ČF3: Divoká přestřelka pro Spartu, ta snížila stav série

Plzeň - Divoká první třetina vyzněla lépe pro domácí a přestože se ještě indiáni rvali jako lvi, první bod v sérii získala Sparta.

HC Sparta Praha - HC Plzeň 1929

7:5
5:2, 1:0, 1:3

Branky a nahrávky: 3. Svoboda (Kern, Safin), 3. Procházka O. (Kulda, Jandus T.), 7. Safin (Jeřábek, Svoboda), 12. Safin (Svoboda, Kern), 19. Jandus M. (Svoboda, Kern), 24. Kulda (Safin), 54. Jandus T. (Kulda) – 7. Kantner (Vavřička, Rubner), 15. Rubner (Vavřička, Kodýtek), 51. Krystl (Kodýtek, Kantner), 58. Váchal (Čechura, Stráský), 60. Kantner (Kodýtek, Sysel). Rozhodčí: Úlehla – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:3. Využití: 2:2. Diváci: 115. Střely na branku: 41:48. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1, 4:2, 6:2, 6:3, 7:3, 7:5.

Wolf (Hofmann) – M. Jandus, Janda, Mrkvička, Jeřábek, Duben, Hanuš – Kern, T. Jandus, Svoboda, Seniov, O. Procházka, Komárek, Safin, Kulda, Chlouba, Krátký, Dubský, Wojnar.

Krasanovský (Zeman) – Váchal, Kaňák, Sysel, Čechura, Novák, Krystl, Pokorný – Kantner, Stráský, Hanzlík, Vavřička, Chalupa, Kodýtek, Kokoška, Vracovský, D. Roubal, Rubner.

Tomáš Vracovský 0 0 0 -1 4

Sparta vstoupila do utkání velmi dobře. Odehrané necelé čtyři minuty a vedení 2:0. První branku vstřelil Martin Svoboda. Druhou přidal důsledný Ondřej Procházka. Plzeňští také nečekali dlouho na první branku, ta padla při přesilové hře, když Matyáš Kantner dostal přesnou přihrávku před brankoviště, střílel z první a trefil prostor nad lapačkou. Uteklo jen osmnáct vteřin a Sparta vedla zase o dvě branky, Ostap Safin, překvapil Krasanovského brzkou střelou a bylo to 3:1. Safinova rána se rozhodně dala chytat.

Krasanovského vystřídal mezi třemi tyčemi Karel Zeman, jenže ani jemu se nevedlo nijak výjimečně. Ve dvanácté minutě vedla Sparta už 4:1, autorem branky opět Ostap Safin. Nerozchytaný Zeman poprvé kapituloval. V dalším průběhu Pražané nabídli Západočechům další přesilovku a ti měli v tomto utkání "smrtící" využití početních výhod. V pořadí druhou využil Marek Rubner a Plzni se zase dýchalo lépe, už byla soupeři na dostřel. Bylo to 4:2. Následovala vyrovnaná pasáž, kdy měli šance oba týmy, žádná se ale neujala. Konec první části však sparťané ozdobili pátou brankou, kterou vstřelil Martin Jandus, přitom minulé dva zápasy v Plzni vstřelili tři góly za 120 minut. V tomto zápase už pět za prvních dvacet minut.

Ve druhé třetině se také nečekalo na první branku dlouho. První nápor měli však hosté, nevyužili ho. Pak se otěží chytla Sparta, nejdříve Krasanovského nepřekonala. Krasanovský se totiž na začátku druhé části vrátil do brankoviště. Zemanovi se nedařilo, a tak trenéři poslali zpět do brány Krasanovského. Ve 24. minutě ovšem Sparta vstřelila šestý gól a Plzeň vypadala na debakl. Gól měl na svědomí Vojtěch Kulda, který si poradil v brejku skvěle. Položil brankáře blafákem a zakončil "pod víko." Sparta v těchto chvílích Plzeň válcovala, další šanci měl Kern, avšak Krasanovský nastavil lapačku a sparťana vychytal. Utkání plynulo, Plzeň se těžko dostávala do hry a Spartě se dařilo. Plzni nepomohla ani přesilovka, i přestože předtím v zápase dvakrát skórovala v jiném počtu hráčů na ledě. Sparta hrála pravděpodobně nejlepší hokej v sérii a užívala si hru. Forčekovala, kombinovala, prostě byla ve všem lepší. Do kabin se šlo za stavu 6:2. Velmi dobrá výchozí pozice pro třetí třetinu.

Ve třetí třetině ukázali ofenzivní schopnosti nejprve domácí, Jeřábek chytře nahazoval, a jeden z útočníků puk tečoval, černá pryž ovšem skončila až nad plexisklem. Dále šli do útoku hosté, Sparta je ale stihla zneutralizovat. Další akce Pražanům nevyšla, neboť je neposlechl kotouč. Minelu, která se neodpouští předvedli plzeňští, když rozehrávali trefili soupeře a ten upaloval směr Krasanovský. Sparťané situaci ale nevyřešili dobře a gól z toho nebyl. Krasanovský podržel své spoluhráče.

Ve 48. minutě měli domácí další možnost zvýšit vedení, avšak Krasanovský vytáhl další neuvěřitelný zákrok. Předvedl brilantní slajd a puk chytil. Na první branku jsme ve třetí periodě čekali až do 11. minuty, tedy 51. minuty zápasu. Tomáš Krystl se nerozpakoval, vypálil puk po ledě, trefil místo mezi pravým betonem a tyčí brankáře Wolfa. O zhruba tři minuty později ale sparťané zvyšovali své vedení, tentokráte už na 7:3. Střelcem se stal Tomáš Jandus. Zápas se zdál být rozhodnut. Západočeši však zbraně nesložili a pokusili se zdramatizovat tento duel. Čtyři góly byly však i na dobré střelce z Plzně moc. Nejdřív snížil na 4:7 Adam Váchal. Patnáct vteřin před koncem ještě upravil stav na 5:7 Matyáš Kantner. Více už hosté nestihli, zápas vyhráli domácí, kteří tak vybojovali první bod v sérii a prohrávají i jen 1:2. Hned zítra je na pořadu dne čtvrté utkání série, samozřejmě na ledě Sparty Praha.

František Černý (HC Plzeň 1929): "Nevyšel nám vstup do utkání. Třikrát jsme inkasovali v samotném úvodu, první část pak prohráli 2:5. To pochopitelně ovlivnilo průběh celého utkání, které jsme již i přes velkou snahu výrazněji zdramatizovat nedokázali."