V hlavní roli produktivita a seběvědomí

Pardubičtí fanoušci, kterých se na zimním stadionu v Hradci Králové sešlo úctyhodných 6830 doufali v gólový příděl do branky hostů z Plzně. Plzeňští zase v hloubi duše věřili v nějaký ten bod do tabulky, kterých se Keramikům stále nedostává. První dvě třetiny nesplnily očekávání ani jedněch. Ve vyrovnané hře, s chvilkovou převahou jednoho či druhého týmu byl poměr střel 26:25. Zlomem v zápase, ale také naději a bodovém snažení Plzně byl třetí gól v síťi Libora Barty. Poté již na ledě existovalo prakticky jen jedno mužstvo, mužstvo Pardubic. Vynikající výkon podal domácí brankař Adam Svoboda, jednoznačně nejlepší hráč tohoto utkání, jehož ozdobou byl také atmosféra, vytvořená nadšenými domácími fanoušky. Ozdobou v záporném slova smyslu byl zmatený výkon hlavního rozhodčího Kolíska

HC Dynamo Pardubice - HC Škoda Plzeň

5:0
1:0, 1:0, 3:0

Branky a nahrávky: 17. Petr Sýkora (Janecký, Mikeska) - 1:0, 39. Kudrna (Rolínek, Blažek) - 2:0, 41. Lubina (Kudrna, Blažek) - 3:0, 52. Lubina (Kudrna, Blažek) - 4:0, 54. Blažek (Lubina, Kudrna) - 5:0 Rozhodčí: Kolísek - Šatava, Bláha Vyloučení: 12:11, Využití: 1:0 Střely: 43:32 Diváci: 6830

HC Dynamo Pardubice

Svoboda - Duben, Malinský, Mudroch, Notovný, Pácal, Micha Sýkora, Vyhlídal - Blažek, Janecký, Kudrna, Lubina, Mikeska, Pospíšil, Stanislav Procházka, Rolínek, Petr Sýkory, Tvrdík

Barta - Benák, Chotěborský, Dobrovolný, Hanzlík, Řezníček, Vlček, Výborný - Andrašovský, Duda, Eiselt, Kořínek, Sedlák, Michal Straka, Josef Straka, Švík, Volák, Vostřák

Zápas začal ve slušném tempu, ale v úvodu byl poznamenán mnoha chybami ve středním pásmu, šance se tak na obou stranách tvořily po náhodných odrazech puku či individuálních chybách. Již po dvaceti vteřinách vyzkoušel domácího brankáře Svobodu propagační střelou kapitán Keramiky Řezníček. Pardubičťí zahrozili na konci druhé minuty ranou Mikesky, v protiútoku Keramiků přešel přes domácího obránce Zdeněk Sedlák, jeho rána však pouze prosvištěla kolem levého horního rohu Svobodovi branky. Koncem třetí minuty se do šance dostával Josef Straka, prohodil si puk pod nohami obránce Pardubic, zastavilo jej však nedovoleně nastavené koleno. Plzeň dostala první výhodu přesilové hry. Křížnou střelou při přesilovce zahrozil Hanzlík, pak obrana zachybovala a do šance se protlačil Lubina. Celkově se tato přesilovka Plzeňanům nevyvedla, a tak další šance přišla až při hře v plném počtu, ovšem na straně domácích, konkrétně to byl explzeňský David Pospíšil. Po náhodném odrazu puku, kterých bylo díky nepříliš kvalitnímu pleksisklu kolem ledové plochy v zápase více než dost se do šance dostal Petr Sýkora, kterého Benák nedovoleně zahákoval a tak měli výhodu přesilovky tentokrát domácí hráči. Vytvořili si dvě velmi dobré šance, ale Libor Barta svůj tým podržel. Diváci v některých částech stadionu pár vteřin před koncem přesilovky již jásali, ale Rolínkova rána provětrala pouze boční síť. V pěti mužích v poli se Plzeň opět osmělila, a Andrašovského únik chytil Svoboda se štěstím do lapačky. Pokračoval hokej plný chyb ve středním pásmu, po jedné z nich se do brejku dva na jednoho dostali Duda s Kořínkem, ale ani Kořínkova střela ani Dudova dorážka do vedení Plzeň neposlaly. Ve 12. minutě potrestal rozhodčí Kolísek háček Vostřáka a v přesilovce vytvořili Pardubičtí obrovský závar před svatyní Keramiky. Gól nepadl, ale také za cenu vyloučení, a to opět na straně Plzně, za katr poslal rozhodčí Kořínka. Pardubice tak měly 23 vteřin výhodu přesilový hry 5 na 3. Barta však všechny šance domácích s jistotou pochytal, a samotná přesilovka také netrvala dlouho. Po vhazování v obranném pásmu Plzně byl zahákován Sedlák Janeckým, a Pardubice mohly hrát ještě chvilku přesilovou hru, ale po pár vteřinách se poměr sil na ledě srovnal. Do velké šance se probojoval Václav Král, prošel přes domácího obránce, sám před Svobodou opět neuspěl. Od modré tvrdě pálil Pácal, Barta s přehledem ukryl puk v lapačce a předal jej Výbornému, který se šikovně proháčkoval až do útočného pásma, tam přihrál puk Kořínkovi, který jej přiťukl zcela volnému Dudovi, tomu však před brankou puk hokejku v rozhodující chvíli přeskočil. Důležitá byla 17. minuta. Obrana Keramiky se dopustila chyby, kterou po přihrávce nestora Janeckého zužitkoval střelou mezi Bartovi betony Petr Sýkora, 1:0! Plzeňáci se pustili do útočení. Vostřák, Andrašovský, oba se ocitli v dobrých šancích, ale jistý Svoboda vše vyřešil. Do konce třetiny zaujala už jen dělovka Michala Sýkory.

Druhá třetina začala velkým náporem hostů. V první šanci se ocitl na konci druhé minuty Dvořák. Odstartoval tak zámek, ze kterého se nemohli domácí vymanit. Tlak umocnilo vyloučení Michala Sýkory. Řezníček vypálil celkem třikrát, kuriozně všechny jeho pokusy polapil Svoboda lapačkou. Další pokusy vyslali Josef Straka, Vlček, Kořínek, dvakrát Vostřák, ale vynikající Svoboda puk lovit ze své sítě nemusel. Výborný uvolnil křížnou přihrávkou přes celé hřiště Vostřáka, jeho bomba ale zase našla pouze adresáta jménem Adam Svoboda. Plzeňští zoufale dobývali branku domácích, pálili doslova ze všech pozic, jednoznačně domácí v této fázi zápasu přehráli. Tlak vyústil v další vyloučení. Domácí kapitán Janecký dostal trest na dvě minuty plus do konce zápasu. Opět pálil Vostřák, ale Svoboda vykryl. Přesilovka však skončila vyloučením Vlčka. Z návratu z trestné lavice se do brejku řítil Rolínek, Barta jej skvěle vychytal, stejně i další šance domácích, které tak přerušily kanonádu Plzně ze začátku třetiny. Nátlaková hra ubírá také mnoho sil, a to se v dalším vývoji zápasu nejspíše podepsalo na výkonu Keramiky. K tomu se přidal rozhodčí Kolísek, který začal hru neuvěřitelně kouskovat vyloučeními, dvakrát vylučoval na obou stranách. V oslabení při vyloučení Petra Sýkory se paradoxně do šance dostal jeho bratr Michal, sám před Bartou neuspěl. Touto šancí zaskočená Plzeň v přesilovce nic kloudného nevymyslela. Začátkem 36. minuty zbytečně fauloval Duda a 28 vteřin k němu přisedl za hákování Andrašovský. Pardubice mohly hrát 90 vteřin přesilovku 5 na 3. Ihned po vhazování zazněla tyčka Bartovi branky, aby poté Kolísek vyloučil za nesportovní chování Kudrnu, a než začala hra, dostala trest střídačka domácích za zdržování hry. Co z tohoto žonglování rozhodčího Kolíska vyplynulo si asi každý pozorný čtenář domyslí. Na hřišti v tu chvíli stálo po třech hráčích na obou stranách plus oba brankáři. O tento styl hokeje ani jedno z mužstev evidentně nemělo zájem, takže se vše omezilo na souboje jeden na jednoho u mantinelu. Plzeňáci však po návratu Dudy a po něm i Andrašovského dostali výhodu přesilovky 5:3. V ní vyslal nadějnou střelu Vostřák, ale to bylo vše. Naopak po návratu obou hráčů Pardubic, přihrával v útočném pásmu na modrou Kořínek, jeho přihrávku zachytil Rolínek, spolu s Kudrnou se dostali do brejku, a Kudrna nechytatelnou střelou nad lapačku Libora Barty zvýšil na 2:0! Do konce druhé třetiny se již nic hokejově zajímavého nestalo.

Do třetí třetiny doznala sestava Keramiky několika změn. Ze hry byl stažen Kořínek, nastoupili naopak Volák s Chotěborským. Jenže již v první minutě propadla obranná dvojice Benák, Hanzlík a Lubina střelou, která proklouzla Bartovi pod levým betonem dal zřejmě zlomový gól zápasu,3:0! V přesilovce při vyloučení Rolínka se do šance dostal Josef Straka, ale v pohodě chytajícího Adama Svobodu nepřekonal. Plzeň hrála poté jakoby v křeči, hráči těžko něco s pukem v útočném pásmu vymýšleli, většinou šlo pouze o individuální akce, které moc nadějí na úspěch neměly. Pardubice naopak hrály v pohodě, Blažek krásně z otočky jen těsně minul levou tyčku plzeňské branky, šanci Tvrdíka zlikvidoval Barta. Svoboda zase prokázal svoji formu bleskovým přesunutím od jedné tyčky ke druhé, čímž zlikvidoval šanci Dvořáka, do které ho svou přihrávkou poslal Eiselt. V 50. minutě byl vyloučen Duda, domácí okamžitě zatlačili hosty do obranného pásmu, tvrdě pálil především Pácal. Sedlák se snažil puk vyhodit z obranného pásma, ale to se mu povedlo tak nešťastně, že svou holí zasáhl jedno z Pardubáků do obličeje, Plzeň tak hrála opět ve třech. Tuto výhodu domácí bleskově využili a kombinaci na jeden dotek svým druhým gólem v zápase zakončil Lubina, 4:0! Pak již nebylo o co hrát! Semafor předvedl Libor Barta po střele Mikesky, ale v 54. minutě již byl krátký na střelu Blažka, 5:0! Dudovu individuální akci o minutu později opět kryl Svoboda. V 56. minutě přišlo poslední vyloučení Josefa Straky. V přesilové hře vystrašil tečovanou střelou diváky za brankou Barty Michal Sýkora. Do konce zápasu to ještě na Svobodu zkoušeli dvakrát Duda a poněm i Volák. Domácí brankář si však zasloužené čisté konto již vzít nenechal.