Strakova hokejová pohádka a desítky jiných krásných příběhů

Kdo přišel v neděli na plzeňský zimní stadion, určitě nelitoval. Keramici nabídli divákům nádherné představení. Předvedli řadu nádherných kombinací a jejich hokejová pohoda vyústila k rekordnímu devátému vítězství v řadě. Navíc šlo o výhru nad Zlínem, který porážka připravila o pozici lídra extraligové tabulky. Josef Straka vstřelil dvě branky, nad pohádkovou krásou té první budou při sledování soutěže o Zlatou helmu Deli jistě žasnout v sobotu diváci v celé republice. Libor Barta předvedl opět velice spolehlivý výkon a pouze 66 vteřin mu chybělo k čistému kontu.

HC Škoda Plzeň - PSG Berani Zlín

4:1
1:0, 3:0, 0:1

6. Sedlák (Duda), 23. J. Straka (Andrašovský), 31. J. Straka (I. Vlček), 33. Volák (Topol, Voskár) - 59. Leška (Marušák). Rozhodčí: Venglář - Padevět, Charvát. Vyloučení: 12:8, navíc Dvořák 5 min. + konce utkání - Posmyk 10 min a 5 min + do konce utkání. Využití: 1:1. Diváci: 8507 (vyprodáno).

Barta - Výborný, Řezníček, Mazanec, I. Vlček (41. Dobrovolný), Jiří Hanzlík, Veber - Dvořák, J. Straka, Andrašovský - Vostřák, Krátoška, Brabenec - Duda, M. Straka, Z. Sedlák - Topol, Voskár, Volák

PSG Berani Zlín

Hudáček - Hamrlík, Hučko, Marušák, Blaťák, Posmyk, Mojžíš - Okál, Čajánek, Ambruz - Balaštík, Leška, Jenáček - Bohunický, Ministr, Záhorovský (41. Kos)

Poprvé v sezóně přivítala plzeňské hokejisty vyprodaná hala a bouřlivě povzbuzovala své miláčky vstříc devátému vítězství v řadě. Do zlínské branky se postavil uzdravený Vladimír Hudáček, kterého již ve 4. minutě vystrašil Josef Straka. Ten pěkně trefil skákající Dvořákovu přihrávku a jeho střela letěla jen těsně nad levou šibenicí svatyně někdejší plzeňské dvojky. Uplynulo necelých 120 sekund a plzeňský stadion poprvé jásal. Radek Duda udělal prostor před brankou Zdeňku Sedlákovi, který po zemi prostřelil Hudáčka mezi betony. Sotva se první třetina přehoupla do druhé poloviny, mohlo být vyrovnáno. V útoku se zapomněl Ivan Vlček a Petr Čajánek se v samostatném nájezdu řítil sám na Libora Bartu. Ten však jeho nájezd bravurně zlikvidoval a poradil si i s velmi nebezpečnou dorážkou kapitána Miroslava Okála. Mezitím dráždil plzeňské publikum podezřelým pískáním ofsajdů čárový rozhodčí Padevět, ale fanoušci se přesto převážně bavili. Hokej, který Keramika předváděla, totiž musel potěšit duši všech hokejových fajnšmekrů. Hrál se krásný kombinační hokej a Plzeň svého soupeře jasně přehrávala. Z plzeňských hokejistů čišela pohoda, což potvrzovaly i přesilovky soupeře. Zlín patří v početní výhodě mezi extraligovými týmy k naprosté špičce, ale Plzeň se oslabením ubránila s přehledem.

První řada Plzně si hned při prvním střídání ve druhé části vytvořila velký tlak a Zlín se dvakrát s obtížemi osvobodil jen za cenu zakázaného uvolnění. Při druhém střídání formace Josefa Straky se nadechl její vůdce k hokejové pohádce. Přestože byla obrana Zlína již dobře zformovaná, převzal puk na modré čáře od Dušana Andrašovského, obešel na minimálním prostoru tři hokejisty soupeře a vychutnal si i Vladimíra Hudáčka. Jeden z nejkrásnějších extraligových gólů celé letošní extraligy byl na světě. Diváci nevěřili vlastním očím… Při vyloučení Milana Voláka za sekání ujel Kamil Brabenec, který našel před brankou zcela volného Davida Mazance. Ten však ve vyložené pozici pálil vedle levé tyčky. V dobré šanci se vzápětí objevil hostující Martin Hamrlík, ale Plzeň svému soupeři dovolovala jen velmi málo a místy ho až drtila. Při patnáctivteřinové přesilovce Plzně pět na tři střílel Josef Řezníček a puk podle reakce poloviny stadionu skončil v síti. I samotný Josef Řezníček se radoval z branky, přijímal gratulace od Davida Mazance a chystal se na střídačku, ale puk skončil jen v boční síti. Zbylá trojice Plzeňských však pokračovala v akci a Josef Straka nedovolil, aby publikum bylo zklamané dlouho. V okamžiku návratu prvního zlínského hříšníka na led prostřelil z pravé strany Hudáčka a v této chvíli se již celý stadion vezl na vlně velké hokejové euforie a kotel skandoval: „Mistři světa!“ Druhý nedělní samostatný nájezd poté zlikvidoval Čajánkovi v úžasné pohodě chytající Libor Barta a ve 33. minutě zavezl puk do pásma junior Miroslav Topol a Milan Volák střelou zápěstím do pravého růžku přidal čtvrtý gól. Sérii tří těžkých zákroků předvedl v závěru třetiny při vyloučení Jiřího Hanzlíka Libor Barta, ale ani Martin Jenáček v té nejtutovější z nich neuspěl. V reprezentační formě hrající elitní formace Plzně mohla těsně před sirénou přidat pátý gól, ale Dušan Andrašovský v dobré pozici Hudáčka neprostřelil.

V úvodu třetí části rozzlobil poprvé Petra Čajánka hlavní rozhodčí Jaromír Venklář, který ho po střetu s Martinem Výborným poslal na dvě minuty za filmování. Čajánek zůstal na protest sedět na ledě a nevěřícně kroutil hlavou. I ve zbývající části zápasu se Čajánek spíše než na hru koncentroval na diskuse. Rozhovory vedl převážně s plzeňským kapitánem Josefem Řezníčkem, kterého obviňoval ze simulování a nečisté hry. Po odpískaném faulu Martina Hamrlíka na Řezníčka přijímal plzeňský kapitán i během vzájemné konverzace s Čajánkem gratulace od spoluhráčů a nakonec i od trenéra Fardy. Emoce na ledě stoupaly a v závěru zápasu vyvrcholily hromadnou strkanicí, která vyústila v bitku Michala Dvořáka s Markem Posmykem, po níž oba hráče poslal sudí do šatny.

Ve třetí části se však také hrál hokej. Ivana Vlčka, který si lehce pohmoždil rameno, nahradil Jiří Dobrovolný a svou extraligovou premiéru absolvoval ve zlínském dresu junior Petr Kos. Ten byl hned při svém prvním pobytu na ledě vyloučen za hákování. Při přesilovce se před branku probil Aleš Krátoška, našel Pavla Vostřáka, ale Hudáček jeho dobrou střelu chytil. V posledních deseti minutách se snažil Zlín vstřelit alespoň čestný úspěch, v úsilí vynikal zejména Jaroslav Balaštík, který měl jen v posledních osmi minutách pět výborných střeleckých příležitostí. Nejprve tečoval střelu Miroslava Blaťáka, pak mířil příklepem pod víko, ale Barta ho podobně jako při dalších dvou střelách z prostoru mezi kruhy vychytal. Nejvyloženější šance Balaštíka byla ta pátá, kdy se ocitl sám před plzeňským gólmanem, ale ten si už na něj věřil. Mezitím poslal do vyložené šance Josef Straka Dušana Andrašovského, který byl zcela sám před Hudáčkem, měl na střelu moře času, ale těsně přestřelil. Až 66 sekund před koncem pokazil čisté konto Liboru Bartovi střelou z pravé strany Petr Leška.

Milan Razým (Plzeň): "Bylo to velmi kvalitní utkání. Podařilo se nám eliminovat útočnou hru soupeře naší výbornou obrannou hrou. Opět nás podržel výborně chytající brankář Barta."
Stanislav Přikryl (Zlín): "Bylo to vyrovnané utkání, domácí byli produktivnější, my jsme nedokázali proměňovat přesilové hry a samostatné nájezdy."