Druhému vítězství nezabránily ani likvidační zákroky soupeře

Hráči HC Keramiky Plzeň vstoupili do utkání v úplně pozměněné sestavě. Asi největším překvapením, nikoli však pro ty, kteří sledují hru Plzně od začátku sezóny, bylo zařazení Michala Straky na post centra ve čtvrtém útoku. Představila se nově složená útočná formace Vostřák - Voskár - Volák, kde byla nová posila Západočechů Jozef Voskár, zařazena na post centra. Ke Kořínkovi na hrotu druhého útoku se postavila křídla Jan Švík a Zdeněk Sedlák. Ve složení obranných dvojic k tak velkému zemětřesení nedošlo. Obránce Václav Benák byl po pátečním zápase v Litvínově poslán do Písku.
Po celý zápas se domácí tým snažil vycházet ze zabezpečené obrany a napadat soupeře již ve středním pásmu. Tato taktika dnes svěřencům trenérů Lišky a Černého vyšla a ukázala, kudy vede cesta z krize. Příští utkání ukáží, zdali se Plzenští na tuto cestu již vydali a kam je zavede ...

HC Škoda Plzeň - HC Vítkovice Ridera

4:1
2:0, 0:0, 2:1

Branky a nahrávky: 6. Volák (Vostřák, Voskár), 20. Andrašovský (J. Straka), 54. Kořínek (Řezníček), 55. Voskár (Volák, Výborný) - 56. Irgl (Zápotočný, Štraub)
Rozhodčí: Souček - Bádal, Pouzar
Vyloučení: 6 : 9 (Krayzel 5 minut + do konce utkání, Štraub 2 minuty + do konce utkání)
Využití: 1 : 0
Diváci: 4249

HC Keramika Plzeň: Barta (Kůs) - Mazanec, Vlček - Hanzlík, Výborný - Dobrovolný, Řezníček (Chotěborský) - Dvořák, J. Straka, Andrašovský - Švík, Kořínek, Sedlák - Vostřák, Voskár, Volák - Duda, M. Straka, Eiselt

HC Vítkovice Ridera

HC Vítkovice: Trvaj (Smolka) - Škůta, Philipp - Jurečka, Galvas - Výtisk, Zápotočný (Seman) - Moravec, Krayzel, Procházka - Kaděra, Melenovský, Selingr - Tomášek, Štraub, Z. Pavelek - Irgl, I. Padělek, Ivan

Od první minuty se hráči Plzně snažili překonat krizi z minulých zápasů a před objektivy televizních kamer se do soupeře z Vítkovic naplno zakousli. Již v první minutě zápasu byl na trestnou lavici, za držení hole, poslán na dvě minuty vítkovický Marek Melenovský. Během této přesilovky se snažil ohrozit brankáře Trvaje plzeňský Josef Straka, skákavý puk však nezpracoval. Na začátku třetí minuty se blýskl tvrdou střelou od modré obránce Ivan Vlček, ale jeho střela byla zblokována. V samém závěru početní výhody pálil od modré Jiří Hanzlík. S dorážkou Zdeňka Sedláka si Jiří Trvaj poradil. Do první větší šance Vítkovic se dostal ve čtvrté minutě hostující Martin Tomášek, ale brankář plzeňských byl pozorný.
V šesté minutě pálil dvakrát Dušan Andrašovský a pak přišla velké chvíle plzeňského V-útoku. Nejprve vyzkoušel pozornost vítkovického brankáře Pavel Vostřák a pak se konečně poprvé měnilo skóre. Na konci šesté minuty se trefil Milan Volák tvrdou střelou přes obránce Jurečku za Trvajova záda - 1 : 0. V desáté minutě, po vyloučení vítkovického Radka Philippa (2 minuty za nedovolené bránění), se Plzni opět naskytla možnost hry v početní převaze. Nejprve se před vítkovickou klecí ocitl Pavel Vostřák, ale ani na podruhé se mu skórovat nepodařilo.
V druhé polovině první třetiny se nejprve Martin Výborný, střelou od modré čáry a po něm Jiří Hanzlík tvrdou střelou nad pravý beton brankáře Vítkovic snažili o překonání Jiřího Trvaje. Ten však oba dva pokusy s přehledem zlikvidoval. Vítkovičtí nevyužili nabídnutou příležitost k vyrovnání, když byl za hru vysokou holí na dvě minuty vyloučen Mazanec, ale také oni se osmělili a Roman Kaděra po rychlém samostatném průniku obranou Plzně nejprve tvrdě vystřelil a poté se vyražený puk snažil zasunout zpoza branky. V sedmnácté minutě byl za krosček vyloučen plzeňský Sedlák a v končící osmnácté minutě nabídl Vítkovicím početní výhodu 5 : 3 obránce Vlček, když zápasnickým chvatem složil za plzeňskou brankou jednoho z dotírajících hráčů Vítkovic. Naštěstí pro plzeňské trvala tato přesilovka necelých 7 vteřin a na trestnou lavici se odebral Melenovský za krosček. Po 29 vteřinách se síly na ledě vyrovnaly.
Do konce první třetiny se skóre měnilo již jen jednou. Po nádherné hokejové akci, která dávala zapomenout na dosavadní neúspěchy plzeňských a přímo si řekla o nominaci do ankety o zlatou přilbu, zvýšil vedení na 2 : 0 Josef Straka. Andrašovský nejprve obešel Pavla Selingera a poté těsně vedle nevěřícího obránce Petra Jurečky, který bezmocně ležel na zemi, přihrál milimetrovou přihrávkou za sebe Josefu Strakovi, který udělal Trvajovi nádherný blafák do forhendu.

Vítkovičtí nastoupili do druhé třetiny s jasnou snahou po vyrovnání. Hned v první minutě řešil dnes vynikající Libor Barta nebezpečnou situaci zalehnutím kotouče. Plzeňská obrana chvílemi nevěděla kam dříve skočit a snahu hostí po korigování výsledku ještě umocnil svým vyloučením ve třetí minutě Pavel Vostřák. Očekávaný drtivý tlak Vítkovic se ale nedostavil a naopak hráči Plzně zahrozili dvěma rychlými brejky. Především druhá akce, kterou založil a zakončoval Petr Kořínek, svoji jednoduchostí a hokejovou krásou po gólu přímo volala.
Domácí ve druhé pětiminutovce druhé třetiny povzbuzeni neúspěšnou přesilovkou Vítkovic srovnali hru. Hrál se divácky přitažlivý, rychlý hokej. Kdy šance střídala šanci na obou stranách a brankáři dávali vyniknout svému umění. Především Libor Barta dokázal svými zákroky podržet domácí obranu, za což se mu i obecenstvo odvděčilo skandováním jeho jména.
Ve třicáté druhé minutě byl po zbytečném hákování vyloučen Petr Kořínek. Vítkovičtí přesilovou hru neodehráli vůbec dobře a přes plzeňskou obranu se nedokázali vůbec prosadit do útočného pásma, natož ohrozit domácí svatyni.
V těchto chvílích si vybral svoji chvilku i hlavní rozhodčí Souček, který po několika nepřesnostech ve svém rozhodování vyloučil v třiatřicáté minutě vítkovického Daniela Zápotočného na dvě minuty za nesportovní chování. Ani jedno mužstvo nedokázalo svoji početní převahu využít a skóre se neměnilo. Další plzeňská přesilovka přišla v šestatřicáté minutě, po faulu vítkovického Luďka Krayzela, jehož chvíle do konce utkání ještě přišla, na pronikajícího Ivana Vlčka. V závěru této přesilové hry stálo při Jiřím Trvajovi štěstí a tyč jeho svatyně.
Blížící se konec druhé třetiny se nesl ve znamení sílícího tlaku hostujícího celku, když Libor Barta chvílemi doslova čaroval a na nedostatek práce v těchto momentech si rozhodně nemohl stěžovat. Zvláště pak po průniku a tvrdě střele Davida Moravce oněmělo plzeňské publikum hrůzou, když puk propadl Bartovými betony zůstal stát v brankovišti. I tuto situaci Libor Barta vyřešil a puk před dotírajícími vítkovickými hráči zalehl. Hráči obou mužstev odcházeli po druhé třetině do šaten za stavu 2 : 0 pro domácí.

Ve dvaačtyřicáté minutě zahrozil opět vítkovický Roman Kaděra, jehož dělovka rozezvonila tyčku plzeňské branky. Na druhé straně musel vítkovický brankář odvracet nebezpečí vzniklé z plzeňského závaru před jeho brankou a vzápětí likvidovat nahození Pavla Vostřáka z pravé strany. Ve čtyřiačtyřicáté minutě se opět blýskl nádhernou hokejovou akcí útok vedený Petrem Kořínkem. K dokonalosti chybělo pouze přesné zakončení. Obě mužstva předváděli rychlý kombinační hokej, ale na konci každé akce stali výteční brankáři soupeře. Husarský kousek se povedl Michalu Dvořákovi, když se šarmem ostříleného mazáka čistě tělem zastavil startujícího Davida Moravce.
Osmačtyřicátá minuta přinesla hororový okamžik, když pronikajícího Jana Švíka zastavil naprosto zbytečným a hodně ošklivě vypadajícím faulem Luďek Krayzel. Za naražení na mantinel si vykoledoval pětiminutový trest a musel předčasně do sprch. Jan Švík zůstal po ohlušující ráně ležet na ledě a všem přítomným se vybavil tragický zákrok na Tomáše Zelenku. Naštěstí Jan Švík odjel na střídačku podpírán spoluhráči sám.
Začátek pětiminutové přesilovky Plzně byl poznamenán spoustou nepřesností a chyb v rozehrávce. Zajímavým okamžikem ve hře domácích byl moment, kdy se plzeňský hráč usadil za brankou hostí a poté chyběl v brankovišti, kam směřovala přihrávka jeho spoluhráčů. Když už se podařilo vítkovickou čtveřici uzamknout v jejím obranném pásmu, byla kombinace pomalá a většinou končila nepřesně.
Ve dvaapadesáté minutě byl za hru vysokou holí vyloučen na dvě minuty Josef Štraub a Plzni se naskytla osmatřiceti sekundová výhoda početní převahy 5 : 3 . V třiapadesáté minutě byl za krosček mířící na Sedlákův krk vyloučen David Moravec. Tento faul, který patřil také patřil do kategorie ošklivých, prodloužil domácím výhodu početní převahy 5 : 3. Ve čtyřiapadesáté minutě potrestal Vítkovice Petr Kořínek, který propálil vše, co mu stálo v cestě a upravil skóre na 3 : 0. Asistenci si připsal Josef Řezníček.
V pětapadesáté minutě o sobě dal opět vědět elitní plzeňský "V-útok" a Jozef Voskárr si připsal, po asistenci Milana Voláka a Martina Výborného, svůj druhý gól v utkání - 4 : 0. Následně plzeňští hráči začali myslet na ubránění výsledku a v šestapadesáté minutě Zbyněk Irgl prudkou střelou vsítil první gól Vítkovic - 4 : 1. Irgl se v extralize trefil téměř po dvou letech! Vítkovičtí po tomto gólu Plzeň opět zatlačili do jejího obranného pásma a snažili se zvýšeným tlakem donutit domácí obranu k chybám. V osmapadesáté minutě byl ještě za hru vysokou holí vyloučen Dušan Andrašovský, ale domácí již nedali Vítkovicím žádnou šanci ke skórování.
Tečku za utkáním napsalo v devětapadesáté minutě a pětapadesáté sekundě vyloučení Josefa Řezníčka a Josefa Štrauba po vzájemné strkanici za hrubost. Josef Štraub ještě obdržel osobní trest do konce utkání.
HC Keramika Plzeň získala své druhé vítězství v letošním ročníku extraligy.

František Černý (HC Keramika Plzeň): "Měli jsme výborný vstup do utkání, hráli jsme hokej, na který jsme v Plzni zvyklí. První třetina nám vyšla podle našich představ a vyhráli jsme ji 2 : 0. Ve druhé třetině bylo vidět, že se Vitkovice nechtějí tak snadno vzdát, zlepšili hru, ale nás podržel Libor Barta. Ve třetí třetině jsme hráli tak, abychom utkání dovedli do vítězného konce, přidali jsme dvě branky a v utkání zvítězili."

Alois Hadamczik (HC Vítkovice): "Plzeňské družstvo dnes mělo větší vůli po vítězství, což dokazuje i to, že první třetinu vyhrálo 2 : 0. Ve druhé třetině jsme přidali na důraze, ale spálili jsme spoustu šancí. V poslední třetině jsme podali nedisciplínovaný výkon. Celkově se mi utkání z naší strany vůbec nelíbilo a výkon některých hráčů budeme řešit."
Zeptali jsme se pana Hadamczika na jeho názor na zákrok, při kterém tuhla krev v žilách.
"Kdyby jste byl členem disciplinární komise, jakou sazbou by jste "ocenil" zákrok Luďka Krayzela?"
"Je jenom dobře, že zákrok vypadal hůře, než dopadl. Myslím, že nešlo o zákrok úmyslný, a že trest 5 minut plus do konce utkání postačuje. Kolikrát nesou na zákroku vinu i "poškození" hráči, kteří se třeba špatně postaví. Jak znám Luďka Krayzela, určitě v tom nebyl úmysl. Jak již jsem řekl, dnes zklamala disciplína."