PLZ - PCE 6:3 - Pardubice smeteny pětigólovou smrští!

P l z e ň - Běžela 29. minuta čtvrtého čtvrtfinálového zápasu a plzeňským fanouškům ztuhla krev. Pardubice právě odskočily domácím borcům o dvě branky. Pak ale přišel nevídaný obrat! Během jediné minuty modrobílí srovnali slepenými zásahy skóre a v poslední části přidali silnému soupeři další tři góly! Zničený protivník rychle utekl z ledu a Plzeňáci s nadšenými fandy slastně oslavili druhé vítězství. Série je vyrovnaná a naprosto otevřená. Pardubické sebevědomí utrpělo pořádnou trhlinu.

HC Škoda Plzeň - HC Dynamo Pardubice

6:3
1:1, 2:2, 3:0

Branky a nahrávky: 15. Matějovský (Kracík, Vostřák), 30. Šaffer (Dvořák, Špaňhel), 30. Matějovský (Vostřák, Kracík), 45. Špaňhel (Šaffer, Dobroň), 50. Vostřák (Kracík), 58. J. Straka (Andrašovský, Kracík) - 1. Průcha (Dopita, Blažek), 21. Mudroch (Dopita, Průcha), 29. Jar. Kudrna (Mikeska, Pištek). Rozhodčí: Svoboda, Kolísek - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 8:8. Bez využití. Diváci: 7853. Třetiny: 1:1,2:2,3:0.

Málek - Dobroň, Jindřich, Cartelli, Výborný, Nedoma, Krajíček, Dobrovolný - Paroulek, J. Straka, Andrašovský - Vostřák, Kracík, Matějovský - Dvořák, Špaňhel, Šaffer - Polák, Švík, Důras

HC Dynamo Pardubice

Svoboda - M. Sýkora, Mudroch, Čáslava, Zábranský, Pácal, Linhart - Průcha, Dopita, Blažek - P. Sýkora, Divíšek, Lubina - Kudrna, Mikeska, Pištěk - Razingar, Koukal, Procházka

Statistiky: Miroslav Houdek
Přehled branek
ČasStřelec1. asistent2. asistentPozitivní účastNegativní účast
00:52 Petr Průcha Jiří Dopita Tomáš Blažek Průcha, Dopita, Blažek, Sýkora M., Mudroch Dobroň, Krajíček, Dvořák, Špaňhel, Šaffer
14:52 Radek Matějovský Jaroslav Kracík Pavel Vostřák Matějovský, Kracík, Vostřák, Jindřich, Dobrovolný Sýkora M., Mudroch, Průcha, Dopita, Blažek
20:55 Petr Mudroch Jiří Dopita Petr Průcha Mudroch, Dopita, Průcha, Sýkora M., Blažek Jindřich, Dobrovolný, Vostřák, Kracík, Matějovský
28:28 Jaroslav Kudrna Michal Mikeska Lubomír Pištek Kudrna, Mikeska, Pištek, Pácal, Linhart Cartelli, Výborný, Straka, Andrašovský, Vostřák
29:01 Adam Šaffer Michal Dvořák Martin Špaňhel Šaffer, Dvořák, Špaňhel, Dobroň, Výborný Čáslava, Zábranský, Sýkora P., Divíšek, Lubina
29:59 Radek Matějovský Pavel Vostřák Jaroslav Kracík Matějovský, Vostřák, Kracík, Jindřich, Dobrovolný Sýkora M., Mudroch, Průcha, Dopita, Blažek
44:57 Martin Špaňhel Adam Šaffer Michal Dobroň Špaňhel, Šaffer, Dobroň, Cartelli, Dvořák Čáslava, Zábranský, Sýkora P., Divíšek, Lubina
49:12 Pavel Vostřák Jaroslav Kracík Vostřák, Kracík, Jindřich, Dobrovolný, Matějovský Sýkora M., Mudroch, Dopita, Blažek, Divíšek
57:07 Josef Straka Dušan Andrašovský Jaroslav Kracík Straka, Andrašovský, Kracík, Cartelli, Výborný Zábranský, Pácal, Blažek, Lubina, Kudrna

Reportáž

Jan Skalák - Hned po dvaapadesáti vteřinách bylo jasné, že Roman Málek ani ve čtvrtém duelu neudrží čisté konto. První útok Pardubic ukázkově forčekoval v útočné třetině a po příhře Dopity pálil z bezprostřední blízkosti Petr Průcha. Málek stačil ve směru jeho rány nastavit beton, ale neposedný puk se překulil za jeho záda, 0:52 - 0:1!

Bleskový úder Pardubic domácí paralyzoval pouze na okamžik. Pak se do svého soupeře zakousli a rezultovala z toho přesilová hra, ve které toho ale modrobílí moc nepředvedli. Pardubickým vedení a přežité oslabení nasadilo křídla. Byl jich plný led. Roman Málek ale všechny nebezpečné pokusy perníkářů vyřešil, nejvíce jej vystrašil v 10. minutě Divíšek, který ale neměl dostatek prostoru na lepší zakončení.

Základ plzeňskému vyrovnání nechtěně položily dvě pardubické opory. Dopita vyhrál vhazování pro Michala Sýkoru. Hostujcí bek mohutným nápřahem minul Málkovu klec, ale odražený puk vyslal do brejku domácí. Jaroslav Kracík kotouč zavezl a na svůj věk s neuvěřitelným přehledem přihrál rozjetému Radku Matějovskému, který bez přípravy propálil Svobodu poprvé, 14:54 - 1:1!

Vyrovnání vlilo do domácích potřebnou sebedůvěru. Tu ještě posílilo ubráněné oslabení při vyloučení Matějovského. V poslední minutě první části mohl vedení na stranu Východočechů strhnout agilní Kudrna, ale Málek poprvé (a ne naposledy) čaroval.

Druhá třetina začala pro domácí stejnou pohromou jako ta první. Neuběhla ani celá minuta, když svůj přehled již po několikáté potvrdil pardubický Dopita. Přesným pasem z rohu plzeňského pásma našel bruslícího Petra Mudrocha a Lasselsberger znovu prohrával, 20:55 - 1:2!

A mělo být ještě hůře. Hosté se vrhli do útoku a Málek čelil spršce střel. Pardubice plzeňský tým očividně přehrávaly. Domácí brankář vyřešil řadu ošemetných situací, ale nakonec nestačil na rychlé přečíslení třetí perníkářské řady. Rozhozená modrobílá obrana nepokryla za brankou volného Jaroslava Kudrnu a ten pohodlně zametl kotouč do sítě podél Málkova betonu, 28:28 - 1:3!

Jak prorocky v tuto chvíli zněla slova pardubického trenéra Miloše Říhy: "Do Plzně jsme přijeli pro jedno vítězství!" To, co přišlo v následujících vteřinách, bude Východočechy strašit ještě hodně dlouho. Modrobílou lavinu spustil Adam Šaffer. Hbitě se natáhl za Svobodou vyraženým toušem a vrátil Plzeň do zápasu, 29:01 - 2:3!

Ryk oslavujících příznivců Plzně ani nedozněl a již vybuchl znovu a ještě ve větší síle. Pavel Vostřák si všiml před brankou volného spoluhráče a okamžitě mu adresoval přihrávku. Byl to Radek Matějovský, který měl dostatek času na precizní forhendový blafák, 29:59 - 3:3!

Hosté se ocitli pod neuvěřitelnám tlakem. Domácí měli hromadu příležitostí k získání vedení. V nejslibnější pozici se ocitl ve 33. minutě Martin Paroulek, ale skákající puk nedokázal do poloodkryté klece uklidit. Perníkáři se postupně probírali z utrpěného šoku, pomohla jim k tomu i přesilová hra. Na trestné lavici seděl obránce Michal Dobroň, který fauloval unikajícího Lubinu. Plzeň však sehrála oslabení výborně, Pardubice Málka téměř neohrozily. V poslední minutě druhé třetiny se k velkému sólu odhodlal Jaroslav Kracík, probil se až před Svobodu, ale bekhendem minul.

Na počátku třetí části dohrávali Plzeňští přesilovku za zbytečný faul brankáře Svobody. Branku sice nevstřelili, nicméně početní výhoda je nastartovala ke gólovému koncertu. Brzy měl přijít vítězný okamžik zápasu. Plzeň se tlačila neustále vpřed a Pardubičtí pod tlakem chybovali. Obránce Dobroň zastavil na modré nepovedené vyhození a okamžitě vypálil, Svoboda stihl pouze vyrazit k osamocenému Martinu Špaňhelovi. Centr třetího útoku jej bez rozmýšlení okamžitě propálil, 44:57 - 4:3!

Obrat byl dokonán. Nyní bylo na Východočeších, aby ukázali svou vnitřní sílu. Vyloučením jim pomohl křídelník Matějovský, ale Plzeň tento den bojovala jak se patří a nepřipustila hosty k žádnému trvalému tlaku. Málek měl starosti pouze s dorážejícím Divíškem.

Pardubice svou výhodu nevyužily a měly za to brzy pykat. Mladý Kracík si do třetí třetiny schoval další nezištnou přihrávku. Zpoza klece našel volného Pavla Vostřáka, který bez váhání napálil puk na Svobodu. Pardubický brankář propustil puk podél svých chráničů do sítě, 49:12 - 5:3!

Nepříznivý stav perníkáře vyburcoval k větší aktivitě. Pardubice dostaly výhodu další přesilové hry, ale vlastní nedisciplinovaností se o ni připravily. To ale neznamenalo, že by rezignovaly a zápas už jen odbruslily. Měly přijít velké chvíle Romana Málka. Hrdina domácích ochozů v rychlém sledu čelil nájezdu Lubiny, pohotým betonem zastavil bombu Michala Sýkory od modré do protipohybu a dotřetitce vychytal nekrytého Kudrnu před svým brankovištěm.

Účet zápasu definitivně uzavřel symbolicky dočasný kapitán. Po přihrávce Dušana Andrašovského stál Josefa Straka před poloprázdnou svatyní Pardubic s pukem v dosahu. První plzeňský centr bez otálení napálil puk pod břevno, Svoboda se nemohl stihnout přemístit, 57:07 - 6:3!

Diváci propukli nadšený jásot. Zápas se dohrával za neustálého potlesku a povzbuzování. Nezkazila ho ani drobná šarvátka z 59. minutě. Po předcházejícím duelu, který Plzeňští vyhráli poměrně šťastně, se po závěrečné siréně mohli radovat ze zasloužené výhry.

Miroslav Přerost (Plzeň): "Nedařily se nám začátky třetin. Zlomová pro nás byla polovina druhé třetiny, kdy se nám nevedlo, ale dokázali jsme rychle otočit zápas. V poslední části jsme prokázali větší vůli po vítězství."

Miloš Říha (Pardubice): "Domácí zaslouženě vyhráli po naší profesorské hře a obrovských chybách, a také díky jejich touze po vítězství. Do hry dali na rozdíl od nás srdíčko. Tak zkušené mužstvo, jaké máme, by ale nemělo stav 3:1 pustit."