Plzeňští Jihočeši porazili České Budějovice

Keramika Plzeň se představila na jihu Čech s novou posilou v prvním útoku – Martinem Adamským z Ytongu Brno. Premiéru si v modrobílém dresu odbyl také junior Filip Špindler. Libor Barta si připsal další čisté konto a upevnil si vedení v počtu vychytaných nul mezi extraligovými gólmany. České Budějovice naproti tomu pokračovaly v matných domácích výkonech a již od 2. prosince doma nedokázaly zvítězit. Hlavními strůjci porážky s Plzní byli hokejisté odkojení jižními Čechami – Kamil Brabenec, Aleš Krátoška a David Mazanec.

Banes Motor České Budějovice - HC Škoda Plzeň

0:3
0:0, 0:2, 0:1

36. Krátoška (Vostřák), 38. Brabenec (Krátoška, Mazanec), 47. J. Straka (Voskár). Rozhodčí: Bolina - Sichrovský, Hauser. Vyloučení: 4:4. Bez využití. Diváci: 1592

Banes Motor České Budějovice

Mařík - Čierny, Vaněček, Nedoma, Zubíček, R. Suchánek, Jindra - Štrba, Mrázek, Sailer - Rob, Kořínek, Bartoš - Vondrka, J. Novotný, M. Michálek, od 41. navíc Hřebejk, Brož, Hlávka

Barta - Výborný, Řezníček, Mazanec, I. Vlček, Jiří Hanzlík, Veber - Voskár, J. Straka, Adamský - Vostřák, Krátoška, Brabenec - Duda, M. Straka, Volák - Topol, Koreis, Špindler

České Budějovice byly v první třetině mírně lepší, ale plzeňští hokejisté zodpovědně bránili a nepouštěli domácí příliš často do větších šancí. Střelci na jihu Čech si v posledních zápasech nevěří a těm, kteří našli odvahu alespoň vystřelit, sebral radost vynikající Libor Barta, který v největší šanci třetiny vychytal samostatný nájezd Michala Vondrky.

První pološance Plzně přišla v šesté minutě, kdy Josef Řezníček nahazoval puk na Josefa Straku, ten však ze vzduchu netrefil. O čtyři minuty později se opět prosazoval druhý útok Budějovických složený výhradně z mladíků – Novotný-Michálek-Vondrka, ale střela posledně jmenovaného jen vyprášila Bartův levý beton. Hrál se však převážně nezáživný hokej. Jihočeši se nutili do útočení, ale nešlo jim to. Na stadionu byla obrovská zima a diváci se hokejem rozhodně nezahřáli. V závěru třetiny odešel na trestnou lavici Petr Kořínek za faul loktem na Miloslava Topola, jenž jen ztěžka odjížděl na střídačku, a Plzeň soupeře poprvé pořádně sevřela. Rozhodčí Bolina však přerušil hru pro postavení Jozefa Voskára v brankovišti.

Druhou část odstartovala střela Petra Sailera, který v nadějné pozici pálil úplně vedle. Pak se opět delší dobu nic zajímavého nedělo. Když už se domácí Jiří Novotný dostával ke střele, odpískal rozhodčí ofsajd. Ve 36. minutě však konečně udeřilo. Pavel Vostřák našel šťastně bývalého hráče Českých Budějovic Aleše Krátošku a před ním zívala v podstatně prázdná branka – 1:0. Hned o dvě minuty později bylo ještě veseleji v početném táboře plzeňských příznivců. Nejprve však ještě zakončil nadějnou akci dvojice Peter Bartoš – Milan Nedoma budějovický obránce střelou do sítě, ale jenom té nad plexisklem… O pár sekund později vyjel Nedoma příliš hluboko do útoku, přihrávku Davida Mazance promáchl, Krátoška našel Brabence a Plzeň vedla o dvě branky – 2:0.

I třetí část začal šancí Petr Sailer, ale i tentokrát zůstalo jen u šance. Ve 45. minutě po závaru před Bartou ujel Michal Straka s Milanem Volákem, ale jeho tvrdou střelu Michal Mařík kryl. O tři minuty později však byl krátký na střelu Josefa Straky, jenž dostal zpoza branky přihrávku od Voskára. Téměř vzápětí jel Jiří Novotný sám na Bartu, ale Brabenec mu obětavým skokem pod nohy šanci zmařil. Následnou střelu Ladislava Čierného od modré zlikvidoval Barta. Tlak Českých Budějvic však trval jen tři střídání, poté mužstvo rezignovalo. Snad jen František Mrázek provokoval keramiky a přitvrdil hru. Poslední šanci, jak zkazit čisté konto Liboru Bartovi, měl tři minuty před koncem Libor Rob. Jenže nedal, a protože brankou neskončil ani sólový nájezd Michala Straky po hezkém Hanzlíkově vysunutí, ani Brabencova šance, vyhrála Plzeň v Českých Budějovicích 3:0.

Jaroslav Jágr (České Budějovice): "V první třetině jsme si vytvořili platonický tlak, kluci celý zápas pracovali, ale potřebovali jsme dát první gól, což se nám nepodařilo. Doufám, že neúspěšnou koncovku brzy zlomíme."
Richard Farda (Plzeň): "S výsledkem i hrou jsme spokojeni. Pracovali jsme dobře ve středním pásmu a zajistili obranu, z toho jsme dali tři góly. Pro velkou marodku jsme museli nasadit mladé hráče, ale líbili se nám, jsou budoucností plzeňského hokeje."