PLZ - SPA 5:2

PLZ - SPA 5:2 - Poslední domácí extraligový zápas v roce 2018 za tři body! Škoda porazila Spartu!

Plzeň - Druhý svátek vánoční se nesl ve znamení tradičního zápasu, indiáni v Home Monitoring Aréně přivítali tým HC Sparta Praha. Po prvních dvou třetinách pokaždé odcházela Škodovka do kabiny s vedením, po první o gól, po druhé o dva góly. Západočeši si nakonec došli pro výhru.

HC Škoda Plzeň - HC Sparta Praha

5:2
1:0, 2:1, 2:1

Branky a nahrávky: 14. Jan Kovář (Gulaš, L. Kaňák), 32. Gulaš (Indrák), 39. Kracík (Stach, Čerešňák), 44. V. Němec (Jan Kovář, Čerešňák), 60. Straka (Eberle) – 30. Klimek (Forman, Smejkal), 42. Pech (Forman, Smejkal). Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:2, 5:2.

7 436

Frodl (Miltchakov) – J. Kindl (A), Čerešňák, Allen, Jones, Vráblík, L. Kaňák, Pulpán – Indrák (A), Jan Kovář, Gulaš (C) – Stach, Kracík, Kratěna – V. Němec, Preisinger, D. Kindl – Straka, Kodýtek, Eberle

Machovský (Honzík) – Piskáček, Delisle, Blain, T. Pavelka, Tomáš Dvořák, de la Rose, Košťálek – Buchtele, P. Vrána (C), Kudrna – Smejkal, Klimek, Forman (A) – Kumstát, Pech (A), Rousek – Pšenička, Sill, Beran

Roman Vráblík 0 0 0 1 0

V duelu Plzně a Sparty si v první třetině připsali úvodní zajímavější šanci domácí indiáni. Modrobílí uzamkli svého soupeře v útočném pásmu, Roman Vráblík si pak našel puk u levého mantinelu a tvrdou bombou pozdravil rameno gólmana Machovského. Po vyloučení Jakuba Kindla si poté Sparta zahrála přesilovku, ve které nejprve Kratěna obětavě zblokoval ránu Pavelky, ten si při druhém pokusu od modré čáry popojel, poté rychle vypálil. Dominik Frodl předvedl zákrok lapačkou a vyznamenal se i o chvilku později, když nejprve zastavil střelu z úhlu, načež si poradil i s dorážkou Lukáše Klimka z bezprostřední blízkosti.

Sparta ve druhé půlce první třetině nejprve hrála v šesti, poté nepříjemně kolenem fauloval Sill, takže Pražané šli dokonce do tří. Během dvojnásobné přesilové hry pálil Milan Gulaš dvakrát těsně vedle, se svými dorážkami pak neuspěli ani Indrák s Kratěnou. Po dalším vyhraném buly se puk dostal přes Kaňáka znovu na Gulaše, ten si počkal a našel přesným pasem volného Jana Kováře, který bez potíží nasměroval kotouč do hostující brány. I Sparta si záhy zahráli přesilovku pět na tři. Pražský celek ji však nedokázal využít, Jan Košťálek sice svou bombou napálil tyčku, po něm dorážel ještě Pech, ale ani jeden z nich puk do sítě neprocpal. Po dvaceti minutách tedy vedla Plzeň 1:0.

I druhé třetina tradičního extraligového duelu byla nesmírně zajímavá, nejednalo se o žádné vánoční vybruslování. Po urputném boji, kdy se ani jeden tým nemohl dostat do pořádné šance, se musel znovu zaskvět domácí gólman Dominik Frodl, který reflexivně lapil pěknou střelu, tu na jeho bránu vyslal Buchtele. V polovině utkání už však domácí gólman inkasoval, Spartě se podařilo srovnat stav zápasu na 1:1. Miroslav Forman si sjel s pukem za plzeňskou klec, rychle ho utajenou přihrávkou poslal ne levý kruh, kde si kotouč našel Lukáš Klimek. Útočník týmu z hlavního města odrazil svou ránu od břevno, puk zapadl přesně za brankovou čáru.

Jenže inkasovaný gól nakopl hlavně indiány. Ti se nechtěli s remízovým stavem utkání smířit, a tak se ihned vrhli do útočení. Když to nešlo kombinacemi, vytasili se indiáni s poctivou hrubou silou, která přinesla ovoce. Kovář nahodil puk před bránu pro Indráka, jenž zabojoval a dostal se k zakončení. To ještě Machovský vyrazil, leč jako první se ke kotouči dostal kapitán Plzně Milan Gulaš, ten ho doklepl do sítě. V následující přesilové hře tentýž hráč jedovatou ranou, kterou hostující gólman vůbec neviděl, napálil tyčku. Velký tlak měli Západočeši i po skončení početní výhody. Stach přihrál mezi rozhozené bránící hráče Sparty puk na Jaroslava Kracíka, který rychle vystřelil a jeho tečovaný pokus skončil pod břevnem. Po čtyřiceti minutách tedy vedla Plzeň 3:1.

Do třetí třetiny vstoupili lépe hostující hokejisté. Miroslav Forman opět rozdával přihrávky, v tomto případě přesným pasem oslovil Lukáše Pecha, který rychle dokázal snížit na 2:3. Poté to začalo na ledě jiskřit, hráči pražského celku přitvrdili, což si nenechal líbit kapitán Milan Gulaš, jenž po rozmíšce s Dvořákem putoval na trestnou lavici, stejně jako jeho soupeř. O pár sekund později dostal menší trest i hostující Smejkal, takže Západočeši mohli zahrát přesilovku čtyři na tři. A tu ihned využili. Jan Kovář z pravé strany přihrál naprosto přesně na Vojtěcha Němce, kterou střelou z voleje zvýšil na 4:2 pro Škodu.

Sparta poté měla problémy s disciplínou i nadále, hostující hráči za nedovolené zákroky často mířili na trestnou lavici, takže indiáni mohli v poklidu držet získaný náskok, případně se ho pokoušet ještě zvýšit. To se jim nepovedlo, modrobílí si však velmi zkušeně vedení o dva góly hlídali. Sparta minutu a půl před koncem základní hrací doby odvolal Matěje Machovského na střídačku, hosté to zkusili se šesti hráči v poli. 15 sekund před koncem utkání uzavřel skóre na 5:2 Petr Straka.

Jiří Hanzlík (HC Škoda Plzeň): “Dvě třetiny jsme nebyli lepším týmem. Sparta hrála výborně. My z duelu dnes vytěžili maximum. Využili jsme přesilové hry, hosté ne. Třetí část jsme již odehráli velmi dobře. Trochu se nám vrací úvod sezóny, kdy jsme v nějakých zápasech byli lepší, ale nedávali jsme góly. Chtěl bych poděkovat fanouškům, atmosféra mi připomněla staré dobré časy tady na zimáku, kdy bylo neustále vyprodáno.”

Uwe Krupp (HC Sparta Praha): “Za prvé bych chtěl domácím poblahopřát k zisku všech bodů. První třetinu se hrál rychlý a vyrovnaný hokej. Rozhodl gól na 3:1 a je to odraz minulých zápasů, kdy hrajeme dobře, ale soupeř nás zlomí brankou v tu nejnevhodnější dobu. Nyní jsme sice vypadli z desítky, ale vrací se nám řada zraněných hráčů a věřím, že postupem času budeme tabulkou stoupat tam, kam si všichni přejeme.”