PLZ - ZLN 0:3 - Plzeňský stadion poprvé vyloupen!

P l z e ň - Velké odhodlání sálalo z plzeňských hokejistů před čtvrtým semifinálovým zápasem. Znovu po okraj zaplněný zimní stadion si toužebně přál druhé vítězství a srovnání série. Zlín ovšem na led vyrukoval s neprostupnou obranou, kterou položil základ svému úspěchu. Medvědi trpělivě čekali na chyby v obraně Lasselsbergeru a nemilosrdně je trestali. Plzeňští dnes na ševce jednoduše nestačili.

HC Škoda Plzeň - PSG Berani Zlín

0:3
0:1, 0:0, 0:2

Branky a nahrávky: 15. Barinka (D. Nosek), 44. Barinka (M. Hlinka, Macholda), 48. Leška (Veselý, Balaštík). Rozhodčí: Bolina, Homola - Bláha, Kareš. Vyloučení: 4:6.Využití: 0:0. Diváci: 8211 (vyprodáno). Stav série: 1:3.

Málek - Mazanec, Výborný, Dobroň, Dobrovolný, Cartelli, Jelínek - Paroulek, J. Straka, Andrašovský - Vostřák, M. Straka, Matějovský - Dvořák, Špaňhel, Kracík - Šaffer, Prorok

PSG Berani Zlín

Murín - Hamrlík, Blaťák, Tesařík, Macholda, Nosek, Zubíček (Dlouhý) - Balaštík, Leška, Veselý - Barinka, Hlinka, Jenáček - Kapusta, Vlach, Okál

Statistiky: Petr Naar
Přehled branek
ČasStřelec1. asistent2. asistentPozitivní účastNegativní účast
14:53 Peter Barinka David Nosek Barinka, Nosek, Zubíček, Hlinka, Kapusta Mazanec, Cartelli, Dvořák, Špaňhel, Kracík
43:52 Peter Barinka Miroslav Hlinka Petr Macholda Barinka, Hlinka, Macholda, Kapusta, Tesařík Mazanec, Dobroň, Prorok, Straka M., Šaffer
47:39 Petr Leška Ondřej Veselý Jaroslav Balaštík Leška, Veselý, Balaštík, Hamrlík, Blaťák Dobrovolný, Jelínek, Paroulek, Straka J., Andrašovský
Miroslav Hlinka

Plzeň dnešní zápas nezačala příliš dobře. Leškův útok si již od začátku vytvářel převahu, ale z té Zlín vytěžil pouze nepřesnou střelu Hamrlíka. Od třetí minuty se již ujali slova domácí a několikrát před Murínem zahrozili. Jako blesk z čistého nebe potom přišel Leškův protiútok. Zlínský centr tvrdě vypálil a puk, který Málek v lapačce neudržel, těsně minul jeho branku. Další horké chvilky připravil Leška Málkovi, když perfektní přihrávkou našel před brankou Veselého. Tomu sice střela nesedla ideálně, přesto s ní měl plzeňský gólman hodně práce. Jeden z klíčových okamžiků zápasu přišel v desáté minutě. Josef Straka nejprve zkoušel na Murína vyzrát střelou z otočky, ale minul branku. Po chvíli se puk dostal k plzeňskému centru zpět a ten krásnou přihrávkou našel mezi kruhy Výborného. Jeho nekompromisní střelu ale zastavila pravá tyčka Murínovy branky. Následně přišlo první vyloučení zápasu, za hrubost byl potrestaný plzeňský Dobroň. Oslabení sehráli domácí výborně a dvojice Dvořák - Kracík nadělala Murínovi hodně starostí. Další šanci ke vstřelení úvodního gólu zápasu si ve čtrnácté minutě vytvořil Josef Straka. Využil volného prostoru, vybruslil zpoza branky, ale z pozice, ze které se obvykle nemýlí, síťku za zlínským gólmanem nerozvlnil. Za neproměněnou šanci přišel, jak už to tak ve sportu bývá, tvrdý trest. Peter Barinka převzal Noskovu přihrávku, nabral obrovskou rychlost, prohnal se kolem Mazance s Výborným a samostatný nájezd zakončil přesnou střelou zápěstím. 9:53 - 0:1. Plzeň se do zápasu mohla vrátit v přesilovce při vyloučení Weissmanna, ale domácí se prakticky nedostali do útočného pásma. Všem už začínalo být jasné, že výborně bránící Zlín bude dnes těžkým oříškem. Navíc začali unavení domácí obránci kupit další chyby. Po přihrávce Balaštíka střílel Leška z dobré pozice nad. Špatnou rozehrávku Dobroně zachytil Tesařík a švihem prostřelil Málkovy betony. Zpomalený puk ale zachytil v brankovišti Pavel Vostřák a zachránil Plzeň před další pohromou. Do konce třetiny už byl vidět pouze faul Barinky, který odešel pět vteřin před první sirénou na trestnou lavici.

Plzeň tedy začala druhou část přesilovkou. V té navíc Hamrlík fauloval Josefa Straku a domácím se naskytla téměř minutu a půl dlouhá dvojnásobná přesilovka. Jenže nervozní plzeňští hráči si předávali puk jako horký brambor a teprve až po minutě ohrozil Murína Dušan Andrašovský. Ten z pozice mezi kruhy trefil tyč zlínské branky! Plzeň nevyužila ani další šance ke vstřelení gólu Zlín se ubránil. Tento moment byl asi rozhodující pro další vývoj zápasu. Hosté v pěti začali opět důsledně bránit střední pásmo a vyrážet do nebezpečných protiútoků. Po diskutabilním zákroku na Josefa Straku se puku zmocnil Vlach a spolu s Macholdou najížděli proti jedinému obránci. Vlach nahrál křížem Macholdovi, ale proti jeho střele se výborně přemístil Málek. Domácím se hra vůbec nedařila. Zlín zahustil střední pásmo a pokusy domácích o dlouhé kolmé přihrávky končily obvykle zakázaným uvolněním nebo protiútokem Valachů. V polovině zápasu již začínalo být jasné, že vstřelit vyrovnávací gól nebude vůbec jednoduché. Navíc Zlín neustále hrozil i v útoku. Hodně starostí způsobil Málkovi důrazný Jenáček i nahození Tesaříka. Z letargie probral domácí až ve 34. minutě útok Josefa Straky, který si vytvořil několik šancí. Hra Plzně ožila, ale vzápětí byl poměrně přísně vyloučen David Mazanec. Zlínskou přesilovku Plzeň sice ubránila, ale přišla o dalšího obránce. Po střetu s protihráčem odstoupil ze zápasu Martin Výborný, který si obnovil zranění kolene. V posledních vteřinách třetiny zahrozili před Murínem opět Andrašovský se Strakou, ale Plzni dnes chybělo štěstí.

Na začátku poslední části již málokdo věřil, že Plzeň zápas otočí. Tajenku definitivně rozluštil svým druhý gólem v zápase Peter Barinka. Slovenský útočník opět ujel Davidu Mazancovi a Málka, který si proti němu povyjel, překonal tentokrát ukázkovým forhandovým blafákem. 43:25 - 0:2. Zpátky do zápasu mohl dostat domácí Adnrašovský, ale Murín jeho pokus o blafák vystihl. Na druhé straně zůstal před Málkem nehlídaný Kapusta, ale domácí gólman jeho pokus vyrazil. Jenže chyb domácích stále přibývalo. Nepovedenou rozehrávku Dobrovolného zachytil Balaštík, posunul puk Veselému, který ale pálil mimo. Jenže od mantinelu odražený puk vrátil za bezmocného Málka Petr Leška. 47:34 - 0:3. Plzeň se si až do konce zápasu snažila vstřelit alespoň čestný gól, ale modrožlutý val byl zcela neprostupný. Trápení domácích nejlépe dokumentovala plzeňská přesilovka po faulu Barinky na Proroka. Domácí v početní výhodě Murína prakticky neohrozili. I přes porážku ale diváci potleskem ocenili nasazení a bojovnost domácích. Pokud byl tento zápas posledním na plzeňském zimním stadionu, bylo to i poděkování za celou sezonu.

Jiří Kučera asistent trenéra Plzně: "Nastřelili jsme dvě tyčky, neproměnili přesilovku pět na tři, a když tým takhle buší do soupeře a nepřináší to výsledek, je to frustrující. Zlín hrál výborně, držel střední pásmo a dokázal vstřelit i góly. Proto vyhrál. Martin Výborný má problémy s kolenem už delší dobu, teď do něho dostal asi přímý zásah."

Ernest Bokroš trenér Zlína: "Fakt, že se nám podařilo ubránit oslabení ve třech proti pěti, vidím jako zlomový moment, i když jsme při tom ztratili množství fyzických sil. Psychicky nám pomohl také vedoucí gól, hráli jsme dobře dopředu i dozadu a v závěru i takticky. Rádi bychom sérii ukončili již ve středu doma, protože Plzeň je nebezpečný soupeř a není radno si s ní hrát."