Třináctigólová přestřelka vyzněla lépe pro Liberec

Plzeň - Dvanáct gólů za zápas? Stává se, ale za půlku? Starší dorost na severu Čech odehrál bláznivé utkání, z kterého si domů odváží bod.

Bílí Tygři Liberec - HC Plzeň 1929

7:6sn
3:4, 3:2, 0:0 - 0:0

Branky a nahrávky: 13. Rychlovský (Maťátko, Had), 16. Bouřil (Dospěl, Bálik), 20. Maťátko (Šír), 24. Maťátko (Šír), 26. Šír (Rychlovský, Had), 31. Bouřil (Litera, Čermák) – 9. Pour (Roubal, Čada), 12. Eret (Pour, Čada), 17. Reitspies (Matiášek, Kovařík), 17. Eret (Přikryl, Roubal), 22. Pour (Eret), 34. Přikryl (Eret, Pour). Rozhodčí: Veselý – Zeman, Řezníček. Vyloučení: 8:10. Využití: 0:1. Diváci: 54. Střely na branku: 40:45. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:4, 3:4, 3:5, 6:5, 6:6, 7:6.

Novák (Zajíček) – Aubrecht, Krejsa, Adamec, Charvát, Žůrek, Had, Ira, Bálik – Rychlovský, Dospěl, Šír, Mocek, Maťátko, Čermák, Litera, Bitman, Hájek, Piroutek, Šafařovský, Bouřil.

Kolář (Červenka) – Houdek, Kaňák, Štěpánek, Staněk, Lokajíček, Čada, Šilhán – Reitspies, Procházka, Přikryl, Kolda, Matiášek, Hajžman, Pour, Roubal, Červenka, Hajšman, Eret, Hasman, Kovařík.

Jan Štěpánek 0 0 0 0 0

Do utkání, které přineslo dohromady třináct branek, vstoupili lépe hosté. Roubal přesně našel Jakuba Poura, který poslal puk pod horní tyčku liberecké branky - 0:1. I druhý gól padl do sítě domácích. Po levé straně ujel Petr Eret a zavěsil k bližší tyčce nad rameno brankáře Nováka - 0:2.

Liberec ale snížil vzápětí! Maťátko se dostal před plzeňského brankáře Koláře, kotouč se mu sice do branky dostat nepodařilo, ale dokázal ho přistrčit Jakubovi Rychlovskému, který jej bekhendem poslal do poloodkryté klece - 1:2. Oba týmy se snažili hrát aktivně, ale nic nenasvědčovalo tomu, že v závěru první třetiny se strhne doslova přestřelka.

V šestnácté minutě Tygři zásluhou důrazné práce Kryštofa Bouřila v předbrankovém prostoru srovnali - 2:2. Neuběhlo ale ani půl minuty a Západočeši si vzali vedení zpět. V nepřehledné situaci před brankou se nejlépe zorientoval Vít Reitspies a poslal puk za Nováka - 2:3.

Ještě v téže minutě se hosté dostali do dvoubrankového vedení zásluhou využité přesilové hry. Novák sice dělal co mohl, dvě nebezpečné střely vyrazil, ale na dorážku Petra Ereta už byl krátký - 2:4. Velmi důležitá branka přišla v samém závěru první periody. Tygrům se díky spolupráci Šíra a z mezikruží střílejícího Martina Maťátka podařilo vsítit kontaktní branku - 3:4.

Druhou dvacetiminutovku začali lépe hosté z Plzně. Jakub Pour se dostal do samostatného úniku a i s trochou štěstí ho vyřešil gólově - 3:5. O dvě minuty později to ale zase bylo pouze o jeden gól. Snížení zařídila sehraná dvojka Šír - Maťátko, stejně jako v předchozím případě. V roli střílejícího byl opět Martin Maťátko - 4:5.

Zanedlouho ale Plzeň dostala možnost si vzít dvoubrankové vedení zpět. Po skrumáži v libereckém brankovišti totiž rozhodčí odpískal trestné střílení pro zalehnutí puku jedním z hráčů. Čada si ale na Nováka nepřišel. A tak přišlo vyrovnání Liberce. Jan Šír si v úniku položil brankáře hostů a pohodlně zasunul puk k tyčce - 5:5. Je dobré podotknout, že desátá branka utkání padla už v čase 25:40. Diváci v ochozech se tedy rozhodně nenudili.

A obrat se Tygrům podařilo dokonat v polovině utkání. Litera skvěle našel volného Kryštofa Bouřila a ten zacílil přesně pod horní tyčku - 6:5. Ale ani tentokrát nevydrželo toto skóre dlouho. Ve třicáté třetí minutě se hosté prosadili v signalizované výhodě. Jakub Pour zavezl puk do pásma a jeho střela zápěstím skončila za Novákem - 6:6.

Následoval drtivý tlak Plzně, která zasypávala domácí branku projektily. Hostům se podařilo Nováka překonat, ale cestě puku do branky zabránil obětavý skok jednoho z obránců. Tlak vyvrcholil dalším trestným střílením pro Západočechy, tentokrát byl v úniku hákován Červenka. Sám faulovaný se rozjel k exekuci trestného střílení, ale stejně jako v prvním případě byl Novák na místě a bekhendovou kličku vystihl.

Třetí třetina patřila brankářům. Ani jednomu z týmů se nepodařilo překlopit zápas na svou stranu, přestože šance byly na obou stranách. V největší příležitosti hostů si na Nováka nepřišel Kovařík, na druhé straně deptal liberecké střelce Kolář. Utkání tak šlo do prodloužení.

V něm měli nejblíže ke gólu hosté, když Eret tvrdou bombou orazítkoval horní tyč domácí branky. Rozhodnout nedokázal ani liberecký Maťátko, jehož bekhendová střela minula roh branky jen o centimetry. Určit vítěze tak musely nájezdy.

Souboj Poura s Novákem dopadl lépe pro brankáře Tygrů, stejně tak jako nájezd Přikryla. Zato domácí borci se činili. Tygři využili oba své nájezdy, ten první a zároveň rozhodující proměnil efektní "Dacjukovskou" stahovačkou Radim Piroutek.

Jiří Kudrna (Bílí Tygři Liberec): Byl to těžký zápas. Věděli jsme, že Plzeň je velice kvalitní soupeř a v kádru má i hráče, kteří mají zkušenosti z juniorky. Utkání bylo trochu nestandartní tím, že v první a druhé třetině padlo dohromady 12 branek. Skóre odpovídá tomu, že se hrálo nahoru - dolů. Těší mě, že i za stavu 0:2, 2:4 a 3:5 jsme dál makali a nakonec se nám podařilo skóre otočit. Vážím si toho, že jsme nesložili zbraně a nakonec to utkání dovedli do vítězného konce. Jsem rád, že jsme do roku 2017 vykročili vítězně.

Michal Straka (HC Plzeň 1929): Byla to opravdu přestřelka. Kladně hodnotím to, že utkání mělo náboj, bylo útočné z obou stran a padlo hodně gólů. Bohužel jsme udělali řadu chyb po vhazování v obranném pásmu, kvůli kterým jsme několikrát inkasovali. Myslím, že zápas jsme ztratili ve druhé třetině, kdy jsme neproměnili několik vyložených příležitostí a nepovedlo se nám využít ani jedno ze dvou trestných střílení. Ve třetí části mohla rozhodnout obě mužstva, ale nestalo se tak. Nájezdy se lépe povedli domácím, takže si připsali bod navíc.