Keramici mají na své straně i štěstí

Divoký vývoj skóre přinesl duel 32. kola mezi Plzní a Havířovem. Ani náskok tří branek nestačil domácím k zisku tří bodů a trefa Martina Výborného na samém konci utkání znamenala, že keramici ani v desátém zápase v řadě neprohrají. Skončila tak ale série vítězných zápasů, která dospěla do čísla 9! Možnost pokořit na ledě Panterů absolutní rekord v počtu výher v řadě však spíše svazovala Plzeňanům ruce, což po zápase potvrdil i trenér Richard Farda: "Každá série jednou končí. Mrzí mě, že jsme nedosáhli na rekord, ale asi to bylo trochu svazující." Budiž přerušení série vítězství keramikům výzvou k novému pokusu o překonání této šňůry tříbodových zápasů.

AZ Residomo Havířov - HC Škoda Plzeň

5:5p
4:1, 1:1, 0:3 - 0:0

1. Eiselt (Javín, Bacul) - 1:0, 6. Sedlák (Duda, Veber) - 1:1, 7. Kropáč (Pavlas) - 2:1, 8. Pohorelec (Černošek) - 3:1, 19. D. Boháč (Hruška, R. Procházka) - 4:1, 23. Andrašovský (J. Straka) - 4:2, 37. Vala (Korhoň) - 5:2, 46. Brabenec (Mazanec, Vostřák) - 5:3, 50. Voskár (Řezníček) - 5:4, 60. Výborný (J. Straka, Řezníček) - 5:5, Vyloučení: 7:7, navíc Kropáč (Havířov), Řezníček a Voskár (oba Plzeň) 10 minut, Využití: 2:2, Oslabení: 0:1, Rozhodčí: Bolina, Hauser, Sichrovský, Diváci: 1771 ,Střely: 37:41

AZ Residomo Havířov

Cagaš - Javín, D. Kysela, Michael Procházka, Černošek, P. Pavlas, Rimmel - Hruška, Bacul, Eiselt - Pohorelec, Vala, Korhoň - M. Čech (5. Kropáč), Radek Procházka, D. Boháč

Barta - Výborný, Řezníček (41. - 50. V. Fiala), Mazanec, I. Vlček, Jiří Hanzlík, Veber - Dvořák, J. Straka, Andrašovský - Vostřák, Krátoška, Brabenec - Duda, M. Straka, Z. Sedlák - Topol, Voskár, Volák.

Pouhých 29 vteřin svítil na ukazateli stav 0:0, když Javín zpoza branky nahrál kmenovému hráči Plzně v dresu Havířova Eiseltovi, který poprvé rozvlnil síť branky Libora Barty, 1:0! Na první branku dokázali keramici v první třetině ještě odpovědět. Veber si dojel v 6. minutě do rohu útočného pásma pro puk a z téhož místa jej poslal před branku Cagaše, se kterým si osamocený Sedlák poradil, 1:1! Dlouho však ani tento stav nevydržel. Za minutu a půl Kropáč pohotově doklepl Bartou vyraženou střelu Pavlase, 2:1! Za další minutu ale domácí odskočili na rozdíl dvou branek, když Pohorelec doklepl při přesilovce domácích ránu Černoška, která se odrazila prozměnu od zadního mantinelu, 3:1! Třetina hrůzy nekončila a 90 sekund před jejím koncem zakončil bleskovou akci dvojice Hruška - Radek Procházka šikovnou tečí Boháč, 4:1!

Druhou třetinu začala Plzeň aktivně a návrat do zápasu uskutečnila v oslabení! Při vyloučení Vlčka se ve 23. minutě prodral do útočné třetiny Josef Straka, předložil puk Andrašovskému, který zavěsil, 4:2! Druhá třetina byla hodně vyrovnaná, ale častěji to na brankáře zkoušeli domácí a jeden z jejich pokusů se ještě ve druhé třetině ujal. V přesilovce v závěru třetiny Plzeň zmáčkli a Vala střelou "pod víko" ještě více domácí uklidnil, 5:2! Chvíli před koncem úvodní části netrefil ještě plzeňský Brabenec prázdnou branku domácích.

Jestliže první třetina byla z pohledu Plzně "třetinou hrůzy", co se vývoje skóre týče, poslední byla nejen z pohledu skóre, ale i převahy, třetinou fantastickou. Poměr střel činil 20:4 ve prospěch keramiků. Že domácí nemůžou zůstat ani chvilku v klidu naznačil Brabenec, který v přesilovce tečoval Mazancovu střelu, 5:3! Plzeň naprosto převzala iniciativu, ale do větších šancí se dostávala těžko. Jenže v týmu Plzně se probudil další střelec! Spíše lehčí střelou překvapil v 50. minutě Cagaše útočník Voskár, 5:4! Kontaktní gól Plzeňanů domácí maximálně znervóznil. Ti se jen urputně bránili, keramiků byl plný led a 23 sekund před koncem vsítil po obrovském závěru Josef Straka gól. Ten však rozhodčí Bolina neuznal pro postavení hráče v brankovišti. A tak ještě patnáct sekund čisté hrací doby trvalo čekání na gól regulérní. Hokejová můza políbila hokejku Výborného, který tak pouhých devět sekund před koncem vydoloval pro keramiky alespoň zasloužený bod, 5:5!

V prodloužení sehráli oba týmy se dvěma útočníky a obránci, největší šanci pročíhal v domácím dresu Eiselt, Plzeň skórovala, ale do posunuté branky, a tak trochu kuriózně opět vstřelila na hřiští soupeře dvě neregulérní branky. Série vítězných zápasů se tedy zastavila na čísle devět, v Havířově.

Ivo Peštuka (Havířov): "Tradičně jsme nezvládli závěr zápasu, to se letos opakovalo už poněkolikáté. Je to jen v psychice hráčů, asi nejsou takoví srdcaři, aby se porvali o výsledek. Dvě třetiny jsme hráli dobře a tu třetí absolutně nezvládli. Nemůže se stát, aby extraligový celek přišel na domácím ledě během dvaceti minut o třígólové vedení. Dali jsme Plzni příliš volného prostoru a přestali bruslit."
Richard Farda (Plzeň): "Úplně jsme prospali první třetinu a já myslel, že dostaneme desítku. Podle mého gusta jsme začali hrát až v poslední části. Neměli jsme už co ztratit a nakonec se stalo to, co se stalo. Najednou jsme měli spoustu šancí a šlo to."