PLZ - LIB 1:2p - První domácí prodloužení Lasseslbergeru štěstí nepřineslo

P l z e ň - S neoblíbeným soupeřem se utkali Plzeňští hokejisté v dalším extraligovém kole. Bílí tygři z Liberce na Západočechy umí a předvedli to i tentokráte. Duel se dlouho vyvíjel podle přání plzeňských fanoušků, když se trefil Josef Straka, ale v předposlední minutě se podařilo Liberci vyrovnat a následující prodloužení rychle uťal liberecký kapitán Václav Novák. Plzeň si tak připsala další domácí porážku!

HC Škoda Plzeň - Bílí Tygři Liberec

1:2p
0:0, 0:1, 1:0 - 0:1

Branky:37. J. Straka (Cibák, Špaček) - 59. Vaic (Tomajko, Čermák), 62. Novák. Rozhodčí: Husička - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 6:7. Bez využití. Diváci: 5 415. Průběh utkání: 1:0, 1:2.

Duba - Výtisk, Špaček, Cartelli, Jindřich, Nedoma, Trnka - Mar. Straka, J. Straka, Andrašovský - Mrázek, Kracík, Matějovský - Kraft, Mich. Straka, Pospíšil - Adamský, Důras, Havelka - Cibák

Hnilička - Šmíd, Jiruš, Holub, Duben, Moravec, Hanzlík, Krstev - Čermák, Rataj, Tomajko - Novák, Procházka, Vaic - Vampola, Rozsíval, Víšek - Kotalík, Nedorost

Jan Výtisk 0 0 0 1 4

Po výhře v Třinci čekal Lasselsberger duel s Bílými tygry z Liberce na domácím ledě. Trenéři Přerost a Kučera do hry poprvé nasadili útočníka Martina Cibáka, který nahradil v prvním útoku zraněného Martina Straku.

Domácí hráli hned první minutě přesilovku, Tygři je ale před Hniličku příliš nepouštěli. Po střetu se Špačkem v 3. minutě se z ledu těžce zvedal Rataj, domácí bek dostal dvouminutový trest. V následné početní výhodě ostře pálil Duben, před Dubou na poslední chvíli zachraňoval Cartelli. Liberecká obrana působila neprostupně a domácím značně ztěžovala útočné průniky. V 11. minutě fauloval Výtisk. Největší šanci přesilovky měl Vampola, Duba ale pohotově vykopl svůj beton. Plzeňané se poprvé výrazněji osmělili při vyloučení Čermáka. Dvakrát ostře pálil Matějovský, vzápětí po přihrávce zpoza branky zakončoval Kraft jen do Hniličkovy lapačky. Minutu a půl před první sirénou ještě zahrozil Vaic po Vampolově přihrávce. Jeho příklep ale těsně minul branku.

Druhá třetina začala v rychlém tempu. Hned po úvodním bully krotil Hnilička bombu Mrázka. O několik okamžiků později Vaic naznačil střelu, ale stáhl si puk zpět a až poté střílel. Plzeňského brankáře ale nepřelstil. Ve 26. minutě se Tomáš Duba po střele Dubna už ohlížel za svá záda, gólu ale zázračně stačil zabránit. Domácí přidali na aktivitě a oproti první části hry byli daleko nebezpečnější. V polovině zápasu fauloval Jiruš z trestné lavice vracejícího se Výtiska a Plzeň dostala výhodu minutu dlouhé přesilovky pět na tři. Očekávaný plzeňský kalašnikov ale střílel spíše jako vzduchovka s ohnutou hlavní. Andrašovského přihrávku vypíchl Hnilička, Josefu Strakovi chyběl klid v rozehrávce. Tygrům se podařilo rozebrat obranu Západočechů v početní výhodě v 32. minutě, gólově se ale neprosadili. Bezbrankové skóre tak prolomil až Josef Straka o pět minut později. Po vyhraném vhazování v útočném pásmu dostal přesnou přihrávku od Cibáka a zakončil k tyčce - 1:0. Pro Martina Cibáka to byl první kanadský bod v plzeňském dresu. Domácí Strakova branka viditelně povzbudila. Hned vzápětí Hnilička vytahoval se štěstím střelu Milana Krafta. Liberec dal o sobě opět vědět půl minuty před koncem prostřední části hry. Duba si ale se střelou Procházky a dorážkou Nováka v rozkleku poradil.

Ve třetí třetině hra opět trochu zvolnila. Ve 49. minutě byl u tyče sám Hanzlík, kterého našel přesně Vaic. V následném protiútoku sjel Michalu Strakovi v ideální pozici puk z hole. Liberec cítil šanci dohnat jednobrankovou ztrátu, brzdila ho však vyloučení. Třikrát po sobě usedl na trestnou lavici Stanislav Procházka. Hosté se přesto vytouženého vyrovnání dočkali. Když Plzeň dělilo od vítězství devadesát osm sekund, Duba skočil po odraženém puku, na střelu Lubomíra Vaice byl už ale krátký – 1:1. V Plzni se tak letos poprvé prodlužovalo.

Z nastavené pětiminutovky uplynula necelá minuta a půl. Liberečtí ujeli do přečíslení dva na jednoho, Procházka naservíroval puk Novákovi, a přisoudil tak Liberci i druhý bod do tabulky extraligy. Kapitán Tygrů Václav Novák tak první střelou prodloužení rozhodl o výhře hostů 1:2.

Miroslav Přerost (Plzeň): "Sázeli jsme na jistotu ve středním pásmu a brejky, což nás dovedlo k jednobrankovému vedení. Poslední třetinu jsme měli pod kontrolou a o osudu zápasu rozhodla naše jediná chyba. Hra vabank v prodloužení nám nevyšla. Martin Straka nenastoupil kvůli potížím s třísly."

Karel Dvořák (Liberec): "Museli jsme hrát na tři útoky, přesto mužstvo po včerejším televizním utkání prokázalo skvělou morálku a dokázalo nepříznivý vývoj utkání zvrátit."