VIT - PLZ 4:2 - Plzeň ztratila důležitý zápas v samotném závěru

Indiáni se vydali na dalekou cestu do Vítkovic, kde se hrálo doslova o šest bodů. Vše podtrhl i vývoj plný zvratů.

HC Vítkovice Ridera - HC Škoda Plzeň

4:2
0:0, 1:1, 3:1

Branky a nahrávky: 26. Chlán, 44. A. Solovjov (Chlán), 57. J. Hruška (A. Solovjov, Roberts Bukarts), 60. Chlán – 22. Bulíř (Graňák), 47. Schleiss (L. Kaňák, Kodýtek) Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 4:2.

HC Vítkovice Ridera

Stezka (Dolejš) – A. Solovjov, R. Polák (C), Galvinš, Plášil, L. Kovář, Gewiese, Jakub Stehlík – L. Krenželok (A), J. Hruška (A), Lakatoš – Dostálek, Marosz, Roberts Bukarts – M. Kalus, Flick, Illéš – Dej, Chlán, Fridrich.

Svoboda (Pavlát) – Kvasnička, Čerešňák (C), Graňák, Budík, V. Lang, L. Kaňák, Kremláček – P. Musil, Kodýtek (A), Schleiss (A) – Dzierkals, Bulíř, M. Lang – F. Suchý, G. Thorell, J. Dufek – M. Marcel, Malát.

Gustaf Thorell 0 0 0 0 0

Hned v úvodu nebezpečně operovali u tyčky Svobodovy branky Kalus a Fridrich, hosté odolali. Po chvilce oslovil Bukarts v dobré pozici Dostálka, leč plzeňský gólman se opět zaskvěl. V přesilové hře zase dvakrát dorážel Hruška, na betony muže s maskou Škody si ale nepřišel. Za nedlouho poté se Bukarts prosmýkl ze strany až před svatyní indiánů, její strážce byl opět připraven. Když pak podobnou akci na druhé straně nepřetavil ve změnu ve skóre ani Dufek, odcházelo se do kabin za stavu, za kterého se přicházelo.

Co se nepovedlo v úvodních dvaceti minutách, povedlo se hned zkraje prostředního dějství. Graňák našel z pravého kruhu na levý Michala Bulíře, který z první propasíroval touš do sítě podél bližší tyče. Ridera odpověděla poměrně brzy. Lakatoš na hraně pravidel poslal k ledu svého protihráče, poté servíroval z levé strany touš do ohně, kde se po zmatcích a odrazech dostal až Petru Chlánovi, jenž jej zametl do sítě. Dokonat obrat mohl z mezikruží Krenželok, Svoboda svůj tým podržel. Poté v rychlém sledu vypálil z obou kruhů Dzierkals s Langem, rovněž Stezka předvedl svůj um. Stejně jako vzápětí, když se až na brankoviště prokličkoval Dufek. Když se těsně před druhou pauzou neprosadil v přečíslení ani Schleiss, měla o osudu utkání rozhodnout závěrečná perioda.

Poslední třetina rovněž začala gólově. Alexey Solovyev napřáhl na modré, Svoboda měl zakrytý výhled a dobře schovanou střelu tak zastavila až síť. Ale ani domácím nevydrželo vedení příliš dlouho. V přesilové hře obdržel kotouč pár kroků před modrou Jan Schleiss, popojel směr brána a zamířil přesně k levé tyči. Vrátit vedení svým barvám zkoušel z kruhu tvrdou ranou Lakatoš, na plzeňského gólmana ovšem nevyzrál. A pak přišlo rozhodnutí. Čtyři minuty před koncem základní hrací doby vyfasoval za hru vysokou holí dvojitý trest Kvasnička a Vítkovice darovanou šancí nepohrdly. Solovyev napřáhl na kruhu a před Svobodou rozhodl duel tečí Jan Hruška. Škoda již na vyrovnání při power play nedosáhla, naopak. Do prázdné klece se ještě prosadil Petr Chlán. Plzeň tak v novém roce prohrála i ve třetím utkání.

Miloš Holaň (HC Vítkovice Ridera): „Pro nás je to velice cenné vítězství. Měli jsme za sebou teď třetí zápas doma s extrémně těžkými soupeři, navíc to emoční utkání se Spartou, vypětí, možná polovinu sil jsme v tomto utkání ztratili, proto jsem byl zvědavý na to, jak to dopadne. Dneska to bylo ubojované vítězství, ale měli jsme dobrý vstup do toho zápasu. Z naší strany devatenáct střel, je dobře, že to skončilo bez branek, i když jsme chtěli jít do vedení a nedotahovat. Ve druhé třetině jsme měli špatný nástup, tam jsme inkasovali hned ve druhém střídání. Bylo ale velice cenné, že jsme hned to skóre dotáhli. Nedařily se nám do té doby přesilovky. Kluci zatáhli přesně v moment, kdy jsme to asi nejvíc potřebovali. Bylo to hrozně těžké utkání, náročné, ale vydřené a musím všechny hráče pochválit.“

Václav Baďouček (HC Škoda Plzeň): „Viděli jsme vyrovnané a bojovné utkání, ve kterém jsme selhali v rozhodujících fázích. A to jak u druhého inkasovaného gólu, kdy jsme nezblokovali střelu, tak u třetího, kdy jsme nepokryli před brankou hráče. Navíc jsme měli zbytečně moc vyloučení. A to fatální čtyřminutové přišlo v závěru.“