PLZ - VIT 0:1. Plzeňské trápení na domácím ledě pokračuje

Po bezbrankové první polovině zápasu, kdy si ani jeden tým nevytvořil výraznější šanci, napřáhl ve 31. minutě na modré Hubáček a otevřel skóre zápasu. Domácí poté zavřeli Vítkovice v jejich obranné třetině, ale gólu se nedočkali. Hlavní zásluhu na tom měl vynikající Pinc a nepřesná koncovka Plzeňáků. Jediným pozitivem zápasu tak byl pouze výborný výkon finského sudího Favorina.

HC Škoda Plzeň - HC Vítkovice Ridera

0:1
0:0, 0:1, 0:0

Branky: 31. Petr Hubáček (Jiří Burger). Rozhodčí: Favorin - Blumel, Barvíř. Vyloučení: 4:6. Využití: 0:0. Diváci: 5285. střely na branku: 32:19.

Duba - Výtisk, Špaček, Jindřich, Cartelli, Trnka, Pulpán, Štich - Martin Straka, Moravec, Matějovský - Pospíšil, Michal Straka, Kudrna - Cibák, Kracík, Paroulek - Mrázek

HC Vítkovice Ridera

Pinc - Kubina, Philipp, Černošek, Malík, D. Mocek, Hudec, Chmelíř - I. Padělek, Turek, Štefanka - Varaďa, Burger, Krenželok - Irgl, Šimíček, Hubáček - Tomášek, Hulva, Köhler - Míka

Jan Výtisk 0 0 0 0 0

Na soupisce plzeňského Lasselsbergeru se objevilo hned trio nováčků. Jedná se o dva juniory Michala Poláka a Lukáše Pulpána. Oba dva nastoupili i k utkání. Další nováček je dokonce teprve patnáctiletý dorostenec Lukáš Štich. Ten se však do hry nedostal a sbíral jen zkušenosti z hráčské lavice.
David Moravec nastoupil proti svým ještě nedávným spoluhráčům, takže utkání mělo pro něj zvláštní příchuť.

Oba dva nováčkové se rozhodně uvedli dobře. Lukáš Pulpán hrál místo Martina Výborného v obranné dvojici s Pavlem Trnkou. Michal Polák se poprvé objevil na ledě na počátku deváté minuty a hned si vytvořil šanci. Po přihrávce Důrase zavezl puk po pravé straně hřiště a stihl ještě prudce vystřelit. Byl však už příliš hluboko ve třetině, takže měl dost ostrý úhel, proto si Pinc s jeho střelou poradil. Blízko ke vstřelení branky byly Vítkovice v polovině první třetiny. Filip Turek přihrával při přečíslení tři na dva k bývalému Plzeňákovi Štefankovi. Před hráčem byla už jen prázdná branka, ale Pulpán mu zablokoval hokejku tak, aby s ní nemohl udělat žádný pohyb, který by způsobil dopravení puku do sítě. I další šanci si vytvořili hosté. Agilní Turek dorážel před Dubou, ale ani na několik pokusů se mu nepodařilo dosáhnout tíženého okamžiku. Když se puk dostal ke Cartellimu na pozici pravého obránce, okamžitě od něj putoval střílenou přihrávkou po ledě před Pince, kde číhal osamocený plzeňský kapitán Pospíšil a čekal na kotouč, aby jej tečoval. V důsledku rychlé přihrávky ovšem nestačil nasměrovat hůl do správné pozice, takže kotouč skončil v rohu kluziště. Podobná situace se odehrála i na druhé straně za pár okamžiků. Burger vyhrál buly a puk okamžitě posunul k obránci Mocekovi. Ten okamžitě vystřelil a Burger nebezpečně tečoval. Rychle stihnul zareagovat plzeňský brankář Duba. Velkou šanci si vypracovali domácí ve vlastním oslabení, když ujeli Matějovský s Martinem Strakou. Když se dostali do útočné třetiny, tak po krátkých a rychlých přihrávkách mezi oběma hráči prvně jmenovaný vystřelil. Štěstí jej ale nepotkalo, takže okamžitě uháněl zpět bránit početní nevýhodu. V posledních vteřinách úvodního dějství se dostal do velké šance Michal Straka, vystřelil z levé strany, ale nedal.

Začátek druhé třetiny patřil nejsledovanějšímu muži na hřišti – Davidu Moravcovi. Nejdříve se mohl dostat do brejku, když dostával na druhou modrou od svého obránce přihrávku až od branky, ale puk zachytil jeden vítkovický obránce, takže znemožnil Moravcovi únik. Co se ale nepodařilo teď mohlo se podařit za chvíli. Na druhý pokus se puk k Moravcovi přece jen dostal, ale do obrany se stihl vrátit Malík. Vznikla tedy situace jeden na jednoho. Moravec vystřelil přes obránce velmi prudkou střelou švihem, ale zasáhl Pincovu masku. Po krátkém přerušení se pokračovalo dále. V polovině utkání přišel první a jediný gól utkání. Po velkém tlaku Kracíkovy formace se do brejku dostal Hubáček a střelou od modré čáry našel skulinku mezi Dubovými betony. Po inkasované brance se Plzeňští snažili o vyrovnání, ale štěstí jim nepřálo. Po buly vystřelil pohotově z otočky Pospíšil a Pinc mohl být rád, že trefil jeho betony. Tlak domácích se stupňoval a mohlo jej podpořit i vyloučení Černoška. Špaček při přesilovce vyslal dvě prudké střely na Pincovu branku, ale ani jedna neskončila v síti. V závěru třetiny hrál Ivan Padělek bez přilby a finský rozhodčí Favorin jej poslal správně na trestnou lavici. Padělek se verdiktu divil, ale pravidlo, které platí již několik sezón je zřejmé.

I v poslední třetině měli první šanci domácí. Cartelli vypálil od modré a Pinc vyrazil před sebe. Na místě už čekal Pospíšil, ale ani jeho několik důrazných dorážek neskončilo tak, jak by si sám aktér přál. Pak se začalo více vylučovat. Nejdříve dva domácí hráči Pulpán, pak Jindřich. Při druhém posouzení hlavní sudí chvíli váhal, ale nakonec se rozhodl pro vykázání hráče ze hry po dobu dvou minut. Hned poté ale vyloučil postupně i dva hosty Köhlera a Šimíčka. Zejména při druhé přesilové hře Plzně se domácí hráči usadili v útočném pásmu. Sice si přihrávali a skoro celé dvě minuty hráli ve vítkovické třetině, ovšem ani jednou si nevytvořili výraznější šanci nebo střelu. Plzeň se snažila o vyrovnání až do samého konce. Martin Straka už hodně důrazně operoval před Pincem, ale zase se nepodařilo dosáhnout kýženého okamžiku vyrovnání. Půl minuty před koncem sudí vyloučil Cibáka. Slovenský forvard pak ve vzteku po odpískání napálil kotouč pryč, a tak dostal ještě deset minut osobní trest. I přes to se domácí ještě pokoušeli o závěrečnou power play, ale Pinc odešel ze zápasu s čistým kontem. Plzeň tak nadělila soupeřově brankáři letos již páté čisté konto.

Jiří Kučera (Plzeň): "Hráli jsme čtyři zápasy za sebou doma a tři z nich prohráli. Asi nám tato domácí série neprospěla. Dnes jsme navíc nedokázali dát gól, to se pak vyhrává těžko. Šance jsme sice měli, ale góly prostě nepřišly. Koncovka se moc natrénovat nedá, ale jinak nemůžu hráčům vytknout snahu. Kluci bojovali, ale prostě nám to dnes nevyšlo."

Vladimír Vůjtek (Vítkovice): "Dnes se hrálo v podstatě o šest bodů, proto jsme se na utkání důkladně připravovali. Do půlky zápasu jsme měli více ze hry, ale po gólu se domácí snažili vyrovnat a vytvořili si velký tlak. Díky dobré obraně a výbornému gólmanu Pincovi jsme ho přestáli. Jsem rád, že hráči konečně začali hrát zodpovědně zezadu."