Barta vychytal podruhé nulu

Na domácím stadionu přivítala dosud desátá Plzeň svého souseda v tabulce, tým Českých Budějovic. Bylo jasné, že pokud se podaří vyhrát, posune se Keramika alespoň o jednu příčku kupředu. V případě prohry se ale mohli keramici ocitnout i na nehezkém předposledním místě. Za zvuků Straussovy hudby na led ztemnělého, prskavkami osvíceného stadionu vyjeli domácí hokejisté. Na druhé straně barikády se vedle již dlouholetého explzeňáka Michala Maříka objevil letos poprvé Petr Kořínek.

HC Škoda Plzeň - Banes Motor České Budějovice

3:0
2:0, 1:0, 0:0

7. Mazanec (Topol), 14. Vlček (Dvořák), 26. Sedlák (Vlček) Rozhodčí: Husička - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 5:3. Využití: 1:0. Diváci: 6786.

Barta - Řezníček, Výborný, Vlček, Mazanec, Veber, Hanzlík – Sedlák, Michal Straka, Duda – Andrašovský, Josef Straka, Dvořák – Brabenec, Krátoška, Vostřák - Volák, Voskár, Topol

Banes Motor České Budějovice

Mařík - Vaněček, Čierny, Zubíček, Nedoma, Jindra, Suchánek - Štrba, Kořínek, Sailer - Bartoš, Horák, Rob - Šimánek, Novotný, Brož

Po dvou výhrách v minulých zápasech nastoupila Plzeň do zápasu s chutí a hned ve třetí minutě to demonstrovali Maříkovi Josef Straka a Dušan Andrašovský. Pak však snahy Plzně na dvě minuty přibrzdilo Výborného podražení Kořínka a Plzeň se musela bránit. Během přesilovky se však České Budějovice ani nedokázaly usadit v útočném pásmu a jejich první šance na změnu skóre přišla až ve hře pět na pět, kdy střílel nebezpečně Novotný. Dál už ale převzali režii zápasu do svých rukou domácí a v šesté minutě nejprve Krátoška a pak třikrát za sebou Sedlák vyzkoušeli Maříka. Ujala se ale až akce čtvrtého útoku, když z rohu kluziště nahrál Miloslav Topol na modrou na Davida Mazance a ten s mírným přispěním Maříkovy lapačky doručil puk do horního růžku budějovické branky. Oba týmy pak začaly lépe bránit a dobré tři minuty se nemohl ani jeden z nich dostat přes soupeřovu modrou čáru. V polovině první třetiny nejprve Sailer přestřelil plzeňskou branku a následně Vostřák dvakrát vylekal Maříka. Plzeň kontrolovala hru a často střílela. Ve čtrnácté minutě se nejprve nepodařilo puk za Maříkova záda protlačit ani Josefu Strakovi, ani Michalu Dvořákovi, a hned po vyhrané buly ze stejného místa jako při prvním gólu pálil David Mazanec do brankářské masky. Po dalším vyhraném vhazování ale udržel Dvořák puk v rohu kluziště, odkud se mu v pravou chvíli podařilo ideální přihrávkou najít z druhé vlny najíždějícího Vlčka a ten puk propasíroval pod Maříkovými betony. Skóre se hned z následující akce pokusil zkorigovat Vlčkův pronásledovatel v počtu odehraných extraligových zápasů Rudolf Suchánek, ale jeho střela od modré rozezněla jen brankovou konstrukci. O další navýšení skóre se chtěli postarat v patnácté minutě Krátoška a v šestnácté Michal Straka, ale Mařík byl proti. Plzeň pak po Kořínkově vyloučení za filmování dostala šanci první přesilové hry, jenže už po pár vteřinách musel bezpečnostním faulem zastavovat akci soupeře Řezníček a počet mužů na ledě se znovu srovnal. Ve čtyřech zahrozil Novotný a po návratu všech vyloučených na led dvakrát předvedl své umění Robovi Libor Barta. V poslední minutě prvního dějství ještě dvakrát zasáhl proti střelám Čierného.

Hned na začátku druhé třetiny bylo jasné, že se České Budějovice po dvou gólech psychicky nepoložily. Do nebezpečného úniku se dostal Brož a David Mazanec musel tahat za záchrannou brzdu. Nabídnuté trestné střílení ale zcela trestuhodně zahodil Jiří Šimánek, který si nejprve položil brankáře a pak nedokázal z forhendu trefit přes Bartovy nohy nic jiného než břevno. Rána pak přišla opět na opačné straně. V polovině páté minuty byl vyloučen Rudolf Suchánek za držení hole a z přesilovky zvýšil po necelých čtyřiceti vteřinách Sedlák. Nejprve zkusil Maříkovu pozornost střelou z mezikruží a když se neujala, najel si znovu okolo mantinelu a našel volné místečko u Maříkovy pravé tyčky - 3:0. Plzni se třígólové vedení začalo líbit, a tak v následujících minutách jenom pozorně bránila střední pásmo s občasnými výpady k Maříkově bráně. Dvakrát se v krátkém intervalu nechal vyloučit Hanzlík, ale v početní převaze nešlo Českým Budějovicím dobývání plzeňské branky o moc lépe. Při druhém vyloučení pak srovnal síly na ledě Čierny sekerou na Krátošku. Z krátké plzeňské přesilovky stála za zmínku snad jen střela Michla Dvořáka (vyslaná asi na pátý pokus), která skončila jen těsně mimo bránu. Po návratu na led se ale začaly dít věci - Výborný si nevšiml Čierného, byl zezadu čistě poslán na led a jen zvolna se zvedal. Libor Barta měl v následujících minutách o něco víc práce a musel několikrát zasahovat - za zmínku stojí především Nedomova bomba od modré mezi betony. Konec třetiny ale opět patřil Keramice a zvýšit mohl Dvořák, který jen o pár milimetrů nedosáhl na přiklepnutí Josefa Straky před prázdnou bránu. Když se pak neujala ani střela Krátošky, dal se čtyřicet vteřin před koncem znovu vidět Petr Kořínek, jehož střelu přes obránce Libor Barta zlikvidoval betonem.

I do začátku třetí části hry nastoupili aktivněji hosté a ve druhé minutě zkoušel pozornost Libora Barty znovu Kořínek. V následujících minutách se ale hra značně rozkouskovala a oba týmy měly velké potíže jen převézt puk přes střední pásmo. Obranná hra obou týmů lehce polevila až po polovině třetiny, kdy se ke střele nejprve dostal od modré Nedoma a na druhé straně sklouzl puk po ideálním pasu Josefa Straky z hole Michalu Dvořákovi. Pozornost Michala Maříka pak zkoušeli ještě Krátoška a nadvakrát Vostřák. V následujících minutách bylo na Plzni znát, že spíše než o zvýšení skóre půjde do konce zápasu o udržení druhé Bartovy nuly. Domácí svědomitě bránili a jen občas zahrozili z rychlých protiútoků. Zvýšit se pokoušeli Vostřák, Krátoška, Mazanec i Michal Straka, ale marně. Poslední pokus zkazit Bartovi čisté skóre učinily České Budějovice v polovině devatenácté minuty poslední části, ale Libor Barta skryl puk ve své lapačce. Téměř 7000 diváků tak mohlo začít oslavovat třetí vítězství Plzně v řadě a druhou Bartovu nulu.