Raketový nástup rozhodl utkání

Povzbuzeni vítězstvím v posledním mistrovském zápase a prolomením hrozivé série zápasů bez vítězství přijeli hokejisté Keramiky do nově rekonstruované haly v Českých Budějovicích. Hrstka domácích diváků si však asi premiéru domácích hokejistů představovala úplně jinak. V poslední době skvostná souhra Josefa Straky a Dušana Andrašovského, doplněná o výkonnostně rostoucího Michala Dvořáka dala jasně najevo, kdo bude na ledě pánem. Plzeň domácí přehrávala, ti hráli jakoby v křeči, často neuvěřitelné přihrávky směřovaly přes střední pásmo z holí domácích borců. Nespokojení diváci začali stadion předčasně opouštět. Skupinka fanoušků Keramiky Plzeň si naopak vítězství náležitě vychutnávala a provolávala slávu brankáři Liboru Bartovi, jedné z hokejových ozdob tohoto utkání.

Banes Motor České Budějovice - HC Škoda Plzeň

2:5
0:3, 1:0, 1:2

1. Josef Straka (Andrašovský, Vlček) - 0:1, 4. Josef Straka (Andrašovský, Barta) - 0:2, 6. Voskár (Volák) - 0:3, 24. Šimánek - 1:3, 47. Andrašovský (Josef Straka, Dvořák) - 1:4, 48. Brabenec (Sailer) - 2:4, 53. Sedlák (Kořínek, Vlček) - 2:5. Rozhodčí: Homola - Dvořák, Křivský Vyloučení: 4:9 Využití: 0:1 Střely: 37:42 Diváci: 1634

Banes Motor České Budějovice

Mařík (5. Kučera) - Čierny, Jindra, Nedoma, Zubíček, Suchánek, Vaněček, Krajíček - Rob, Brabenec, Bartoš, Štrba, Sailer, Brož, Novotný, Horák, Šimánek, Vondrka, Michálek, Hřebejk

Barta - Řezníček, Výborný, Hanzlík, Mazanec, Vlček, Dobrovolný - Sedlák, Kořínek, Duda - Vostřák (48. Michal Straka), Voskár, Volák - Andrašovský, Josef Straka, Dvořák

Ve spoře zaplněné hale, ve které se nechávala slyšet i skupinka plzeňských fanoušků prožili hráči Keramiky a jejich fanoušci začátek snů. Uběhlo pouhých 42 sekund od úvodního vhazování a souhra Josef Straka-Andrašovský přinesla opět své ovoce. První ranou na branku domácích dostal Josef Straka po přihrávce Andrašovského Plzeň do vedení, 1:0! Uběhly tři minuty, Josef Straka si opět souhru s Andrašovským zopakoval, 2:0! Kuriozitou je asistence brankáře Libora Barty u této branky. Dílo zkázy pro domácí dokonal Jozef Voskár, střelou zpoza obránce domácích vyhnal domácího explzeňského Michala Maříka z branky domácích, 3:0! Po něm nastoupil jeho náhradník Kučera, a musel čelit velkému tlaku Keramiků v první třetině, který přinesl mnoho střeleckých pokusů a samostatných nájezdů. Pro Budějovice byl raketový úvod Plzně zdrcující, prakticky na nic se v první třetině nezmohly. Velmi agilní byla dvojice Kořínek-Duda, několikrát se dostali do šance, Kořínek jen těsně tečoval prudkou přihrávku Dudy v 7. minutě vedle poloprázdné branky Kučery. Duda jen těsně promáchl o chvilku později ideální Kořínkovu přihrávku mezi kruhy. Do ojedinělého úniku dva na jednoho domácích hráčů se položil kapitán Řezníček a jakoukoli souhru obou domácích útočníků znemožnil. V polovině první třetiny zamkla Plzeň domácí v jejich obranném pásmu, Andrašovský prohodil puk po dvěma domácími obránci, Kučera jeho následný pokus kryl. Do brejku se ve 12. minutě dostal dokonce obránce Řezníček, ale neuspěl střelou mezi betony. Duda byl v podobné šanci, z otočky od modré střílel švihem Vostřák, Kučera jen reflexivně vyrazil. Ve 14. minutě hráli domácí přesilovku, ale ta podtrhla jejich bezmocnost. Jedinou jakousi šanci měl domácí Brož, jinak Plzni k přežití stačilo puk čtyřikrát vyhodit přes všechny čáry. Po návratu vyloučeného Davida Mazance se opět scénář zápasu vrátil do tradičních kolejí první třetiny. Další nápor přerušilo až opět vyloučení, tentokrát Andrašovského. Plzeň ovšem zaútočila jako první, opět Kořínek s Dudou, ale při první přesilovkové akci domácích poslal rozhodčí Homola za katr také Vlčka, Plzeň šla do třech. Budějovice tak měly možnost vrátit se do zápasu. Třikrát střílel Suchánek. Dvakrát jeho střelu vykryl obětavý Milan Volák! Poslední střela prosvištěla těsně vedle branky Plzně. Stoprocentní šanci měl Brož, ale Barta fantasticky vykryl. Důležité oslabení tedy Plzeň přestála bez úhony a do druhé třetiny vstupovala s třígólovým náskokem.

V druhé třetině se dal očekávat nápor domácích. A také přišel. Brabenec pálil hned v první minutě jen těsně vedle branky Plzně. Sedlák se poté obtáhl krásně kolem domácího obránce, ale v jízdě už nestihl puk dostatečně přizvednout. Ve 24. minutě přišel důležitý moment. Brabenec dostal ideální přihrávku přes celé kluziště, řítil se na Bartu, Vlček jej atakoval nedovoleně, přesto stačil Brabenec vystřelit. Gól nevsítil, ale rozhodčí Homola za Vlčků zákrok nařídil trestně střílení, které bezpečně proměnil bekhendovou střelou pod břevno Šimánek, 1:3! Domácí gól herně osvěžil, Plzeňáci naopak začali občas dělat chyby v obranné činnosti a nabízeli tak domácím šance. Novotný se ocitl sám před Bartou, ten jeho střelu vytlačil vyrážečkou mimo branku. Za pár vteřin to zkoušel i Rob, Barta však Plzeň jednoznačně podržel. Budějovice však nepřestávaly být aktivní, začaly lépe bruslit, zlepšily pohyb a byly mnohem aktivnější než v první třetině. Nápor domácích přerušil únikem Josef Straka, ale gól z toho nebyl. První trest střídačky dostala Keramika v polovině utkání. Špatné střídání šel „odsedět“ Duda. Plzeň se bránila statečně, přesilovku ukončil ještě před jejím řádným koncem Suchánek faulem na Hanzlíka. Řezníček při hře čtyři na čtyři vysunul Vostřáka, toho zahákoval Nedoma a byla z toho možnost pro Plzeň hrát přesilovku 5 na 3. Tu sehráli Keramici staticky. Vystřelil prakticky jen Vostřák, jinak zámek výraznější šance nepřinesl. Po návratu Suchánka se dostal právě jmenovaný hráč s Robem do úniku, a Rob jen těsně bombou minul levou tyč branky Libora Barty. Útočit se jal Vlček, bravurně se vyhnul nastavenému bodyčeku Petera Bartoše, ale tato hezká akce skončila posunutím branky domácího týmu. Druhý trest za špatné střídání Keramiky šel odpykat ve 37. minutě Jozef Voskár. Budějovičťí hráči ji opět sehráli spíše v křeči, Sedlák využil jejich chyby, a uspořil dobrých 20 vteřin. Druhou třetinu již žádná pohledná hokejová akce neozdobila a tak skončila vítězstvím domácích 1:0.

Ve třetí třetině měli domácí poslední možnost zápas otočit a náležitě se do toho „položili“. Z jejich ataku v první minutě vyplynulo vyloučení Josefa Straky. Střelecky to zkoušel jen Rob, z přesilovky pro domácí opět nic nebylo. Dokonalý kolotoč v obraně domácích roztočila řada Volák-Voskár-Vostřák. Volák nadvakrát nepropasíroval puk za záda Kučery. Budějovice kupily chybu na chybu. V 6. minutě se však opakovala stejná situace na druhé straně, smršť střel však většinou branku Libora Barty minuly. Kouzlit v obranném pásmu domácích začala dvojice Dvorák-Josef Straka. Dvořák si vybruslil před bránu, puk do branky nedostal. To se však povedlo u druhé tyčky stojícímu Dušanu Andrašovskému, 1:4! Gól však hosty paradoxně ukolébal. V čase 7:29 Budějovice kontrovaly. Sérii chyb v obranném pásmu Plzně potrestal bezchybným blafákem po přihrávce Sailera výborně hrající Kamil Brabenec, 2:4! Hra pak byla dost neurovnaná. Barta musel likvidovat až v 49. minutě pokus domácího obránce Vaněčka. Zajímavá změna se udála v sestavě Keramiky. Místo Vostřáka nastoupil Michal Straka. Autor druhého domácího gólu Brabenec odešel v 52. minutě na trestnou lavici. 19 vteřin stačilo Keramice, aby přesilovku využila. Vlček nahrál Kořínkovi, ten zase našel před brankou osamoceného Sedláka, který ranou po zemi zápas definitně rozhodl,2:5! Domácí diváci tento vývoj nesli těžce a mnozí již začali rekonstruovaný stadion opouštět. Při současném vyloučení Michala Straky a gómana Kučery, jehož trest odpykával Michálek se do šance dostal Andrašovský, najížděl sám, ale Kučera mu puk skvěle vypíchl holí, ještě než stačil útočník Keramiky cokoli vymslet. Zápas se poté již dohrával jen z povinnosti. Přišlo ještě vyloučení Michala Straky, ale ojedinělé střely Libor Barta pochytal, poslední velkou šanci měl domácí veterán Suchánek, ale zůstala nevyužita, a tak jako tak by nic nezměnila na prvních bodech, které Keramika vybojovala na hříštích soupeřů!