Boj se šťastným koncem

Důležitý boj svedla Keramika Plzeň v 21. kole na ledě Vagnerplastu Kladno. Zápas byl důležitý z mnoha pohledů. Nebyla to jen hra o psychickou a herní pohodu, ale také o naznačení dalších ambicí obou celků. Prohra by keramiky vzdálila od příček první osmičky a naopak přiblížila poslednímu místu. Naštěstí se tak nestalo a Plzeňané udrželi krok s týmy, které reálně bojují o účast ve vyřazovacích bojích. S nadsázkou lze říci, že na to stačily čtyři minuty poslední třetiny, souhra Brabenec-Duda, Sedlákova rána v přesilové hře a slalom Krátošky, aby se z šatny hostů mohly po zápase ozývat vítězné výkřiky a aby fanoušci Plzně nadšeně aplaudovali svým borcům.

Rytíři Kladno - HC Škoda Plzeň

1:3
0:0, 1:0, 0:3

35. Skuhravý (R. Kysela, D. Patera) - 1:0, 41. Duda (Brabenec) - 1:1, 42. Z Sedlák (J. Hanzlík, M. Straka), 44. Krátoška 1:3. Rozhodčí: Dvořák - Český, Kostka Vyloučení: 6:5, využití: 0:1, Diváci: 2749, Střely: 39:44

Orct - Zeman, Dlouhý, Boháček, Hájek, Skuhrovec, D. Patera, Kříž, Švec - M. Havel, Gardoň, Klimt - L. Svoboda, Plekanec, L. Vlček - R. Kysela, Skuhravý, Horna - Ilbl, Hořava, P. Sedlák

Barta - Výborný, Řezníček, Mazanec, I. Vlček, J. Hanzlík, Veber - Dvořák, J. Straka, Andrašovský - Vostřák, Krátoška, Brabenec - Švík, M. Straka, Z. Sedlák - Koreis, Voskár, Duda

Zápas začalo lépe domácí Kladno a hned v první minutě se k dorážce Bartou odraženého puku tlačil Plekanec. Před prázdnou brankou mu však puk utekl. Při útočném snažení Keramiky zachyboval na modré čáře Hanzlík, nájezd dvou domácích na jednoho obránce Keramiky zakončil Kysela střelou, kterou Barta nadvakrát zneškodnil. První solidní střelu na Orcta vypálil Výborný, ale prosvištěla jen kolem levého horního rohu branky domácích. Další situaci dva na jednoho řešil nepříjemnou střelou Geffert. Ladislav Vlček pak protřepal boční síťkou branky Barty. Kladno bylo aktivnější, keramici naopak chybovali v obraně, a tak o nebezpečné situace nebyla nouze. Kysela v šesté minutě nedovoleně bránil pronikajícího útočníka Plzně a keramici mohli v přesilovce přerušit tlak domácích. Do prázdné branky nestačil dorazit puk Josef Straka, pěkně se "na pětníku" uvolnil v útočném pásmu Duda, ale švihem branku Orcta přestřelil. Přesilovka keramiky přeci jen trochu rozehřála a probudila ke větší aktivitě, ale těžko řešitelným problémem v první třetině byl přechod přes zahuštěné střední pásmo. Ojedinělé individuální průniky končily na obou stranách na hokejkách obránců. Do konce třetiny diváky spíše bolely oči, a nevylěčily je ani šance Voskára a na druhé straně Svobody, obojí v 18. minutě. Délka tohoto odstavce jasně dokumentuje dění na ledě, k vidění toho opravdu moc nebylo.

Druhou třetinu otevřel střelou zpoza obránce Andrašovský, ale puk minul pravou tyčku branky domácích. Ti z počátku Plzeň zatlačili, zazněla dokonce boční tyčka Bartovy branky. Vostřák kontroval svým klasickým průnikem, vyrobil závar před brankou, ale Řezníček a Michal Straka puk do branky neprotlačili, navíc rozhodčí pískal postavení útočícího hráče v brankovišti. K výbornému výkonu se rozhrávající útok Michala Straky pak zamotal hlavu domácím hráčům v jejich obranném pásmu, ale všechno se omezilo pouze na náznaky šancí. Explzeňan Klimt z protiútoku najížděl na Bartu a v plné rychlosti vypálil puk, který Barta jen se štěstím vytěsnil mimo branku. Mladík v dresu domácích slavného jména, Patera, se také podobně rozjel do úniku, zastavila jej až hokejka Hanzlíka, který za to šel pykat na trestou lavici. V pro Plzeň nebezpečné situaci 3 útočníků na jednoho obránce se ocitli domácí, ale fantastickým zákrokem jim obránce keramiky šanci překazil, a poslal tak do úniku Michala Straku a Sedláka, který byl faulován a síly na ledě se srovnaly. Hra dostala spád, byla živější s rychlejším bruslením. Krátoška při hře 4 na 4 vyhrál vhazování pro Brabence, který střelou provětral Orcta, Barta zase rozštěpem krásně ukryl v lapačce střelu Patery. Plzeň ale přesto přebrala otěže zápasu, další střela Výborného jen trefila domácího brankáře, který nic neviděl. Útoky Aleše Krátošky a Josefa Straky s domácími chvílemi zle zatáčeli, ale vše končilo náznakem šance nebo nedůslednou střelou. Vítr jménem David Mazanec zastavil na vlastní modré Ladislav Vlček jen za cenu faulu. Přesilovka se keramikům nedařila, jedinou solidní střelu vyslal Hanzlík. Při plném počtu mužů na ledě se před Orcta proháčkoval Josef Straka, ale jeho střelu opět zblokovali obránci. V této fázi zápasu Kladno hrozilo jen ojedinělými útoky, ale po jednom z nich se dostalo do vedení. Skuhravý nabral rychlost, projel kolem obránce keramiky, natlačil se před Bartu a střelou nad levé rameno poslal domácí do vedení, 1:0! Ke vší pohromě byl ještě po vhazování vyloučen Veber, situace nebyla zrovna řůžová. Kladno však nic nevymyslelo, pouze Plekanec se dostal před Bartu, ale jeho pokus pozorný brankář chytil. Ještě v oslabení střílel Hanzlík zápěstím od modré a trefil břevno branky Orcta. V poslední minutě se ještě Brabenec řítil sám na Orcta, ale rozvlnil jen boční síťku. Vostřák hledal pár sekund před sirénou skulinku v brance Orcta, ale taky neuspěl a tak šli domácí do poslední třetiny s jednobrankovým vedením.

Plzeňští trenéři stáhli v poslední třetinu hru na tři pětky. A hned v první minutě (resp. 47. sekundě) přineslo snažení keramiků své ovoce. Kamil Brabenec se probil do útočného pásma a jeho akci zakončil "vyrovnávající" střelou Radek Duda, 1:1! Šanci otočit zápas dostali keramici v zápětí při vyloučení Skuhravého. A stalo se! Rána, kterou vyslal Zděněk Sedlák z levé strany, skončila tam, kde si ji početný tábor fanoušků Keramiky přál, v síti brankáře Orcta, 1:2! Za chvíli se v situaci dva na jednoho ocitli Josef Straka s Dudou, druhý jmenovaný razantním švihem jen těsně minul branku. Krásnou individuální akcí se do útočného pásma dostal Brabenec, po něm se k puku dostal Aleš Krátoška, který svoji krasojízdu obranným pásmem domácích zakončil nenápadnou střelou, 1:3! Dokonalé K.O. pro domácí hráče, ale i fanoušky. Ti se většinu zbývajícího času ozývali pouze pískotem. Zato v táboře hostí bylo veselo, na střídačce i v hledišti. Plzeň jednoznačně převzala otěže zápasu a konečně snad keramici ukázali, co dokážou hrát za hokej! Po pasu Vlčka se na Orcta řítil Michal Straka, ale vedení Keramiky nezvýšil. Barta hru Plzeňanů jistil spolehlivým a pozorným výkonem, kryl všechny puky, které se dosti často více než záhadně odrážely od mantinelů kladenského zimního stadionu. V 50. minutě Kladno dostalo šanci se vrátit do zápasu, za napadení byl vyloučen Výborný. Poslední světlá chvilka hry Kladna však gólem neskončila. Kladno zamklo Plzeň do zámku, ale střely často až hazardním způsobem vykrývali obětavě obránci a poslední střelu symbolicky ukryl v lapačce Barta. Plzeň se dokázala osvobodit až po minutě a půl, ale Mazanec pět sekund před koncem přesilovky hrál nebezpečně vysokou holí a přesilovka Kladna mohla pokračovat. Další explzeňan v dresu Kladna, Ondřej Kříž, vyslal tvrdou střelu, která Bartovi vypadla, ale dorážejícího obránce již obránci zblokovali. Při hře pět na pět Plzeň v pohodě s domácími bruslila a do nebezpečných akcí je nepouštěla. Jednu z posledních střel vyslal na Bartu v 55. minutě Patera. O minutu později provětral Orcta střelou zpoza obránce Vostřák, ale pak přišel asi poslední hřebíček do rakve naděje bodového zisku Kladna. Hájek byl vyloučen za držení a Plzeň tak dvě minuty držela domácí daleko od své brány, ale branku nevsítila. Neujala se žádná ze střel ani krásná souhra Brabenec-Vostřák. V poslední minutě útok Michala Straky vyšachoval domácí obranu, ale Michal Straka puk do prázdné branky již dorazit nestihl. Do konce zápasu viděli diváci už jen oboustranné vyloučení, které již nic nemohlo změnit na cenném tříbodovém zisku Keramiky, který byl hráči náležitě oslaven s fanoušky.