Vítkovičtí body odevzdali sami

Plzeňští hokejisté vyhráli ve Vítkovicích 3:1 a právě na tento tým, který po dnešním kole uzavírá osmičku týmů pro play off, ztrácí už jen tři body. Největší měrou se na druhé výhře v řadě podílel Josef Straka, nejproduktivnější hráč Plzně. Byl u všech tří gólů a v kanadském bodování extraligy se už prokousal do první desítky s jedenácti přímými zásahy a třinácti gólovými nahrávkami.

HC Vítkovice Ridera - HC Škoda Plzeň

1:3
0:0, 0:1, 1:2

44. Jurečka (Melenovský) - 35. Dvořák (J. Straka, Řezníček), 48. J. Straka (Řezníček, Mazanec), 60. Volák (J. Straka)

HC Vítkovice Ridera

Trvaj - Škuta, Galvas, Jurečka, Zápotočný (11. Výtisk), Philipp, Seman - Melenovský, Burger, Moravec - Kaděra, I. Padělek, Selingr - M. Tomášek, Štraub, Pavelek - od 33. minuty navíc Irgl, A. Padělek, Ivan

Barta - Výborný, Řezníček, Mazanec, I. Vlček, Jiří Hanzlík, Veber - Dvořák, J. Straka, Andrašovský - Vostřák, Krátoška, Brabenec - Duda, M. Straka, Z. Sedlák - Topol, Voskár, Volák

Plzeňští hokejisté vyhráli ve Vítkovicích 3:1 a právě na tento tým, který uzavírá osmičku pro play off, ztrácí už jen tři body. Největší měrou se na druhé výhře v řadě podílel Josef Straka, nejproduktivnější hráč Plzně. Byl u všech tří gólů a v kanadském bodování extraligy se už prokousal do první desítky.

Ve vítkovické hale se na první gól utkání muselo čekat více než půl zápasu. Do té doby ovládali led brankáři, hlavně se činil gólman reprezentace Jiří Trvaj. V první třetině se štěstím zmařil stoprocentní šanci Josefa Straky, potom vychytal nájezd dvojice Dvořák - Andrašovský, poradil si i s tečovanou bombou Řezníčka. Na střely vyhrála v první třetině Plzeň 10:6, ale stav byl stále bezgólový. Vítkovičtí dostali v minulém kole od Sparty krutý příděl 1:8 a nechtěli, aby se něco podobného opakovalo i v tomto zápase. Navíc: domácí už pět zápasů čekají na výhru v základní hrací době.

Ve 35. minutě napřáhl v mezikruží Michal Dvořák a dostal hosty do vedení. Byl to jeho čtvrtý gól sezóny, druhý na ledě soupeře. Na všechny letošní góly Dvořákovi přihrával Josef Straka a stejně tomu bylo i při této situaci. Domácí diváci na své hráče pískali, po gólu se na stadiónu rozlehlo mrtvolné ticho. Tak málo diváků jako na tomto zápase - 3608 - v této sezóně ve Vítkovicích ještě nebylo. "Naše hra doma a venku je rozdílná jako den a noc," říkal po utkání trenér Vítkovic Alois Hadamczik, "Znovu jsme hráli bez pohybu a tím jsme hostům usnadnili pozici."

Ve 43. minutě zahákoval Andrašovský Moravce a domácí z následující přesilovky vyrovnali. Melenovský přihrál na modrou Jurečkovi, ten si popojel a vše před sebou propálil - 1:1. Jenže za tři a půl minuty vyrazil k dalšímu brejku Josef Straka. Rozpohyboval brankáře Trvaje a puk mu mezi betony poslal do branky - 2:1 pro Plzeň. Tento gól se nakonec ukázal jako vítězný. Plzeň v této sezóně vyhrála devátý zápas a čtvrtý vítězný gól dal právě Josef Straka. Ten je v současnosti na devátém místě v extraligové produktivitě. Vstřelil 11 gólů a k tomu přidal 13 nahrávek.

Svěřenci trenéra Fardy zápas dovedli v pohodě k vítězství. Ostravané se minutu a půl před koncem odhodlali k přesilové hře, ale na Libora Bartu za tu dobu nevystřeli ani jednou. V zápase si tak "pardubická půjčka" připsala dvacet zásahů a v plzeňském dresu se dočkala osmého vítězství. Osm vteřin před závěrečnou sirénou završil zmar domácích Milan Volák střelou do prázdné branky - 1:3. Mimochodem: pro Plzeň to byl první gól při závěrečné hře bez na brankáře, a to ať se k power play odhodlal soupeř nebo Plzeň.

Trenér Farda se tak za čtyři zápasy na plzeňské lavičce dočkal druhého vítězství, obě zbývající prohry byly o jeden gól. "Jsem velmi spokojen, protože zápas jsme měli prakticky od začátku pod kontrolou," říkal po zápase, "Přesto z těch šancí, které jsme si vypracovali, měly být víc než dva góly."

Alois Hadamczik (Vítkovice): "Naše hra doma a venku je rozdílná jako den a noc, což je dost zarážející. Znovu jsme hráli bez pohybu, špatně bruslili, a tím jsme hostům usnadnili pozici. Jejich těsná obrana soupeře nás navíc nepustila do mnoha střeleckých příležitostí. Výsledkem i výkonem jsem hodně zklamán."

Richard Farda (Plzeň): "Jsem velmi spokojen, neboť zápas jsme prakticky od začátku měli pod kontrolou. Dobře jsme vykryli střední pásmo a vyráželi do brejků. Přesto z těch šancí, které jsme si vypracovali, měly být víc než dva góly. Naši střelci se však probouzejí pomalu. Hráčům musím poděkovat za úsilí a snahu."