Nakonec zvítězila bojovnost

B r n o - Junioři: HC Kometa Brno - HC Lasselsberger Plzeň 4:2. První ze dvou zápasů na Moravě plzeňským mladíkům příliš nevyšel. V souboji s Kometou Brno sice dvakrát vedli, ale bojovný soupěř dokázal vždy vyrovnat a nakonec i otočit zápas ve svůj prospěch.

HC Kometa Brno - HC Škoda Plzeň

4:2
0:0, 2:2, 2:0

Branky a nahrávky: 27. Zábranský (Barták, Giba), 38. Zábranský (Vincour, Špelda), 44. Staša (Špedla, Kočan), 59. Andraščík (Kundrátek, Kočan) - 22. Benedikt (Heršálek), 35. Hajšman (Heršálek, Kica). Rozhodčí: Vampola - Jonáš, Staněk. Vyloučení: 14:15, navíc Heřman a Heršálek 10 min. OT. Využití: 3:2. Diváci: 41. Střely na branku: 33:24. Průběh utkání: 0:1 - 1:1 - 1:2 - 4:2.

HC Kometa Brno

Hubačka - Dufek, Giba, Vejvar, Špelda, Tinka, Kudláček, Sommer - Kubica, Zábranský, Barták - Kočan, Vincour, Staša - Kundrátek, Andraščík, Šišak

Halmoši (od 49. Štelmach) - Gajda, Kašpar, Krajčík, Heršálek, Černý, Martinec - Hobl, Holý, Látal - Setikovský, Heřman, Hajšman - Kepl, Kica, Kocman - Špinka

Ondřej Špinka 0 0 0 0 0

Domácí na soupeře hned od úvodu vlétli naplno, druhá formace Plzeňským pěkně zatápěla, její šance však zůstaly nevyužity. Na druhé straně se po levém křídle prodíral Látal, gólman střelu čekal a bez problémů ji zajistil. Čekání na další šanci skončilo až ve 14. minutě, Bartákova střela ale nemohla Halmošiho ohrozit. Hosté hrozili rychlými brejky. Z vlastního pásma se až před brněnskou branku prodral znovu aktivní Látal, tam jeho akce skončila odebráním puku domácími beky. To obránci Plzně zapomněli na Sommera vracejícího se z trestné lavice, jenž se řítil sám na Halmošiho. Zvolil tvrdou střelu, kterou hostující gólman se štěstím vyrazil. V závěru prvního dějství hrála Kometa přesilovou hru. V ní měl dobrou šanci Kudláček, brankář Západočechů ho skvěle vychytal.

Na začátku druhé části muselo Brno čelit nepříjemné situaci, když hrálo téměř minutu oslabené o dva hráče. Heršálek střílel čtyřikrát od modré, ani jednou si na Hubačku nepřišel, ale když za chvíli přidal i pátý pokus, který tečoval Benedikt, Plzeň vedla 0:1. Pár vteřin nato hráli přesilovou hru i domácí. V ní ale nevymysleli nic kloudného. Poté musel na jedné straně Hubačka likvidovat šanci Kocmana, na druhé zase Halmoši nájezd Bartáka, který byl navíc faulován a hosté šli znovu do čtyř. A Brněnští trestali. Střelu Giby tečovali Barták se Zábranským, posledně jmenovaný se zároveň zapsal i jako střelec vyrovnávajícího gólu. V další přesilovce Brna se na domácího gólmana hned dvakrát řítil Kica. Poprvé trefil Hubačku, podruhé přestřelil. Hlavní rozhodčí sypal z rukávu jednu trestnou minutu za druhou. Ve 30. minutě šlo Brno znovu do tří. V přesilovce pálil od modré opět Heršálek, tentokrát jeho ránu tečoval Hajšman mezi Hobačkovy betony. Kometa se v plném počtu objevila na ledě až ke konci třetiny, kdy byli pro změnu hosté pouze ve třech. Po přihrávce Zábranského byl v dobré pozici Barták, gólman Halmoši však výborně vykryl prostor. Na střelu samotného Zábranského, která vymetla horní růžek branky, už ale nestačil. Kolotoč vyloučení stále neubíral na síle. Do konce třetiny a na začátku té poslední hráli přesilovou hru Plzeňští.

V ní si šanci nevytvořili. To domácí už v plném počtu měli příležitost obrovskou. Šišak dal před branku na úplně volného Andraščíka, ten v koncovce selhal. V následné přesilovce měl po přihrávce Vincoura velkou šanci i Barták, byl už ale z úhlu a branku netrefil. Ve 44. minutě publikum zajásalo. Střelu Špeldy od modré přesně tečoval Staša a poslal Brno poprvé v zápase do vedení. Pak však přišla další přesilovka 5 na 3 v podání Plzně. Jenže hosté v ní špatně střídali a dostali trest pro hráčskou lavici za příliš mnoho hráčů na ledě, čímž o početní výhodu přišli. Ve 49. minutě trefil Kudláček Halmošiho do masky, a protože její poškození bylo většího rázu, musel do branky náhradní brankář Štelmach. V 51. minutě se před branku Plzně protlačil Kubica, jeho pokus vyrazil Štelmach ramenem, puk šel jen těsně vedle tyčky. Pak Gajda při rozehrávce trefil Andraščíka, ten šel do zakončení, ale plzeňský brankář byl znovu proti. Za chvíli vyslal Zábranský do úniku znovu Kubicu, tomu v posledním okamžiku puk uskočil. Domácí se zatáhli do pásma a čekali na brejkové situace. V jedné takové zatáhl puk do útočného pásma Kundrátek, předložil puk Andraščíkovi a ten přesným zakončením sebral Plzni i poslední naději na body.

Jiří Rech (trenér HC Kometa Brno): „ Vyrovnané utkání, opatrné z obou stran. Rozhodla větší vůle po vítězství, rozdíl mohl být i daleko větší, ale máme dva body, a to je důležité. Hráči odvedli dobrý taktický výkon, vyvarovali se hlavně individuálních chyb ze včerejšího zápasu.“

Jindřich Setikovský (trenér HC Lasselsberger Plzeň): „ Prohráli jsme si to naším profesorským přístupem a nezodpovědným výkonem. Kometa nás svou bojovností přehrála. My jsme přivezli „profesionální“ soubor, který vůbec nebojoval.“