Hrozný začátek, skvělý konec

V průběhu první třetiny se diváci ptali sami sebe, jak je možné, že Kladno je poslední v tabulce, nebo spíš jestli je Plzeň opravdu jasně před ním. Tlak domácích se totiž nekonal, více práce měl současný nejoblíbenější hráč plzeňských fanoušků Libor Barta. Od druhé třetiny začali hosté trochu ukazovat, proč jsou poslední, ale hlavně se vzchopili domácí, kteří své gólové šance s přehledem proměňovali. Třetí část hry už jen potvrdila prodloužení plzeňské série vítězství na domácím ledě. I přes špatný úvod byli domácí lepší a vítězství si zasloužili.

HC Škoda Plzeň - Rytíři Kladno

5:1
0:0, 3:0, 2:1

25. M. Straka (Veber, Volák), 26. Andrašovský (Řezníček, Hanzlík), 36. Duda (Řezníček), 46. J. Straka (Andrašovský), 47. M. Straka (Duda) - 48. Klimt (Gardoň).

Barta - Dobrovolný, Řezníček, Mazanec, Vlček, Hanzlík, Veber - Topol, J. Straka, Andrašovský - Vostřák, Krátoška, Brabenec - Duda, Straka, Volák.

Rytíři Kladno

Orct - Chatrnuch, Dlouhý, Hájek, Cartelli, Patera, Kruliš - Skuhrovec, Geffert, Skuhravý - Svoboda, Kameš, Havel - Kysela, Klimt, Gardoň.

Domácí nezačali příliš aktivně. Tedy až na Řezníčka, který v rohu kluziště bojoval o kotouč i přesto, že ztratil helmu. Dostal dvě trestné minuty za hru s nepovolenou výstrojí, ale Kladenští si v přesilové hře (snad až na pokus Gardoně) žádnou velkou šanci nevypracovali. Domácí se před bránu hostí příliš netlačili a nevystrašila je ani pěkná střela do břevna v podání L. Svobody. V 7. minutě nabídl svým faulem další možnost hry v početní převaze Řezníček. Po tvrdé ráně nové kladenské posily Chatrnucha přišla vzápětí Krulišova střela, proti které už musel Barta vystavit semafor. Druhá přesilovka se tedy hostům povedla o něco lépe, ale vzápětí byl vyloučen Kameš a možnost ukázat své přesilové kvality dostala pro změnu Plzeň. Stejně jako ve hře 5 na 5 scházel i v přesilovce pohyb, takže zůstala nevyužitá. Ve 12. dostal přihrávku do jízdy Vostřák, na modré čáře ekvilibristicky zpracoval, ale zakončil nepřesně. O minutu později našel Duda volného Hanzlíka, ten však zakončil podobně. Ve 14. minutě byl za hru vysokou holí vyloučen Mazanec, ale Kladno nepředvedlo nic, co by mohlo ohrozit branku domácích. V následné hře v plném počtu byli hosté zase lepší, ale pak přišly dva fauly (oba hákování) na Andrašovského, takže domácích bylo dlouho na ledě víc. Nutno podotknout, že to příliš nebylo poznat. Ve dvacáté minutě byl potřetí vyloučen kapitán domácích, tentokrát spolu s Geffertem za vzájemnou kolizi. Zdeněk Orct chytil i poslední střelu, kterou na něj vyslal Mazanec, takže úvodní část skončila bez gólů.

Na konci druhé minuty druhé třetiny podrazil Vlčka Palice, v následné přesilové hře se však neujala ani jedna ze tří Hanzlíkových střel. V kabině se musely dít věci, protože i při hře pěti proti pěti měli domácí převahu. Tu korunoval na začátku 25. minuty pěknou střelou pod břevno Michal Straka, který poslal Plzeň do vedení - 1:0. O chvíli později držel Hájek hodně dlouho Topola, rozhodčí nic nesignalizoval, počkal si však na oplácení a poté vyloučil oba hříšníky. Za dalších 13 sekund vykázal Dlouhého, takže se domácím naskytla možnost hry ve čtyřech proti třem. Tu také dokonale využili kombinací v útočném pásmu, kterou výborně zakončil u pravé tyčky čekající Dušan Andrašovský - 2:0. Ve 26. minutě si šel sednout Krátoška za úmyslné posunutí vlastní brány, ale hráči v tmavých dresech na rozdíl od svých světlejších soupeřů výhodu jednoho hráče v poli navíc nezužitkovali. Ve 29. minutě našel krásně z otočky M. Straka Dudu, ten jenom nastřelil Orcta. Radek Duda byl v hlavní roli i o minutu později, když se naštval kvůli neodpískanému střetu, sám dostal za následný faul dvě minuty za hrubost a dvě za napadení. Nejnebezpečnější střelou první poloviny kladenské přesilovky byl pokus L. Svobody od modré čáry. Klíčová pro další vývoj zápasu byla druhá půlka přesilové hry, protože tu po faulu J. Straky hráli hosté dokonce v pěti proti třem. Libor Barta gól ve své síti nepřipustil, musel však předvést několik svých kouzel. Těsně před návratem Dudy sice hosté dotlačili puk za brankovou čáru, ale rozhodčí gól neuznal. Zajímavý moment přišel ve 35. minutě, kdy se Brabenec a Horna prali úplně mimo dění, ale rozhodčímu to vůbec nevadilo. Ve 36. poslal do brejku Řezníček Radka Dudu, který situaci jeden na jednoho řešil tvrdou střelou. Ta byla tak rychlá, že si málokdo byl jistý, zda to byla tyč nebo to byl gól. Rozhodčí však odmítl diskuse a branku jednoznačně uznal, takže od té chvíle vedla Plzeň už o tři góly - 3:0. Ve 38. minutě ujel agilní M. Straka, ale Orct jeho bekhendový pokus kryl. V těchto fázích zápasu byli domácí jasně lepší. Ve 39. Jestě našel Topol zadovkou najetého Andrašovského, ale tomu nevyšel blafák. Do kabin se tak šlo za stavu 3:0.

Hned v první minutě třetí třetiny nastřelil břevno Klimt. Potom ještě následovala střela Kameše, ale pak už opět začali předvádět své umění domácí hráči. Napřed netrefil bránu Vostřák, kterému přihrával Krátoška. Ve 46. minutě už ale přišel další gól, když Andrašovský našel Josefa Straku, který si položil brankáře a zavěsil - 4:0. To však ještě nebylo všechno. Ve 47. si totiž gólmana hostí vychutnal ještě více skvělý Michal Straka. Za stavu 5:0 pro Plzeň už to Orct nevydržel a odjel na střídačku. V osmé minutě se ale počtvrté nechal vyloučit Řezníček a Klimt z levého křídla prostřelil Bartu. Na jediný kladenský gól přihrával Gardoň, který o chvíli později sám vyzkoušel pohotovost Bartovy lapačky. Hosté sice ještě teoreticky mohli pomýšlet na zvrat, ale domácí je do své obranné třetiny nepouštěli. Velkou zásluhu na tom měla dvě kladenská vyloučení ve střední části poslední dvacetiminutovky. Ve 14. minutě byl vyloučen J. Straka, ale jeho spoluhráči si v oslabení poradili. I díky efektní souhře, když Barta nahodil puk na plexisklo a Vostřák ho baseballovým úderem odpálil do bezpečí. Plzeňským hráčům po gólech narostlo sebevědomí, výborně hrál Krátoškův útok, ale i Michal Straka nebo junior Topol. Diváci zpívali svoji současnou oblíbenou "Zůstaň v Plzni, Libore" a utkání se za jejich hlasitého projevu dohrálo v klidu, bez zbytečných šarvátek.

Richard Farda (Plzeň): "Měli jsme z Kladna velké obavy, protože máme řadu zraněných a nemocných hráčů, což se nejvíce projevilo v první třetině. O utkání rozhodla druhá část hry, kterou máme tradičně nejlepší."

Jaromír Šindel (Kladno): "Neuspěli jsme v přesilových hrách, ale do stavu 3:0 jsme byli Plzni vyrovnaným mužstvem. Poté jsme odpadli a nedokázali jsme proměnit ani nejvyloženější šance."