Naději vystřídala beznaděj

Slibovaný úvodní nápor ze strany plzeňských hokejistů se nekonal. Naopak to byli hosté z Pardubic, kteří vzali z počátku zápasu otěže do svých rukou. Plzeň se dlouho nemohla najít, špatně bruslila a v pásmu soupeře si počínala bezradně. Zlom nastal až v polovině druhé třetiny, kdy se Keramice povedlo postupně srovnat hru i skóre. Konec třetí třetiny ji však opět nezastihl v nejlepší pohodě, když se vlastní nedůsledností před brankou připravila o extraligové body.

Dále čtětě:Online ze zápasu, ohlasy a článek o atmosféře na plzeňském zimním stadionu.

HC Škoda Plzeň - HC Dynamo Pardubice

2:3
0:0, 1:1, 1:2

37. Mazanec (Řezníček), 41. Dvořák (Andrašovský, J. Straka) - 24. Lubina (T. Blažek, A. Novotný), 45. S. Procházka (D. Pospíšil, M. Duben), 59. Rolínek (D. Pospíšil, S. Procházka). Rozhodčí: Bolina - Hauser, Sichrovský. Vyloučení: 10:8, navíc M. Sýkora (Pardubice) 5 min a do konce. Využití: 1:2. Diváci: 6714

Barta - Výborný, Řezníček, Mazanec, I. Vlček, Jiří Hanzlík, Veber - Dvořák, J. Straka, Andrašovský - Vostřák, Krátoška, Brabenec - Švík, M. Straka, Sedlák - Duda, Voskár, Volák.

HC Dynamo Pardubice

A. Svoboda - Vyhlídal, Pácal, M. Sýkora (5. A. Novotný), Mudroch, M. Duben, Malinský - Tvrdík, Janecký, Mikeska - J. Kudrna, T. Blažek, Lubina - Rolínek, D. Pospíšil, S. Procházka

Utkání Plzně s Pardubicemi předcházel slavnostní začátek, když domácím hokejistům Kamilu Brabencovi a Liboru Bartovi byly předány zlaté přilby, udělované za nejhezčí hokejové akce měsíce.

Do samotného zápasu nastoupili domácí hokejisté sice se čtyřmi útoky a cílem vyhrát, avšak aktivita byla spíše od počátku na hokejkách lehce bruslících pardubických hráčů. Ti se velmi rychle dostali do potřebného tempa, k čemuž jim pomohla i přesilová hra ze začátku třetí minuty. Plzeňské do hry dostala až nedisciplinovanost Michala Sýkory, který nejprve seknul Josefa Straku, aby jej o chvíli později krosčekem poslal podruhé k zemi. Toto extempore ohodnotil rozhodčí Bolina 2+5 trestnými minutami a navíc poslal pardubického obránce pod sprchy. Keramika však v následných sedmi minutách předvedla, že přesilové hry rozhodně nejsou její výhodou. Opět se opakovaly staré chyby. Neschopnost dostat se rychle do pásma, usadit se v něm a dostat soupeře pod tlak. Za zmínku stojí snad jen Vostřákova teč Mazancova nahození a následný závar. Pět sekund před koncem početní výhody to naopak mohli být hosté, kteří mohli jít do vedení, když Lubinovu ránu Barta jen s námahou vyrazil. Nutno podotknout, že šanci Lubiny předcházela minela trápícího se Michala Straky. O pár sekund později se hosté opět připomněli, když si Rolínek elegantně na útočné modré obhodil Řezníčka a řítil se sám na Bartu. Naštěstí pro Plzeň neměl již čas a sílu přesně zacílit. Ve čtrnácté minutě pro jistotu plzeňská obrana zapomněla na Mikesku, který se ocitl tváří tvář Bartovi, ve výhodné pozici však nedal. Po této šanci však hra upadla do průměru, přibilo osobních soubojů a vyloučených. Puk se dostával před branku jen ojediněle, spíše se bojovalo v rozích a při mantinelu. Proto se také obě mužstva vydala do šaten za bezbrankového stavu.

Druhou třetinu začala aktivněji Plzeň, když se ve velké šanci ocitl Josef Straka, ale ani nadvakrát Adama Svobodu v brance Pardubic nepřekonal. V polovině dvacáté třetí minuty byl vyloučen Voskár za držení a hostům se naskytla šance početní výhody. V ní pak domácím ukázali, jak se přesilové hry hrají. Lubina si z pozice falešného obránce najel před branku na Blažkovu přihrávku z rohu kluziště a bombou pod víko nedal Bartovi šanci. O čtyři minuty později měli i domácí borci výhodu přesilové hry, ale opět s ní naložili prachbídně. V polovině druhé třetiny zabojoval u mantinelu Josef Straka, našel volného Výborného, ale ani ten recept na jistého Svobodu nenašel. Tato šance však vlila do plzeňských hráčů novou sílu. Najednou jich bylo plné hřiště, začali bruslit a hra se vyrovnala. Šance, které si Keramika vypracovala, však zůstávali nevyužity. Ve třicáté čtvrté minutě se octil sám před Svobodou Švík, ale nedokázal dopravit puk za jeho záda. O chvíli později roztočila kolotoč před pardubickým gólmanem první řada, efekt to však mělo nulový. Zakřičet gól si mohlo plzeňské publikum až v minutě třicáté sedmé, když střelou od modré překvapil Svobodu Mazanec. Hosté sice reklamovali hru Plzně v šesti, a nutno poznamenat, že oprávněně, ale rozhodčí Bolina svůj verdikt již nezměnil. Poslední šanci druhé třetiny měl Josef Straka, který se proháčkoval až mezi kruhy, jeho následná střela však skončila jen v lapačce Adama Svobody. Před odchodem do šaten byl ještě vyloučen za faul loktem pardubický Kudrna.

Třetí třetina začala pro Plzeň skvěle, když se při přesilové hře ve skrumáži před brankou nejlépe orientoval Michal Dvořák a poslal Keramiku do vedení. Následně však byl vyloučen na čtyři minuty Krátoška a Plzeňané se dostali pod tlak Pardubic. Nejprve se v obrovské šanci ocitl Rolínek, který ztroskotal na Bartovi. O pár sekund později pálil Novotný těsně nad. V tu chvíli plzeňské naděje držel výtečnými zákroky Libor Barta. Avšak ani on již nestačil na bombu Procházky po závaru před plzeňskou svatyní. To běžela čtyřicátá pátá minuta. O čtyři minuty později vystrašil plzeňský stadion Kudrna, který si po křídle nabruslil do pásma a jedovatou ranou jen lehce minul. V zápětí mohl strhnout vedení na plzeňskou stranu první útok Keramiky, Josefovi Strakovi však v rozhodujícím momentu nesedl kotouč. V tu chvíli se hrál v Plzni výborný hokej. Šance střídala šanci. Tu jednu z největších měl Mikeska, který se prokličkoval až před Bartu. Plzeň odpověděla tutovkou Švíka. Oba brankáři však byli na místě. Když už vše směřovalo k remíze, připomněl se plzeňskému publiku David Pospíšil. Svým typickým způsobem udržel za brankou při mantinelu kotouč, ač obtěžován Josefem Strakou vybruslil před branku, kde puk posunul na volného Rolínka, pro kterého již nebyl problém skórovat. Následná snaha o vyrovnání již své ovoce nepřinesla, a to ani když domácí odvolali brankáře. Nevětší šanci na srovnání měl na holi Vostřák, ale z kroku trefil jen lapačku brankáře Svobody.

Richard Farda (Plzeň): "S výkonem hráčů jsem spokojen. Byli jsme však velice nervózní, z čehož plynula naše špatná koncovka, která znamenala ztrátu ligových bodů."

Josef Paleček (Pardubice): "Bylo to kvalitní utkání, rychlé a tvrdé, my jsme si přijeli pro bod a se štěstím jsme odvezli tři."