PCE-PLZ 5:2: Koně se splašili až po druhé třetině

P a r d u b i c e - V Duhové aréně bylo dnes k vidění opravdu pohledné utkání. Plzeň držela s domácími krok, ale v závěru první části daroval po Lubinově nahození domácím nešťastnou tečí vedoucí branku Dobroň. Ve druhé části se Plzni podařilo dvakrát vyrovnat, nejprve srovnal na 1:1 v jedenadvacáté minutě pohlednou rybičkou nejlepší hráč utkání v dresu Plzně Dušan Andrašovský. Poté na 2:2 o deset minut později Michal Straka. To bylo ale ze strany hostí vše. Domácí jasně ukázali, že jsou zde doma a ač "Škodovka" bojovala do posledních minut, odjíždí po porážce 5:2 z Pardubic s nelichotivým stavem serie 0:2 na zápasy.

HC Dynamo Pardubice - HC Škoda Plzeň

5:2
1:0, 2:2, 2:0

Branky a nahrávky: 19. Lubina (M. Sýkora), 26. Dopita (T. Blažek, Čáslava), 38. Mudroch (Dopita, T. Blažek), 42. Jaroslav Kudrna (Lubina), 50. T. Blažek (Průcha, Dopita) - 21. Andrašovský (J. Straka), 31. M. Straka (Matějovský). Rozhodčí: Bolina, Jebavý - Kalivoda, Pouzar. Vyloučení: 8:8. Využití: 1:0. Diváci: 9210. Stav série: 2:0.

HC Dynamo Pardubice

A. Svoboda - M. Sýkora, Mudroch, Čáslava, Zábranský, Duben, Pácal - Průcha, Dopita, T. Blažek - P. Sýkora, T. Divíšek, S. Procházka - Jaroslav Kudrna, Mikeska, Lubina.

Málek - Dobroň, Jindřich, Cartelli, Výborný, Nedoma, Krajíček, Dobrovolný - Dvořák, Špaňhel, Kracík - Paroulek, J. Straka, Andrašovský - Vostřák, M. Straka, Matějovský.

Plzeň vstoupila do druhého zápasu na pardubickém ledě opět aktivně, ale byli do domácí, kteří jako první vyzkoušeli Málkovu pozornost. Od modré střílel Mudroch. První „ostrý" zákrok předvedl plzeňský brankář proti střele Blažka, kterou vykopl betonem. Také Svoboda se musel vytáhnout při šanci Paroulka ve čtvrté minutě. Vzápětí byl vyloučen Krajíček a domácí hráli první přesilovku. Plzeň se bez větších problémů ubránila, ale v závěru pardubické přesilovky byl vyloučen Andrašovský a Plzeň se musela tři vteřiny bránit ve třech. Pardubice se v dlouhé početní výhodě nemohli prosadit, šanci jim nabídl až svojí chybou Michal Straka. Domácí však zaváhání plzeňského kapitána nevyužili. Málek musel zasahovat až proti tvrdé ráně Dubna, kterou vytěsnil ramenem. V čase 6:58 se opět vylučovalo, ale tentokrát si šel na trestnou lavici sednout pardubický Kudrna, za hrubý faul na Milana Nedomu za plzeňskou brankou. Plzeň v přesilovce uzavřela Východočechy v jejich obranném pásmu, ale Vostřák trefil pouze boční síť Svobodovy branky. Další výraznější šanci si už hráči Lasselsbergeru v přesilovce nevytvořili, naopak po návratu Kudrny na led zapomněla plzeňská obrana na Petra Sýkoru, který se dostal do samostatného nájezdu. Avšak Málek svůj tým podržel. Po Výborného střele, která těsně minula pardubickou branku, si další obrovskou šanci vytvořili domácí hráči. Od modré střílel Čáslava a před brankou tečoval Dopita, Málek puk pouze vyrazil a Dopita trefil z dorážky břevno plzeňské branky. Plzeň hrála velmi odvážně a napadala pardubickou rozehrávku dvěma hráči, ale riskovala tím protiútoky domácích. Cartelli si při bránění jednoho z nich pomohl nedovoleným zákrokem a byl v čase 12:40 vyloučen. Plzeň ani v oslabení neupustila od velmi aktivního forčekingu a i ve čtyřech dostala Pardubice pod tlak. Z ostrého úhlu střílel Michal Dvořák a před brankou dorážel Martin Špaňhel. Do následné potyčky Špaňhela s pardubickými obránci se zapojil i Michal Dvořák, který byl vyloučen spolu s Pácalem. Ze zbytku přesilovky už vytěžili domácí pouze zblokovanou střelu Zábranského. Sedmnáctá minuta přinesla šance na obou stranách. Zaváhání Dubna nevyužil Paroulek, na druhé straně se po chybě Cartelliho dostal do samostatného nájezdu Lubina. Málek ale převedl další vynikající zákrok proti Lubinově chytré střele. Když už to vypadalo, že v první třetině diváci gól neuvidí, dostal se do plzeňského pásma opět Ladislav Lubina. Podél mantinelu se protáhl kolem nedůrazného Kracíka a z nulového úhlu nahodil puk před plzeňskou branku. Tam si je do vlastní brány srazil bruslí nešťastný Dobroň, 18:41 - 1:0. Do konce třetiny se už nic podstatného nestalo a Pardubice šly do šaten se zaslouženým vedením. Hosté byli příliš nervozní a dopouštěli se mnoha nepřesností v obraně i útoku.

Druhá třetina začala vyloučením Dvořáka a Mudrocha za vzájemnou potyčku. Hra ve čtyřech vyhovovala daleko lépe Plzni, která dokázala vyrovnat. Po pravé straně se protáhl Josef Straka. Jeho střelu stačil sice ještě Svoboda vyrazit, ale Dušan Andrašovský puk v pádu dorazil do pardubické branky, 20:53 - 1:1. Oba brankáři poté s problémy likvidovali tvrdé střely v podání Martina Výborného a Michala Sýkory. Roman Málek si následně poradil i s jedovkou Petra Sýkory, kterou skryl mezi betony. Na druhé straně připravil Jaroslav Kracík dobrou střeleckou pozici Špaňhelovi, ale ten trefil pouze Svobodův beton. Velký tlak si poté vytvořila Dopitova formace, která uzavřela hosty v jejich obranném pásmu. Málek dlouho odolával pardubickým pokusům, ale proti střele Jiřího Dopity, kterého našel nehlídaného před brankou Blažek, neměl plzeňský gólman šanci, 25:24 - 2:1. Západočeši se tak museli znovu pustit do útoku a pokusit se srovnat co nejrychleji skóre. Další výbornou akcí se blýskl agilní Martin Paroulek, ale Josef Straka nemohl jeho přihrávku proměnit v gól, protože byl nedovoleně sražen Mikeskou. Plzeň sice v následné přesilovce uzavřela Pardubice pod zámek, ale vyloženou šanci si západočeši nevytvořili. Až po návratu Mikesky na led vybídl Paroulek ke skórování Vostřáka, avšak Svoboda si s jeho střelou poradil. Hosté se ale gólu nakonec přece jenom dočkali. Po levém křídle se ke krásné individuální akci rozjel Matějovský, natlačil se až před Svobodu, který jeho pokus pouze vyrazil. Proti dorážce Michala Straky už byl pardubický brankář bezmocný a Plzeň podruhé v zápase vyrovnala, 30:10 - 2:2. Plzeň si ale vyrovnání příliš nevážila a chybující Cartelli opět připravil Málkovi práci, plzeňský gólman musel likvidovat šanci Mudrocha. Vzápětí byl vyloučen Dobroň a Pardubice uzavřely Plzeň v jejím obranném pásmu. Střelu Blažka dorážel Průcha, ale Málek byl na místě. Aktivní hra Plzně v oslabení poté opět slavila úspěch, do šance se dostával Michal Straka. Byl ale podražen Dubnem a počet hráčů na ledě se vyrovnal. Po návratu Dobroně na led hrála Plzeň zkrácenou přesilovku a málem se dočkala gólu. Nejdříve ve 36. minutě nepřekonal Svobodu Josef Straka a už při plném počtu hráčů vyslal na Pardubickou branku svůj projektil Robert Jindřich. Svoboda jeho střelu s vypětím všech sil vytěsnil mimo. Po nevyužitých šancích Plzně přišel zřejmě rozhodující moment zápasu. Hosté špatně střídali a byli potrestáni za příliš mnoho hráčů na ledě. Pardubice rozehrály přesilovku a od modré vystřelil Mudroch. Lehkou střelu Málek přes clonící hráče neviděl a puk mu prošel mezi betony až do branky, 37:08 - 3:2. Domácí byli při chuti a další technickou střelou způsobil Málkovi problémy Lubina. Ve 39. minutě viděli diváci evidentní faul vysokou holí na Michala Dvořáka, ale ani jeden z rozhodčích zákrok nepotrestal. Hlavní sudí Bolina s Jebavým ale jinak předváděli na rozdíl od svých kolegů z prvního zápasu velmi dobrý výkon.

Do poslední třetiny nastupovala Plzeň s jednogólovým mankem a jasným cílem. Ten se ale mohl poměrně brzy rozplynout. Nedoma sice za plzeňskou brankou složil na led Dopitu, ale pardubický útočník se rychle zvedl, vybruslil si před branku a pouze hbitý Málkův beton zabránil dalšímu gólu v plzeňské síti. Akci poté ještě zkoumal video rozhodčí, protože Pardubice se dožadovaly gólu. Domácí se pojišťovací branky nakonec přeci jenom dočkali. Po další chybě Cartelliho ujel Lubina. Málek jeho střelu sice vykopl betonem, ale pouze na hůl Kudrny, který zakončoval do prakticky prázdné branky, 41:43 - 4:2. Plzeň znervózněla a Málek musel likvidovat další šance Pardubic. Z tlaku dostali hosty až Pavel Vostřák s Michalem Strakou, kteří před Svobodou nebezpečně zahrozili a ukázali, že Plzeň se ještě nevzdala. Od 46. minuty měli navíc hosté výhodu přesilové hry, když si Zábranský počínal nedovoleně proti Josefu Strakovi. Ten rozehrál přesilovku v tradiční speciální formaci se jmenovcem Michalem Strakou. A právě tato dvojice naprosto vyšachovala pardubickou obranu, jenže ve finále Michal Straka přestřelil nejen Svobodu ale i jím stráženou branku. Pardubice zbytek oslabení již ubránily bez větších problémů. Naopak hosté si neodpustili další chybu. Andrašovskému sjel při rozehrávce puk z hokejky a namazal tak Průchovi. Ten tvrdou střelou pouze orazítkoval tyč Málkovy branky, ale z druhé strany dorazil puk do sítě Tomáš Blažek. 49:23 - 5:2. O výsledku utkáni již bylo prakticky rozhodnuto, ale Plzeň přesto neodstoupila od velmi aktivního napadání a nevypustila zbytek zápasu. Vynutila si tak faul Petra Sýkory na Martina Špaňhela. V přesilovce se mohla Plzeň dostat zpět do zápasu, ale to by musel smolař poslední třetiny Andrašovský trefit prázdnou branku. Plzeňský útočník dostal krásnou přihrávku od Martina Výborného, ale za již překonaným Adamem Svobodou nedokázal puk usměrnit mezi tyčky pardubické branky. Domácí se ve zbytku oslabení ubránili bez větších problémů. Oba týmy si poté vyzkoušely ještě jednou přesilovku, ale Pardubice si již pouze hlídaly náskok a Plzni se v početní výhodě nedařilo. Poslední velkou šanci zápasu neproměnil v 59. minutě Jaroslav Kracík, který se po pěkné akci dostal až před Svobodu, ale nedokázal bekhendem přehodit jeho beton. Plzeň sice bojovala až do konce, ale Pardubice si pohlídaly i druhé domácí vítězství. Plzeň i přes porážku zanechala svým výkonem velmi dobrý dojem, po většinu zápasu byla aktivnějším týmem, ale po zbytečných chybách Kracíka, Cartelliho a Andrašovského inkasovala tři laciné góly, které rozhodly o vítězi utkání. Útočný a důrazný hokej na Pardubice platí, ale pokud chtějí Plzeňští vyhrát, musí se vyvarovat chyb v obraně.

Miloš Říha (Pardubice): "Plzeň opět nastoupila s přemírou snahy a agresivity. Chtěli nás zaskočit dohráváním zákroků. Nenechali jsme se vyprovokovat a vytvořili jsme si spoustu šancí. Oceňuji trpělivost mužstva, které si počkalo na chyby soupeře. I když Plzeň dvakrát vyrovnala, zvládli jsme zápas perfektně a strhli ho na svou stranu."

Jiří Kučera (Plzeň): "Chtěl bych poděkovat hlavně rozhodčím, že odpískali dneska perfektní zápas, protože kdyby to bylo jako včera, tak bychom hráli pořád ve čtyřech a ve třech. Udělali jsme ale po našem druhém vyrovnání chyby a Pardubice nás za ně perfektně potrestaly."