Výhru zachránil až náhodný gól

Na plzeňském zimním stadionu se k zápasu letos poprvé postavili hokejisté Keramiky Plzeň. Soupeřem jim byl celek Slavie Praha, který Západočechům ve dvou předchozích utkáních daroval pouze dva góly a jeden jediný bod za smolnou remízu 1:1 z 10. kola, kterou zařídil těsně před koncem při power-play Viktor Ujčík. Tuto nelichotivou bilanci se pokusili zlomit doma už 5 zápasů neporažení hráči Plzně.

HC Škoda Plzeň - HC Slavia Praha

4:2
1:0, 1:0, 2:2

14. Sedlák (Duda, Hanzlík), 22. Brabenec (Krátoška, Dvořák), 56. Duda (Sedlák), 60. Brabenec (J. Straka) - 42. Čermák (Tomica, Ujčík), 56. Klobouček (Štefanka) Třetiny: 1:0, 1:0, 2:2 Rozhodčí: Venglář - Rittich, Guth Vyloučení: 4:8 Využití: 1:0 Diváků: 6462

Barta - Výborný, Řezníček, Mazanec, Vlček, Veber, Hanzlík - Dvořák, Josef Straka, Andrašovský - Vostřák, Krátoška, Brabenec - Duda, Michal Straka, Sedlák

HC Slavia Praha

Málek - Kadlec, Štefanka, Martínek, Pojkar, Matějovský, Snopek - Hubl, Beránek, Branda - Ujčík, Čermák, Tomica - Sup, Klobouček, Novák

Do zápasu vstoupili hokejisté Keramiky poněkud vlažně a už ve druhé minutě se jim to mohlo vymstít - za obranou zůstal osamocený Viktor Ujčík, ale Libor Barta svůj tým podržel. O dvě minuty později se nechal vyloučit za naražení na hrazení Dvořák, ale hosté svou přesilovku trestuhodně promrhali a mohli naopak prohrávat - to když se Dvořák hned po návratu dostal do brejku. Málek byl ale proti. Oba týmy se pak soustředily spíše na obranu než na útok a šancí na obou stranách ubylo. Až ve dvanácté minutě trefil těsně po buly Sedlák tyč Málkovy branky a Slavia se dostala pod tlak. Výsledkem byla nečistá hra a dvě těsně po sobě následující vyloučení. Skoro jeden a půl minutovou přesilovku pěti proti třem pak využil ve čtrnácté minutě Sedlák, který zužitkoval přihrávku Dudy, a Plzeň vedla 1:0. Hra se pak rozpadla do série menších šarvátek a osobních soubojů, ze které po hokejové stránce vynikly snad jen střely Dudy a Výborného po ideálních pasech v posledních minutách třetiny. Málek ale obě bravurně zneškodnil.

Nástup do druhé třetiny měli hokejisté Plzně raketový. Odehráno bylo šedesát jedna vteřin, když si z rohu najel před bránu Kamil Brabenec a podruhé rozvlnil síť - 2:0. Až do poloviny utkání byli domácí lepším mužstvem a Málek jen se štěstím zastavil střelu Josefa Straky a dorážku Andrašovského. Ve třicáté minutě ale zahrozila i Slavia, když se před Bartou postupně osamocení objevili Sup a Beránek. Obě šance ale Barta zlikvidoval. Do konce třetiny mohli ještě změnit skóre Josef Straka a Kadlec, ale jejich střely už se neujaly.

Hned v první minutě závěrečné části hry se dostala do šance dvojice Josef Straka - Michal Dvořák, ale prvně jmenovaný trefil jen tyč a Dvořák nedokázal puk dopravit do odkryté brány. Hosté však hráli jako vyměnění a jejich důraz brzy přinesl své ovoce - Tomica přihrál Čermákovi a ten pod padajícím Bartou snížil na rozdíl jediného gólu - 2:1. Slavia byla v těchto fázích zápasu lepší a zejména Ujčíkova řada dělala obraně Plzně obrovské problémy. V pětačtyřicáté minutě zastavilo Ujčíkovu střelu břevno a v třiapadesáté minutě zasáhl Barta. Pak snahy hostí přibrzdilo vyloučení za příliš mnoho hráčů na ledě, ale po návratu z trestné lavice se v padesáté šesté minutě u brankoviště prosadil Klobouček a bylo to 2:2. Zhruba po půlminutě ale vrátil vedení Plzni Duda, jehož střelu od modré čáry tečoval jeden z obránců Slavie za Málkova záda - 3:2. Slávia se pokoušela znovu vyrovnat a v předposlední minutě se odhodlala k odvolání brankáře, jenže tentokrát se štěstí k hostům nepřiklonilo. Pojišťovací gól Plzně mohl dát Josef Straka, ale přes polovinu kluziště trefil jen tyč prázdné brány. O chvíli později už ale bylo rozhodnuto - s pukem ujela dvojice Josef Straka - Kamil Brabenec a druhý jmenovaný v poklidu zvýšil na 4:2.