vyrovnání Vojtěch Kulda, proti jehož střele byl však připraven brankář Adam Zeman. Posléze sparťanské obraně unikl kapitán Václav Krliš, jenomže zasáhl pouze Pírsovu hruď. Hra byla dosti vyrovnaná a zajímavé příležitosti byly k vidění na obou stranách. Na 2:2 mohl znovu upravit Kulda, ovšem dopadl stejně, jako několik minut zpátky.

Další interesantní šanci si vytvořil po kličkované Sladkovský. Zakončení z jeho hole však skončilo pouze na betonu gólmana Adama Zemana. Ve 32. minutě po ubráněném oslabení mířili do přečíslení ofenzivní opory Suchý s Krlišem, ale Pírs si s jejich zakončením dokázal poradit! Indiány srážel velký počet vyloučení a Sparta měla v přesilovce po faulu Michla další možnost vyrovnat. Dorážka Sladkovského z bezprostřední blízkosti ale byla zastavena těsně před brankovou čárou. Na Zemanovu bránu se hrnula jedna střela za druhou, avšak ve druhé třetině už se stav zápasu nezměnil.

Ve třetí třetině začala Sparta přesilovou hrou po faulu Suchého a ve 42. minutě dokázala vyrovnat. Jiří Hozák dostal nabito na volej a nekompromisní dělovkou prostřelil Adama Zemana, 2:2! Pražanům to samozřejmě nestačilo a snažili se o obrat. Další nebezpečný pokus vyslal Procházka, brankář indiánů byl ale připraven. Stejně tak i proti zakončení Jiřího Černocha zblízka. Tým z hlavního města republiky byl jasně aktivnější, ale stateční Plzeňané bojovali, seč jim síly stačily.

Na počátku druhé poloviny třetí třetiny měl šanci na hattrick Kodýtek. Ve velice dobré šanci ovšem trefil jen brankáře Pírse! Sparťané bohužel pro Plzeň trestali. Jiří Černoch se probojoval před bránu a bekhendem k tyči otočil skóre ve prospěch Pražanů. K dobré ráně se poté v nadějné pozici dostal obránce Plzně Lukáš Kaňák, mířidla ale neměl dobře seřízená. Na rozdíl dvou branek mohl v obrovské šanci navýšit Sladkovský, jenže skórovat se mu nepovedlo.

Dvě minuty a 19 sekund před koncem zůstal Adam Zeman na střídačce, svěřenci kouče Davida Bruka tak zkusili hru se šesti hráči v poli. Plzeňští hráči se mermomocí snažili procpat puk za velice dobře chytajícího Davida Pírse, ale sparťané srdnatě bojovali, aby své vedení udrželi. A nakonec z toho vítězně vzešel právě pražský celek. Indiány tedy v litoměřické Kalich Areně zítra čeká souboj o třetí místo s Vítkovicemi od 13 hodin!

Nejlepší hráči: Petr Kodýtek - Jiří Černoch

David Bruk (HC Plzeň 1929): Porážka teď hodně bolí. V zápase jsme vedli a byli jsme kousíček od finále, ale některé fáze jsme neodehráli dobře. Byli jsme nedisciplinovaní, dostali jsme dva desetiminutové tresty a plán, se kterým jsme šli do utkání, se rozpadl. Sparta byla v poslední třetině důraznější.

Darek Stránský (HC Sparta Praha): Do zápasu jsme vstoupili špatně, ale tým ukázal svůj charakter a sílu, kterou jsme mohli pozorovat v průběhu sezóny. Od půlky zápasu jsme byli lepší a možná jsme měli i o něco více štěstí než Plzeň.