ZLN - PLZ 4:2 - Plzeňská pouť play-off končí

Z l í n - Prohrou 4:2 v pátém zápase se pro Plzeň definitivně zavřely dveře do finále. Vítěznou branku vstřelil Ondřej Veselý a přestože Plzeňáci v závěru mocně tlačili, do prázdné branky rozhodl Blaťák. Plzeň tak končí svoji cestu vyřazovacími boji a končí na celkovém 4. místě. Nezbývá, než sportovně pogratulovat Zlínu k postupu do finále.

PSG Berani Zlín - HC Škoda Plzeň

4:2
1:0, 1:1, 2:1

Branky a nahrávky: 12. Balaštík (Veselý, Leška), 31. Hamrlík, 43. Veselý (Balaštík), 60. Blaťák (Balaštík) - 21. Josef Straka, 51. Dobrovolný. Rozhodčí: Kolísek, T. Svoboda - Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 4:7, navíc Jenáček - Matějovský oba 5 min. + do konce utkání. Využití: 1:1. Diváci: 7112. Konečný stav série: 4:1.

PSG Berani Zlín

Murín - M. Hamrlík, Blaťák, Tesařík, J. Dlouhý, D. Nosek, Zubíček - Balaštík, Leška, Veselý - Barinka (39. Karný), M. Hlinka, Kapusta - M. Okál, Vlach, Záhorovský - Weissmann, Martin Čech I, Jenáček

Málek - Dobroň, Cartelli, Jelínek, Dobrovolný, Mazanec - Šaffer, J. Straka, Andrašovský - Vostřák, Michal Straka, Matějovský - M. Dvořák, Kracík, Prorok - Jaroslav Polák, Špaňhel, Důras, od 31. min. navíc Švík

Dramatický souboj začal být zajímavý hned od začátku. Málek zasahoval už po pěti sekundách, což nebylo tak úplně náhodou. Zlín totiž nastoupil do utkání lépe. Hamrlíkova střela byla ještě sražena, ale Okálův pokus už musel zastavit plzeňský gólman. Murín předvedl své kvality ve 3. minutě při šanci Špaňhela, který naštěstí pro něj dostal puk příliš blízko ke zlínské brance. Útočným choutkám hostí pomohl ve 4. minutě zbytečným krosčekováním Andrašovského Balaštík, ale přesilová hra modrobílých byla neúčinná. V 7. minutě odešel na trestnou lavici Dobrovolný, jeho spoluhráči se však ubránili rovněž bez větších problémů. Následná hra v plném počtu se více dařila domácím - po Barinkově nedotaženém brejku ostřeloval branku soupeře čtvrtý útok Hamé, který donutil Málka vytáhnout z rukávu několik pohotových zákroků. V 10. minutě fauloval Špaňhel, ale zlínští dali v přesilovce gól jen po odpískání (Veselého teč Hamrlíkovy střely vyrazil plzeňský brankář). Ve 12. minutě nahodil puk od mantinelu do ohně Jenáček, jehož dva spoluhráči byli dobře obsazeni. Na druhé straně tvrdě vypálil Dobroň, ale Murín s problémy zkrotil puk. Ve 13. minutě domácí vyhodili puk za brankovou čáru Lasselsbergeru, ale rozhodčí nechali pokračovat ve hře. Toho využil obávaný první útok moravského celku. Po napadání plzeňské rozehrávky z obou stran se k puku dostal nejprve Leška, který přihrál Veselému a jeho pas poslal z mezikruží přes Málkovu lapačku do sítě Jaroslav Balaštík - 1:0! Střelec úvodní branky nevyužil svou další příležitost v 15. minutě, ve které zakončil Důras trochu paradoxně bez důrazu. V 17. minutě se nikdo nedostal k přihrávce M. Straky a Vostřák poté nezakončil svůj průnik. Na konci první třetiny hráli hosté přesilovku, těžší práci měl však opět plzeňský gólman. Po Cartelliho chybě totiž Hamrlík vyslal do samostaného nájezdu Lešku, který fotbalový stav zápasu nezměnil.

Do druhé části vstoupili správnou nohou Západočeši. Josef Straka se prokličkoval z rohu až před Murína, který proti němu dvakrát úspěšně zasáhl, ale na dorážku od levé tyče svojí klece už nedosáhl - 1:1! Ve 22. minutě začala přesilovka domácích, kteří zasypali Málka sprškou střel. Neujala se však ani dorážka v čase 22:22, a tak plzeňští atak soupeře ustáli. Ve 25. minutě to znovu zkoušel z levé strany aktivní Balaštík, Andrašovský pálil o minutu později podobně z pravého křídla. Chvíli nato trefil Matějovský ramenem do čela Vlacha, za což dostal trest na pět minut plus do konce utkání. Akce první pětky Zlína zastavoval Málek, ale Mazanec mu nedovoleně pomohl posunutím brány. Následovala logicky dvouminutová dvojnásobná početní výhoda. Trenér Bokroš natolik věřil svojí elitní formaci, že si ještě před polovinou střetnutí vybral oddechový čas. Blaťákovu střelu zastavil modrobílý semafor, ale na přesnou dělovku Martina Hamrlíka 2 sekundy před vypršením kratšího intervalu již Málkova lapačka stačit nemohla - 2:1! Ve 31. minutě dostal nejvyšší možný trest na ledě Jenáček za loket v obličeji Mazance, ale dlouhou přesilovku hostů překazilo Málkovo seknutí hokejkou po projíždějícím sokovi, které rozhodčí ocenili dvěma minutami. Při hře čtyř proti čtyřem byli lepší domácí. Ve 33. minutě vystřelil Barinka z protiútoku bekhendem do Málka, kterému v následující minutě při nájezdu Blaťáka se shodným zakončením pomohla dokonce tyč. Plzeň se nemohla prosadit ani v početní převaze, její opora naproti tomu opět rozsvítila červené světlo proti žlutomodrému projektilu. Ve 39. minutě překazil Prorokovi radost obranným zákrokem Nosek, před pauzou to zkoušeli ještě aktivní Balaštík a Špaňhel. Když se neujaly ani jejich pokusy, šlo se do kabin za stavu mírně příznivého pro druhé nejlepší mužstvo základní části extraligy.

Úvod poslední dvacetiminutovky už lehce naznačil prvního finalistu play-off. Výborný Balaštík prostrčil puk mezi dvěma plzeňskými obránci na rozjetého Ondřeje Veselého, který ze samostatného nájezdu nízkou střelou k pravé tyči překonal Romana Málka. Tým, který ve čtvrtfinále porazil vysoce favorizované Pardubice, se snažil snížit vedení soupeře, který se však bránil i za cenu zakázaného uvolnění. Jiskřičku naděje vykřesal v 51. minutě Jiří Dobrovolný, který dorazil puk za brankovou čáru po akci Andrašovského s J. Strakou. Zlínští pak vypadali zaskočeně, jejich kouč je burcoval k důslednějšímu pokrývání hráčů v modrobílých dresech. V 53. minutě poslal Veselý Leškovu přihrávku mimo tyče a střela Balaštíka byla vzápětí sražena. Potom přišlo Mazancovo napadení Hlinky ohodnocené nižším trestem, na druhé straně však za chilku Veselý dostal 2+2 minuty za zranění Jelínka vysokou holí. Při hře ve čtyřech to znovu zkoušel Balaštík, následnou přesilovku zkrátil v 57. minutě Mazanec podražením bránícího Lešky. Po menších šancích Andrašovského a Kapusty si 72 sekund před koncem hosté vybrali svůj time-out, při kterém odvolali brankáře. V čase 19:03 trefil Vostřák z dobré pozice jen Murína. I nadále drželi Plzeňští hru ve svém útočném pásmu, ale z velkého tlaku korunovaného závarem před bránou vyrovnání nevytězili. Zůstalo tedy pouze u zdramatizovaní pátého dějství, které zakončil Miroslav Blaťák střelou do opuštěné klece - 4:2!

Jaroslav Stuchlík (Zlín): "Poslední krok byl těžší, než jsme si mysleli. Plzeňští zopakovali výborný výkon ze druhého zápasu u nás. Na naši stranu se trochu přiklonilo i štěstí, ale snad jsme si ho za bojovný závěr i zasloužili."

Jiří Kučera (Plzeň): "Utkání bylo vyrovnané, se spoustou šancí na obou stranách, přineslo i řadu přesilovek. Zlín šance proměnil, my ne. Jsem rád, že už je Rosťa Vlach v pořádku, že se mu nic nestalo, ale on Radka Matějovského prostě neviděl. Faul to rozhodně nebyl. Do play off jsme skočili za pět minut dvanáct, Zlín byl celkově lepší, měl svoji kvalitu a nám chybělo trochu štěstí."